Blog Dietetyczny

ziemniaki kcal

Ziemniak kcal – ile waży, ile kalorii mają gotowane ziemniaki?

Poznaj kaloryczność i wartości odżywcze ziemniaków – kluczowe informacje dla zdrowej diety.

Kamil Afterfit

Ile kalorii mają gotowane ziemniaki?

Gotowane ziemniaki są podstawą wielu diet na całym świecie. Średni ziemniak waży około 150 gramów i po ugotowaniu zawiera około 110 kalorii. Kaloryczność ziemniaków może się różnić w zależności od metody przygotowania – gotowanie jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie niskiej kaloryczności. Ziemniaki są znane z wysokiej zawartości skrobi, ale są też źródłem błonnika, witamin (szczególnie witaminy C i B6) oraz minerałów jak potas. Są niskotłuszczowe, co sprawia, że są dobrym wyborem dla osób na diecie.

Jakie są wartości odżywcze gotowanych ziemniaków?

Ziemniaki, szczególnie gotowane, mają szereg korzyści zdrowotnych. Oto tabela wartości odżywczych dla 100 gramów gotowanych ziemniaków:

SkładnikIlość
Kalorie87 kcal
Białko1,9 g
Tłuszcz0,1 g
Węglowodany20,1 g
Błonnik2,2 g
Witamina C19,7 mg
Witamina B60,3 mg
Potas421 mg

Czy gotowane ziemniaki są zdrowe?

Ziemniaki są często źle oceniane ze względu na ich wysoką zawartość skrobi, jednak gotowane ziemniaki mogą być zdrowym elementem diety. Zawierają one witaminy, minerały oraz błonnik, które są ważne dla zdrowia przewodu pokarmowego, serca i ogólnego samopoczucia. Ziemniaki są także dobre dla osób na diecie niskotłuszczowej, ponieważ mają bardzo małą ilość tłuszczu.

ziemniaki ugotowane z dodatkiem przypraw

Jak włączyć ziemniaki do zdrowej diety?

Ziemniaki są niezwykle wszechstronne w kuchni. Gotowane ziemniaki mogą być podawane jako dodatek do głównych dań, stanowiąc źródło węglowodanów i energii. Można je także wykorzystać w sałatkach, zupach czy jako zdrowe puree. Ze względu na ich neutralny smak, dobrze komponują się z różnymi warzywami i źródłami białka, tworząc zbilansowany posiłek. Ponadto, ich wysoka zawartość potasu czyni je dobrym wyborem dla osób dbających o zdrowie serca.

Gotowane ziemniaki są wartościowym dodatkiem do zrównoważonej diety. Oferują one wiele korzyści zdrowotnych dzięki zawartości błonnika, witamin i minerałów. Są także stosunkowo niskokaloryczne, co czyni je dobrym wyborem dla osób dbających o linię. Ich wszechstronność w kuchni sprawia, że są popularnym składnikiem w wielu kulinarnych kreacjach.


Napisane przez Kamil Afterfit