Blog Dietetyczny

Dieta keto a alkohol – czy jest dozwolony na diecie ketogenicznej?

Dieta keto a alkohol to kwestia, która budzi wiele kontrowersji i pytań. Czy będąc na diecie ketogenicznej, trzeba całkowicie zrezygnować z ulubionych trunków? A może niektóre alkohole są dozwolone w umiarkowanych ilościach? Sprawdź! Spis treści 1. Wpływ alkoholu na proces ketozy 2. Alkohol a insulina i apetyt 3. Rodzaje alkoholi a dieta keto 4. Dieta … Continued

Kamil Afterfit

Dieta keto a alkohol to kwestia, która budzi wiele kontrowersji i pytań. Czy będąc na diecie ketogenicznej, trzeba całkowicie zrezygnować z ulubionych trunków? A może niektóre alkohole są dozwolone w umiarkowanych ilościach? Sprawdź!

Wpływ alkoholu na proces ketozy

Dieta ketogeniczna opiera się na znacznym ograniczeniu węglowodanów i wysokim spożyciu tłuszczów, co prowadzi do stanu ketozy, w którym organizm zaczyna efektywnie spalać tłuszcz jako główne źródło energii. Alkohol może zaburzać ten proces na kilka sposobów. 

Alkohol jest metabolizowany w wątrobie w pierwszej kolejności, przed innymi makroskładnikami. Oznacza to, że po spożyciu alkoholu, wątroba skupia się na jego przetwarzaniu, zamiast na produkcji ciał ketonowych z tłuszczu. Może to prowadzić do czasowego zahamowania ketozy i spowolnienia utraty tkanki tłuszczowej.

Alkohol a insulina i apetyt

Alkohol może także wpływać na poziom insuliny i regulację apetytu. Niektóre trunki, szczególnie te słodkie i wysokowęglowodanowe, mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, a w konsekwencji wyrzut insuliny. Stan podwyższonej insuliny sprzyja magazynowaniu tłuszczu i utrudnia jego spalanie.

Co więcej, alkohol może nasilać apetyt i prowadzić do niekontrolowanego podjadania, szczególnie wysokokalorycznych i wysokowęglowodanowych przekąsek. Utrata kontroli nad spożyciem jedzenia po alkoholu to częsty problem, który może znacząco zaburzyć postępy na diecie ketogenicznej.

Rodzaje alkoholi a dieta keto

Dieta keto a alkohol – choć picie procentowych trunków nie jest zalecane na diecie keto, niektóre rodzaje są mniej szkodliwe niż inne i mogą być spożywane okazjonalnie, w umiarkowanych ilościach. Najważniejsze jest wybieranie trunków o niskiej zawartości węglowodanów i unikanie słodkich, wysokocukrowych napojów. Wśród alkoholi, które są względnie bezpieczne na diecie keto, można wymienić:

 • wódkę, gin, rum, tequilę – czyste alkohole mają zerową zawartość węglowodanów, ale należy uważać na słodkie dodatki, jak soki czy syropy;
 • wino – szczególnie wytrawne czerwone i białe, zawiera niewielkie ilości węglowodanów (ok. 2–5 g na kieliszek). Należy unikać win słodkich i deserowych;
 • whisky, brandy, koniak – czyste alkohole o niskiej zawartości węglowodanów, ale wysokiej kaloryczności. Należy pić je z umiarem.

Dieta keto a alkohol – jakich trunków należy unikać?

Są jednak alkohole, które zdecydowanie nie wpisują się w zasady diety ketogenicznej i powinny być całkowicie wyeliminowane. Należą do nich:

 • piwo – jedno z najbardziej wysokowęglowodanowych alkoholi, jedno piwo może zawierać nawet 15–20 g węglowodanów;
 • drinki i koktajle – często bazują na słodkich sokach, syropach i likierach, co czyni je bombami węglowodanowymi;
 • alkohole smakowe (np. likier brzoskwiniowy) – zawierają duże ilości cukru i sztucznych dodatków smakowych;
 • alkohole niskoprocentowe (np. piwa typu radler) – mają wysoką zawartość węglowodanów w stosunku do zawartości alkoholu.

Osoby na diecie keto powinny czytać etykiety i być świadome składu spożywanych trunków, aby uniknąć niepotrzebnego spożycia cukrów.

Jak pić alkohol na diecie keto?

Dieta keto a alkohol – jeśli decydujesz się na spożycie alkoholu na diecie ketogenicznej, warto stosować się do kilku zasad, które pomogą zminimalizować negatywny wpływ trunków na proces ketozy i samopoczucie:

 • wybieraj niskocukrowe alkohole, takie jak wódka, gin, rum, whisky czy wytrawne wina;
 • unikaj słodkich dodatków i miksów, zastępując je niskokalorycznymi zamiennikami, jak woda gazowana czy sok z limonki;
 • pij wolno i z umiarem – nadmierne spożycie alkoholu nie tylko zaburza ketozę, ale także odwadnia i obciąża wątrobę;
 • jedz pełnowartościowe posiłki przed i w trakcie picia, aby stabilizować poziom cukru we krwi i zapobiegać napadom głodu;
 • pamiętaj o nawodnieniu – pij wodę między drinkami i przed snem, aby uniknąć odwodnienia i kaca.

Alkohol a efekty uboczne diety keto

Warto też pamiętać, że spożycie alkoholu na diecie ketogenicznej może nasilać niektóre efekty uboczne takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe czy problemy trawienne. Osoby, które dopiero adaptują się do ketozy, mogą być szczególnie wrażliwe na negatywne skutki alkoholu. Co więcej, tolerancja na alkohol może być obniżona na diecie keto, ze względu na zmieniony metabolizm i niższy poziom glikogenu w wątrobie. Oznacza to, że nawet małe ilości alkoholu mogą mocniej uderzać do głowy i powodować szybsze upojenie.

Sprawdź też: Dieta keto a wątroba – jak dbać o wątrobę przy jednoczesnym ograniczaniu węglowodanów?

Alkohol szkodzi zdrowiu i… diecie!

Dieta keto a alkohol to temat, który wymaga indywidualnego podejścia i umiarkowania. Choć całkowita rezygnacja z alkoholu jest najlepszym wyborem dla zdrowia i efektów ketozy, okazjonalne spożycie niskocukrowych trunków w rozsądnych ilościach może być dopuszczalne dla niektórych osób. 

Najważniejsze jest wsłuchiwanie się w potrzeby swojego ciała, monitorowanie reakcji na alkohol i nadawanie priorytetu długofalowym celom zdrowotnym. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, aby uzyskać spersonalizowane porady dostosowane do indywidualnej sytuacji zdrowotnej i preferencji.


Napisane przez Kamil Afterfit