Blog Dietetyczny

dieta keto a dna moczanowa

Dieta keto a dna moczanowa – wpływ odżywiania na chorobę. Sprawdź, czy to dieta dla każdego

Dieta keto a dna moczanowa to temat, który budzi wiele pytań. Dieta ketogeniczna, bogata w tłuszcze i uboga w węglowodany, może wpływać na poziom kwasu moczowego w organizmie, co jest istotne przy dnie moczanowej. Sprawdź, czy jest bezpieczna. Spis treści 1. Dieta ketogeniczna a ryzyko dny moczanowej 2. Kontrowersje wokół diety keto 3. Rola diety … Continued

Kamil Afterfit

Dieta keto a dna moczanowa to temat, który budzi wiele pytań. Dieta ketogeniczna, bogata w tłuszcze i uboga w węglowodany, może wpływać na poziom kwasu moczowego w organizmie, co jest istotne przy dnie moczanowej. Sprawdź, czy jest bezpieczna.

Dieta ketogeniczna a ryzyko dny moczanowej

Dieta ketogeniczna a ryzyko dny moczanowej

Dieta ketogeniczna, choć skuteczna w redukcji masy ciała, może nie być odpowiednia dla osób z dną moczanową. W trakcie ketozy, do której dąży dieta keto, organizm produkuje ciała ketonowe, które mogą konkurować z kwasem moczowym o wydalanie przez nerki, potencjalnie prowadząc do jego zwiększonego stężenia we krwi. 

Wysoki poziom kwasu moczowego jest czynnikiem ryzyka dny moczanowej, choroby charakteryzującej się bolesnymi stanami zapalnymi stawów. Decyzję o ewentualnym zastosowaniu diety keto w dnie moczanowej należy skonsultować z lekarzem i dietetykiem. Konieczna jest wówczas ścisła kontrola stanu zdrowia, wyników badań i samopoczucia pacjenta.

Kontrowersje wokół diety keto

Kontrowersje wokół diety keto

Czy dieta keto jest zdrowa? Mimo rosnącej popularności dieta ketogeniczna budzi wiele kontrowersji. Lekarze i dietetycy zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia zdrowotne związane z długotrwałym stosowaniem diety wysokotłuszczowej i ubogiej w węglowodany. Wśród możliwych skutków ubocznych diety keto wymienia się m.in.:

  • zwiększone ryzyko kamicy nerkowej;
  • zaburzeń gospodarki lipidowej;
  • niedoborów witamin i składników mineralnych;
  • zaostrzenie objawów dny moczanowej.

Rola diety w leczeniu dny moczanowej

W leczeniu dny moczanowej, oprócz farmakoterapii, istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Zaleca się ograniczenie spożycia produktów bogatych w puryny, takich jak: podroby, dziczyzna, niektóre ryby (sardynki, anchois, szprotki), drożdże oraz alkohol (zwłaszcza piwo). Dieta w dnie moczanowej powinna opierać się na warzywach i owocach, produktach zbożowych z pełnego przemiału, chudym mięsie, nabiale i zdrowych tłuszczach roślinnych. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu.

Dna moczanowa – przyczyny, objawy i leczenie

Dna moczanowa – przyczyny, objawy i leczenie

Dna moczanowa to choroba metaboliczna charakteryzująca się odkładaniem kryształów moczanu sodu w stawach i tkankach miękkich. Przyczyną schorzenia jest podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi, będący skutkiem zaburzeń w metabolizmie puryn. Typowe objawy dny moczanowej to silny ból, obrzęk i zaczerwienienie zajętego stawu (najczęściej u podstawy palucha), a także stany zapalne i zniekształcenia stawów. Choroba ma charakter nawrotowy i przewlekły.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Na czym polega dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania polegający na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów (do ok. 50 g dziennie) i zwiększeniu udziału tłuszczów w codziennym jadłospisie. Celem takiego modelu żywienia jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, w którym głównym źródłem energii stają się ketony, powstające w wątrobie z kwasów tłuszczowych.

Dieta keto wiąże się z eliminacją z diety produktów bogatych w węglowodany, takich jak: pieczywo, makarony, kasze, ryż, ziemniaki, owoce, a także słodycze. Podstawę jadłospisu stanowią tłuste mięsa, ryby, jaja, orzechy, nasiona, oleje roślinne oraz warzywa o niskiej zawartości węglowodanów.

Przeciwwskazania do stosowania diety keto

Przeciwwskazania do stosowania diety keto

Dieta keto nie jest zalecana osobom z dną moczanową, ale także cierpiącym na inne schorzenia. Przeciwwskazaniem do diety ketogenicznej są też choroby nerek, wątroby czy trzustki. Wysokie spożycie tłuszczów i produktów pochodzenia zwierzęcego może nadmiernie obciążać pracę tych narządów, prowadząc do pogorszenia ich funkcji. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z kamicą nerkową, gdyż dieta keto może zwiększać ryzyko tworzenia się złogów.

Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania diety ketogenicznej są zaburzenia metabolizmu lipidów, takie jak hipercholesterolemia czy hipertriglicerydemia. Duża ilość tłuszczów w diecie, zwłaszcza nasyconych, może prowadzić do niekorzystnych zmian w profilu lipidowym i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać diety keto. W tych okresach zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zwiększone, a eliminacja całych grup produktów może prowadzić do niedoborów pokarmowych, niekorzystnie wpływających na rozwój dziecka.

Przed wdrożeniem diety ketogenicznej warto wykonać podstawowe badania diagnostyczne, takie jak morfologia, lipidogram, próby wątrobowe i nerkowe, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Konsultacja z lekarzem i dietetykiem pozwoli ocenić indywidualne ryzyko i korzyści płynące z tego modelu żywienia.


Napisane przez Kamil Afterfit