Blog Dietetyczny

dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa – kiedy warto ją stosować? Zobacz przykładowy jadłospis

Dieta wątrobowa to specjalistyczny plan żywieniowy, który może być stosowany w określonych sytuacjach klinicznych. Poznaj jej główne założenia i dowiedz się, kiedy warto ją wprowadzić. Zapoznaj się z przykładowym jadłospisem! Spis treści 1. Czym jest dieta wątrobowa? 2. Kiedy warto stosować dietę wątrobową? Jakie choroby są wskazaniem? 3. Zasady diety wątrobowej 4. Dieta odchudzająca wątrobę … Continued

Kamil Afterfit

Dieta wątrobowa to specjalistyczny plan żywieniowy, który może być stosowany w określonych sytuacjach klinicznych. Poznaj jej główne założenia i dowiedz się, kiedy warto ją wprowadzić. Zapoznaj się z przykładowym jadłospisem!

Czym jest dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa, nazywana również dietą odchudzającą wątrobę, to specjalistyczny plan żywieniowy, którego głównym celem jest odciążenie i wsparcie prawidłowego funkcjonowania wątroby. Jest ona często zalecana osobom zmagającym się z różnymi schorzeniami tego narządu. Podstawą diety wątrobowej jest ograniczenie spożycia tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów nasyconych, które mogą obciążać pracę wątroby i utrudniać jej prawidłowe funkcjonowanie. 

Jednocześnie dieta ta promuje spożywanie lekkostrawnych potraw, bogatych w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki odżywcze wspierające regenerację i detoksykację wątroby. Ważnym elementem diety wątrobowej jest również ograniczenie spożycia alkoholu, który może negatywnie wpływać na pracę tego narządu i pogłębiać istniejące już schorzenia. Ponadto zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, które dostarczają organizmowi cennych antyoksydantów i wspierają procesy oczyszczania organizmu z toksyn. 

Dieta wątrobowa jest często stosowana jako element kompleksowego leczenia różnych schorzeń wątroby, ale również jako środek profilaktyczny w celu utrzymania prawidłowej pracy tego narządu. Jednak jej wprowadzenie powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla danej osoby i nie spowoduje niedoborów składników odżywczych.

Kiedy warto stosować dietę wątrobową? Jakie choroby są wskazaniem?

Dieta wątrobowa jest często zalecana w przypadku różnych schorzeń i zaburzeń związanych z funkcjonowaniem wątroby. Oto najczęstsze sytuacje, w których warto rozważyć wprowadzenie tej diety:

 1. Stłuszczenie wątroby (niealkoholowe lub alkoholowe) – dieta wątrobowa może pomóc w odciążeniu narządu i zmniejszeniu odkładania się tłuszczu w wątrobie.
 2. Marskość wątroby – odpowiednia dieta, uboga w tłuszcze i bogate w składniki odżywcze, może spowolnić postęp choroby i wspomóc regenerację uszkodzonego narządu.
 3. Kamica żółciowa – dieta uboga w tłuszcze zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych i ułatwia pracę pęcherzyka żółciowego.
 4. Zapalenie wątroby (wirusowe lub toksyczne) – dieta wątrobowa może wspomóc proces leczenia i regeneracji narządu poprzez dostarczenie odpowiednich składników odżywczych.
 5. Okres przed i po zabiegach chirurgicznych na wątrobie – dieta odciążająca chorą wątrobę ułatwia proces rekonwalescencji i regeneracji narządu po przebytej operacji.
 6. Profilaktyka chorób wątroby – stosowanie diety wątrobowej może być pomocne w utrzymaniu prawidłowej pracy tego narządu i zapobieganiu rozwojowi schorzeń.

Specjalista pomoże w doborze odpowiednich produktów i opracowaniu zrównoważonego jadłospisu. Przygotowanie dietetycznego posiłku może być wyzwaniem, dlatego warto wypróbować diety pudełkowe AfterFit, , które oferują zbilansowane i smaczne posiłki, dostosowane do potrzeb osób dbających o zdrowie wątroby.

