Blog Dietetyczny

Dieta keto a kawa. Czy można ją pić na diecie ketogenicznej?

Dieta keto i kawa to połączenie, które budzi wiele pytań wśród osób stosujących dietę ketogeniczną. Czy kofeina wpływa na proces ketozy? Jakie są zalety i wady picia kawy na diecie keto? Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, aby świadomie komponować swój jadłospis i czerpać korzyści z diety ketogenicznej. Spis treści 1. Wpływ kawy na proces … Continued

Kamil Afterfit

Dieta keto i kawa to połączenie, które budzi wiele pytań wśród osób stosujących dietę ketogeniczną. Czy kofeina wpływa na proces ketozy? Jakie są zalety i wady picia kawy na diecie keto? Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, aby świadomie komponować swój jadłospis i czerpać korzyści z diety ketogenicznej.

Wpływ kawy na proces ketozy

Kawa sama w sobie nie zawiera węglowodanów ani białka, a jedynie śladowe ilości tłuszczu, dlatego nie wpływa bezpośrednio na proces ketozy. Oznacza to, że można pić kawę na diecie keto bez obaw o wypadnięcie z tego stanu metabolicznego. Jednak należy pamiętać, że dodatki do kawy takie jak cukier, syropy smakowe czy mleko mogą dostarczać węglowodanów i zaburzać ketozę.

Kofeina zawarta w kawie może nawet wspierać proces ketozy poprzez zwiększenie lipolizy, czyli rozkładu tkanki tłuszczowej. Badania sugerują, że spożycie kofeiny przed treningiem może nasilać utlenianie kwasów tłuszczowych i poprawiać adaptację do diety ketogenicznej. Jednak efekt ten jest zależny od indywidualnej tolerancji na kofeinę i nie występuje u wszystkich osób.

Zalety picia kawy na diecie keto

Picie kawy na diecie ketogenicznej może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Kofeina pobudza układ nerwowy, poprawia koncentrację i zmniejsza uczucie zmęczenia, co jest szczególnie istotne w początkowej fazie diety, gdy organizm adaptuje się do ketozy. Regularne spożycie kawy wiąże się także ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Kawa jest również źródłem przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym i stanami zapalnymi. Związki bioaktywne zawarte w kawie takie jak kwas chlorogenowy czy diterpeny, wykazują działanie przeciwnowotworowe i kardioprotekcyjne. Picie kawy może także wspomagać redukcję masy ciała poprzez zwiększenie termogenezy i uczucia sytości.

Jak pić kawę na diecie keto?

Aby czerpać korzyści z picia kawy na diecie ketogenicznej, należy zwrócić uwagę na sposób jej przygotowania i dobór dodatków. Najlepiej wybierać kawę czarną, bez cukru i słodzików, które mogą zaburzać ketozę i prowadzić do wahań poziomu glukozy we krwi. Jest to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na kawę podczas diety keto. Należy unikać mleka krowiego, ryżowego i owsianego ze względu na wysoką zawartość cukrów. Warto natomiast spróbować:

  • mleka migdałowego (ok. 1 g węglowodanów na szklankę);
  • mleka kokosowego (ok. 5 g węglowodanów na szklankę);
  • niesłodzonego mleka sojowego (ok. 3 g węglowodanów na szklankę).

Ciekawą propozycją jest tzw. bulletproof coffee, czyli kawa wzbogacona o tłuszcz, np. masło klarowane lub olej kokosowy. Taki napój dostarcza energii, nasila uczucie sytości i wspomaga proces ketozy. Jednak należy pamiętać, że bulletproof coffee to wysokokaloryczny posiłek, który nie powinien być spożywany w nadmiarze. Przy zachowaniu umiaru i sięganiu po niskowęglowodanowe zamienniki, osoby na diecie keto mogą cieszyć się smakiem ulubionej kawy bez obaw o wypadnięcie z ketozy.

Potencjalne skutki uboczne picia kawy na diecie keto

Dieta keto a kawa – choć kawa może być częścią diety i smacznym dodatkiem do keto śniadania, jej spożycie powinno być umiarkowane i dostosowane do indywidualnej tolerancji. Nadmiar kofeiny może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych takich jak:

  • bezsenność;
  • niepokój;
  • drżenie rąk;
  • przyspieszone bicie serca. 

U niektórych osób kofeina nasila objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i podrażnia żołądek. Picie kawy na pusty żołądek może także prowadzić do hipoglikemii, czyli nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak, ponieważ kofeina stymuluje wydzielanie hormonów, takich jak adrenalina i kortyzol, które prowadzą do uwalniania glukozy z wątroby. Dlatego osoby z cukrzycą lub insulinoopornością powinny zachować ostrożność i monitorować reakcję organizmu na kawę. 

Dieta keto a cholesterol – warto pamiętać, że kawa sama w sobie nie zawiera cholesterolu, ale wpływa na sposób, w jaki organizm go produkuje i reguluje jego poziom. Dzieje się tak za sprawą obecnych w kawie olejów, zwłaszcza diterpentów – kafestolu i kahweolu. Związki te mogą podnosić poziom „złego” cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego

Dieta keto a kawa – ważny jest umiar!

Dieta keto i kawa to połączenie, które może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, o ile jest stosowany z umiarem i dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu. Czarna kawa bez dodatków nie wpływa negatywnie na proces ketozy, a nawet może go wspierać poprzez zwiększenie lipolizy i termogenezy. Jednak osoby wrażliwe na kofeinę lub zmagające się z zaburzeniami metabolizmu glukozy powinny ograniczyć spożycie kawy, lub zastąpić ją bezkofeinowymi alternatywami. 

Kluczem do sukcesu na diecie ketogenicznej jest uważne wsłuchiwanie się w potrzeby swojego ciała i dostosowanie jadłospisu do jego reakcji.


Napisane przez Kamil Afterfit