Blog Dietetyczny

dieta 2300 kcal

Dieta 2300 kcal – czy to dużo? Od czego to zależy?

Dieta 2300 kcal określa przede wszystkim jej kaloryczność – ilość dostarczanej organizmowi energii. Tymczasem ciało potrzebuje również witamin i minerałów. Czy dania, które lubisz, zawierają odpowiednie mikroelementy? Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym posiłku! Kalorie i składniki odżywcze są potrzebne, by organizm mógł normalnie funkcjonować. Deficyt energetyczny i trening pozwalają zgubić kilogramy, ale nadmierne … Continued

Kamil Afterfit

Dieta 2300 kcal określa przede wszystkim jej kaloryczność – ilość dostarczanej organizmowi energii. Tymczasem ciało potrzebuje również witamin i minerałów. Czy dania, które lubisz, zawierają odpowiednie mikroelementy? Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym posiłku!

Kalorie i składniki odżywcze są potrzebne, by organizm mógł normalnie funkcjonować. Deficyt energetyczny i trening pozwalają zgubić kilogramy, ale nadmierne niedobory mają istotne konsekwencje zdrowotne. Duże braki energii sprawiają, że organizm nie spala tkanki tłuszczowej, ale zaczyna ją gromadzić i oszczędzać. Celem zbilansowanej diety 2300 kcal wcale nie musi być redukcja wagi i poprawa sylwetki, a zapewnienie organizmowi optymalnej ilości kalorii i substancji odżywczych. Warto skonsultować się z dietetykiem przed wdrożeniem nowego planu żywienia.

Dieta 2300 kcal oznacza konkretną ilość kalorii w codziennych posiłkach

Każdy ma nieco inne zapotrzebowanie kaloryczne. Minimalna ilość energii dostarczana w jedzeniu zależy m.in. od płci, wieku oraz stylu życia. Wysiłek fizyczny, uprawianie sportu sprawiają, że można wyglądać lepiej niż osoba, która stosuje ten sam gotowy jadłospis i prowadzi siedzący, mało aktywny tryb życia. Dlatego wybór diety musi być dopasowany do osobistych potrzeb.

Dieta 2300 kcal jest odpowiednia dla dorosłych mężczyzn o umiarkowanej aktywności fizycznej. Należy zwrócić uwagę nie tylko na kaloryczność posiłków, ale też odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczów i białek. Konkretne wartości udziałów poszczególnych makroskładników zależą od wielu różnych czynników, zwykle mieszczą się w poniższych przedziałach:

 • 45-60% kalorii z węglowodanów (cukrów);
 • 20-35% energii z tłuszczów (lipidów);
 • 15-25% kalorii z białek (protein).

Posiłki zapewniające 2300 kcal każdego dnia pod Twoimi drzwiami

Jeśli nie wiesz, jak liczyć kalorie poszczególnych produktów i potraw, zawsze robisz tylko niezbędne, szybkie zakupy, skorzystaj z cateringu dietetycznego Afterfit! Wybierz odpowiedni region, dietę 2300 kcal i złóż zamówienie. Oferta diet pudełkowych jest dostępna dla klientów z całej Polski. Sprawdź na przykład:

 • catering dietetyczny Kraków;
 • catering dietetyczny Łódź;
 • catering dietetyczny Warszawa.

Czy na diecie 2300 kcal można się odchudzać? Efekty zależą od stylu życia

Na diecie 2300 kcal można się odchudzać, o ile wydatki energetyczne w ciągu dnia będą odpowiednio wyższe – maksymalny, bezpieczny dla zdrowia deficyt kaloryczny waha się od ok. -300 kcal do -1000 kcal. Graniczna wartość to kwestia indywidualna. Zwiększenie aktywności fizycznej znacznie ułatwi cały proces gubienia zbędnych kilogramów, jednak trzeba zachować rozsądek. Zbyt duży wysiłek doprowadzi do osłabienia, a brak mikroelementów zwiększa prawdopodobieństwo różnego rodzaju zaburzeń. Aby schudnąć i cieszyć się dobrym samopoczuciem, nie można się głodzić! Jeśli 2300 kalorii to dla ciebie zdecydowanie zbyt mało, dodaj kilka rzeczy do jadłospisu.

Jakie są najważniejsze zasady zdrowej diety?

W żadnym opisie porad dietetycznych nie może zabraknąć najważniejszych zasad prawidłowego, zdrowego odżywiania. Podstawowe reguły to:

 • nawadnianie, picie 2 l płynów dziennie;
 • jedzenie w regularnych odstępach czasu;
 • 4-5 różnorodnych posiłków dziennie;
 • spożywanie posiłków w wolnym tempie;
 • unikanie żywności przetworzonej, szkodliwych tłuszczów trans i cukrów prostych;
 • jedzenie artykułów świeżych, zwłaszcza warzyw i owoców.

Przykładowy jadłospis dla diety 2300 kcal na jeden dzień

Dzienna rozpiska może wyglądać następująco:

 • śniadanie (ok. 500 kcal) – omlet z dwóch jajek, pół pomidora, grahamka z plastrem sera cheddar, kawa z mlekiem;
 • drugie śniadanie (250 kcal) – jabłko, garść migdałów;
 • obiad (600 kcal) – sałatka z grillowanym kurczakiem, liśćmi sałaty, pomidorami, ogórkiem, papryką, awokado i jogurtem greckim, do tego kromka razowego chleba;
 • podwieczorek (300 kcal) – gorąca czekolada z mlekiem, kanapka z chleba żytniego i masła orzechowego;
 • kolacja (650 kcal) – pieczony łosoś, kasza jaglana z mieszanką warzyw (marchewką, brokułami, cukinią, szpinakiem).

Czy dieta 2300 kcal będzie odpowiednia dla ciebie? Odpowiedź na to pytanie dadzą konsultacje ze specjalistami i badania profilaktyczne. Samodzielnie praktycznie nie da się tego ustalić. Kiedy uzyskasz konkretne wytyczne, wróć do Afterfit i zamów zdrowe, dobrze skomponowane posiłki!


Napisane przez Kamil Afterfit