Blog Dietetyczny

Czy dieta 800 kcal jest zdrowa? Czy taka dieta ma sens?

Dieta 800 kcal to skuteczny sposób na ekstremalne odchudzanie. Redukcja masy ciała jest zaskakująco szybka, jednak duży deficyt kaloryczny może powodować skutki uboczne. Na czym polega dieta 800 kalorii? Sprawdź, czy taki sposób żywienia może być zdrowy. Dieta 800 kcal to dieta redukcyjna przeznaczona do krótkotrwałego stosowania. W ciągu 7 dni można schudnąć nawet 2 … Continued

Kamil Afterfit

Dieta 800 kcal to skuteczny sposób na ekstremalne odchudzanie. Redukcja masy ciała jest zaskakująco szybka, jednak duży deficyt kaloryczny może powodować skutki uboczne. Na czym polega dieta 800 kalorii? Sprawdź, czy taki sposób żywienia może być zdrowy.

Dieta 800 kcal to dieta redukcyjna przeznaczona do krótkotrwałego stosowania. W ciągu 7 dni można schudnąć nawet 2 kilogramy. Podobny wynik można osiągnąć, wybierając zdrowe odchudzanie, czyli odpowiedni deficyt energetyczny, zbilansowane posiłki i aktywność fizyczną. Co więcej, dieta 800 kalorii utrudnia zaspokojenie podstawowych potrzeb organizmu. W konsekwencji normalne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione.

Dla kogo jest dieta 800 kalorii?

Dieta 800 kcal to plan żywieniowy zakładający podaż energii znacznie niższą niż minimum niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyjmuje się, że nawet osoby leżące, u których aktywność fizyczna i umysłowa są maksymalnie ograniczone, mają zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie 1200 kcal.

Wskazania dla diety 800 kcal to otyłość, gdy wskaźnik BMI przekracza 30. Bardzo niskokaloryczna dieta może być stosowana jedynie przez krótki czas pod ścisłą kontrolą lekarza. Warto podkreślić, że taki jadłospis mogą wdrożyć tylko osoby zdrowe.

Na czym polega dieta 800 kcal?

Plan diety 800 kcal przewiduje 5 posiłków o ściśle określonej kaloryczności. Jest to:

 • 200 kcal na śniadanie;
 • 80 kcal na drugie śniadanie;
 • 280 kcal na obiad;
 • 80 kcal na podwieczorek;
 • 160 kcal na kolację.

Co jeść na tej niskokalorycznej diecie?

Dieta 800 kcal to posiłki skomponowane z kilku grup produktów. Należą do nich owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chudy nabiał oraz chude mięso, ryby i owoce morza. Niegazowana woda mineralna może być spożywana bez ograniczeń. Ze względu na ograniczone spożycie kalorii aktywność fizyczna nie jest wskazana.

Jakie produkty można jeść na diecie 800 kcal? Czarna kawa, alkohol, słodycze, słone przekąski i słodzone napoje są niedozwolone. Zalecane są produkty niskokaloryczne, które nie zawierają ani mąki, ani cukru. To między innymi:

 • owoce (borówki, maliny, arbuz, truskawki);
 • zielone warzywa (brokuły, kapusta pekińska, sałata, szpinak);
 • produkty pełnoziarniste (płatki owsiane, płatki orkiszowe, płatki jaglane);
 • chudy nabiał (jogurt naturalny, kefir, odtłuszczone mleko).

Efekty diety bardzo niskokalorycznej

Dieta redukcyjna to sposób na utratę zbędnych kilogramów. Aby sposób odżywiania nie wpływał negatywnie na procesy zachodzące w organizmie, posiłki powinny być prawidłowo zbilansowane. W diecie 800 kcal liczy się też kaloryczność ściśle ustalona dla każdego z nich.

Stosowanie diety zgodnie z zasadami pozwala na spadek wagi w przedziale 4-20 kg w ciągu 14 dni. Jednak nie jest to zdrowe odchudzanie, które umożliwiłoby zmianę nawyków żywieniowych i zapobiegało efektowi jo-jo. Eksperci w dziedzinie żywienia wskazują, że optymalne tempo redukcji masy ciała to 0,5-1 kg tygodniowo. Zbyt duży deficyt kaloryczny i niska podaż białka sprzyjają kłopotom zdrowotnym i powrotowi zrzuconych kilogramów. Lepiej postawić na bardziej zbilansowany plan. Można to zrobić, dobierając kaloryczność diety do zapotrzebowania energetycznego, a posiłki do preferencji żywieniowych. Taką opcję oferuje dostępna w wielu lokalizacjach dieta pudełkowa Afterfit. Sprawdź:

 • catering dietetyczny Łódź;
 • catering dietetyczny Opole;
 • catering dietetyczny agl. śląska.

Dieta 800 kcal, czyli restrykcyjny jadłospis na szybkie odchudzanie

Dieta 800 kcal to podaż kalorii znacznie poniżej normy niezbędnej dla prawidłowej pracy organizmu. W efekcie szybko można zauważyć spadek wagi. Duży deficyt kaloryczny doprowadzi do utraty tkanki tłuszczowej, a w dodatku wpłynie na redukcję tkanki mięśniowej. W przypadku bardziej kalorycznych diet odchudzających zapobiega temu aktywność fizyczna. W tej diecie ćwiczenia nie są wskazane.

Czy dieta 800 kcal ma sens? Teoretycznie tak – efekty pojawiają się bardzo szybko. Jednak w praktyce ograniczenie spożycia kalorii poniżej absolutnego minimum to nic innego jak głodzenie organizmu. Po zwiększeniu kaloryczności posiłków masa ciała błyskawicznie wzrośnie.


Napisane przez Kamil Afterfit