Blog Dietetyczny

dieta 500 kcal

Czy dieta 500 kcal jest zdrowa i bezpieczna?

Dieta 500 to popularny sposób na szybką utratę wagi. Główną rolę odgrywają w niej wysokobiałkowe produkty o niskiej zawartości tłuszczu, a także warzywa. Czy taki sposób żywienia zagraża zdrowiu? Sprawdź zasady diety 500 kcal. Dieta 500 kcal bije rekordy popularności wśród osób, które chcą błyskawicznie zrzucić zbędne kilogramy. Szybka utrata masy ciała to niewątpliwie atut, … Continued

Kamil Afterfit

Dieta 500 to popularny sposób na szybką utratę wagi. Główną rolę odgrywają w niej wysokobiałkowe produkty o niskiej zawartości tłuszczu, a także warzywa. Czy taki sposób żywienia zagraża zdrowiu? Sprawdź zasady diety 500 kcal.

Dieta 500 kcal bije rekordy popularności wśród osób, które chcą błyskawicznie zrzucić zbędne kilogramy. Szybka utrata masy ciała to niewątpliwie atut, ale duży deficyt kaloryczny zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Przed wdrożeniem planu żywieniowego 500 kcal należy skonsultować jadłospis z dietetykiem i lekarzem.

Na czym polega dieta 500 kalorii?

Dieta 500 kcal ma na celu szybkie zredukowanie masy ciała u osób, które borykają się z nadwagą i otyłością. Deficyt kaloryczny prowokuje organizm do redukowania magazynowanej tkanki tłuszczowej. Niestety w przypadku diety bardzo niskokalorycznej obok spalania tłuszczu często dochodzi także do spalania tkanki mięśniowej.

W trakcie kuracji odchudzającej nie można przekraczać dziennego limitu kalorii. Należy dbać o dobre nawodnienie organizmu i spożywać jedynie niskokaloryczne produkty. Są to m.in.:

  • rośliny strączkowe (groch, fasola, ciecierzyca);
  • jajka;
  • chudy nabiał (mleko, jogurt naturalny, kefir, twarożek);
  • chude mięso i ryby (kurczak, indyk, cielęcina, mintaj, sola, dorsz);
  • warzywa i owoce (cytrusy, kiszonki, kalafior, brokuły, sałata, ogórki, owoce jagodowe).

Duży deficyt kaloryczny a zdrowie – czy dieta 500 kcal jest bezpieczna?

Dieta odchudzająca powinna być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego. Zdrowe odchudzanie jest możliwe tylko wtedy, gdy deficyt kaloryczny mieści się w przedziale 500-1000 kcal. W diecie 500 kcal podaż energii jest ekstremalnie niska, a to sprawia, co warto podkreślić ponownie, że spalana jest nie tylko tkanka tłuszczowa, lecz także tkanka mięśniowa. Taki proces może prowadzić do zaburzenia procesów metabolicznych.

Największe zagrożenie dla zdrowia to niedobory pokarmowe. Posiłki o kaloryczności ograniczonej do 500 kalorii dziennie nie odpowiadają nawet minimalnemu zapotrzebowaniu na energię. Może to prowadzić do deficytu składników odżywczych, co w konsekwencji skutkuje anemią i zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej. Bardzo niskokaloryczna dieta to także brak zdrowych tłuszczów prowadzący do niedoborów witaminowych. Można wtedy odczuwać zmęczenie i rozdrażnienie, pojawiają się też zaburzenia widzenia.

Jakie są efekty diety 500 kalorii?

Dieta 500 kcal jest bardzo restrykcyjna. Mocno ograniczona kaloryczność powoduje drastyczny spadek wagi szczególnie w pierwszym okresie kuracji odchudzającej. Przeciętna utrata masy ciała w ciągu miesiąca to 6-12 kg.

Pierwsze efekty diety 500 kcal można zauważyć w pierwszych dniach stosowania kuracji. Jednak nie ma to niczego wspólnego z kształtowaniem sylwetki – spadek masy ciała wiąże się z utratą wody nagromadzonej w organizmie. Co więcej, rygorystyczna dieta sprzyja wystąpieniu efektu jo-jo. Aby temu zapobiec, można etapami zwiększać kaloryczność posiłków, zachowując podstawowe zasady zdrowego żywienia. Warto też zaufać specjalistom i dobierać posiłki z opcji dostępnych w menu diety pudełkowej na dany dzień. Jak zamówić catering dietetyczny? Dieta pudełkowa od Afterfit dostępna jest w wielu lokalizacjach. Sprawdź na przykład:

  • catering dietetyczny Radom;
  • catering dietetyczny Bydgoszcz;
  • catering dietetyczny Lublin.

Dieta 500 kcal – jak niska podaż kalorii wpływa na zdrowie?

Dieta 500 kcal to jedna z najbardziej rygorystycznych kuracji. Jej popularność wynika ze spektakularnych efektów. Niestety, często zapomina się, że tak szybki spadek masy ciała ma też drugą stronę medalu. Niska kaloryczność utrudnia zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu. Niedobory pokarmowe, spalanie tkanki mięśniowej, ogólne osłabienie i niemal pewny efekt jo-jo sprawiają, że warto poważnie przemyśleć, czy lepszą opcją nie będzie standardowa dieta odchudzająca połączona ze zdrowym trybem życia.

Co można jeść w trakcie diety 500 kalorii? Najmniej kaloryczne produkty to maliny, truskawki, śliwki, gruszki, pomarańcze, kiszonki, chude mięso drobiowe i odtłuszczone produkty mleczne.


Napisane przez Kamil Afterfit