Zasady diety wątrobowej

Dieta wątrobowa opiera się na kilku kluczowych zasadach żywieniowych, które mają na celu odciążenie i wsparcie prawidłowego funkcjonowania wątroby. Oto najważniejsze z nich:

 1. Ograniczenie spożycia tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów nasyconych – zaleca się spożywanie tłuszczów roślinnych takich jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej lniany, które są bogatsze w nienasycone kwasy tłuszczowe.
 2. Zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego – błonnik wspomaga pracę jelit i ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, odciążając tym samym wątrobę.
 3. Spożywanie lekkostrawnych potraw – zaleca się gotowanie na parze, pieczenie lub duszenie, aby ułatwić trawienie i nie obciążać nadmiernie wątroby.
 4. Zwiększenie spożycia warzyw i owoców – są one bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, które wspierają pracę wątroby i procesy detoksykacji.
 5. Ograniczenie spożycia soli i przypraw – mogą one obciążać pracę wątroby i nerek, dlatego należy używać ich z umiarem.
 6. Unikanie alkoholu – alkohol jest szczególnie szkodliwy dla wątroby i może pogłębiać istniejące już schorzenia tego narządu.
 7. Regularne spożywanie posiłków – zaleca się jedzenie 5–6 małych posiłków dziennie, aby nie obciążać nadmiernie wątroby.

Przestrzeganie tych zasad może pomóc w odciążeniu wątroby, ułatwieniu jej regeneracji oraz wspomóc leczenie różnych schorzeń związanych z tym narządem. Jednak wprowadzenie diety wątrobowej powinno być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla danej osoby i nie spowoduje niedoborów składników odżywczych.

Dieta odchudzająca wątrobę – przykładowy jadłospis na 7 dni

DzieńŚniadaniePrzekąskaObiadPrzekąskaKolacja
1.Owsianka na mleku roślinnym z owocami i orzechamiJogurt naturalny z owocamiRyba pieczona z warzywami i kasząGorzka czekolada i garść orzechówSałatka z tuńczykiem i warzywami, chleb razowy
2.Jajecznica ze szparagami na oliwie z oliwekBanan z migdałamiZupa krem z warzyw z grzankamiSmoothie owocoweMakaron razowy z sosem pomidorowym i kurczakiem
3.Płatki owsiane z jagodami i miodemJabłko z masłem orzechowymRyż brązowy z warzywami i tofuGarść orzechówSałatka z pieczonym batatem i jajkiem
4.Omlet ze szpinakiem i pomidoramiJogurt naturalny z owocamiZupa krem z brokułów z grzankamiSmoothie warzywnePieczony łosoś z warzywami i kaszą
5.Kanapki z pastą jajeczną na chlebie razowymBanan z migdałamiSałatka z kurczakiem, warzywami i kasząGorzka czekolada i garść orzechówZupa jarzynowa z grzankami
6.Płatki jaglane z owocami i miodemJogurt naturalny z owocamiMakaron razowy z sosem warzywnym i indykiemSmoothie owocoweSałatka z pieczonym batatem i ciecierzycą
7.Kanapki z pastą z awokado na chlebie razowymJabłko z masłem orzechowymRyba pieczona z warzywami i ryżem brązowymGarść orzechówSałatka z tuńczykiem i warzywami, chleb razowy

Przeciwwskazania do stosowania diety wątrobowej

Chociaż dieta wątrobowa może przynieść wiele korzyści dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami wątroby, to istnieją również sytuacje, w których jej stosowanie może być niewskazane lub wymagać szczególnej ostrożności. Oto najważniejsze przeciwwskazania do wprowadzenia diety wątrobowej:

 1. Niedobory masy ciała i niedożywienie – dieta wątrobowa może być zbyt restrykcyjna i prowadzić do dalszych niedoborów składników odżywczych u osób z niedowagą lub niedożywieniem.
 2. Zaburzenia odżywiania – osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia, powinny unikać stosowania diet eliminacyjnych bez ścisłej kontroli specjalisty.
 3. Ciąża i karmienie piersią – w tych okresach zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zwiększone, dlatego dieta wątrobowa powinna być wprowadzana tylko po konsultacji z lekarzem.
 4. Choroby przewlekłe – niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca, choroby nerek czy wątroby w zaawansowanym stadium, mogą wymagać specjalnej diety i modyfikacji zasad diety wątrobowej.
 5. Alergie i nietolerancje pokarmowe – osoby z alergiami lub nietolerancjami na określone produkty spożywcze powinny skonsultować się ze specjalistą przed wprowadzeniem diety wątrobowej, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych.

Warto również pamiętać, że dieta wątrobowa powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza lub dietetyka, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i skuteczność. Specjalista pomoże również w doborze odpowiednich produktów i opracowaniu zrównoważonego jadłospisu, który zaspokoi indywidualne potrzeby żywieniowe danej osoby.


Napisane przez Kamil Afterfit