Blog Dietetyczny

dieta keto a cholesterol

Dieta keto a cholesterol – jak wpływa na jego poziom? Fakty i mity

Dieta keto a cholesterol to temat budzący wiele kontrowersji i pytań. Czy wysokotłuszczowy model żywienia może negatywnie odbić się na profilu lipidowym? Warto przyjrzeć się faktom i mitom na temat wpływu diety ketogenicznej na gospodarkę lipidową organizmu. Spis treści 1. Wpływ diety keto na profil lipidowy 2. Kontrowersje wokół diety keto i cholesterolu LDL 3. … Continued

Kamil Afterfit

Dieta keto a cholesterol to temat budzący wiele kontrowersji i pytań. Czy wysokotłuszczowy model żywienia może negatywnie odbić się na profilu lipidowym? Warto przyjrzeć się faktom i mitom na temat wpływu diety ketogenicznej na gospodarkę lipidową organizmu.

Wpływ diety keto na profil lipidowy

Dieta keto, opierająca się na znacznym ograniczeniu węglowodanów i wysokim spożyciu tłuszczów, może wpływać na profil lipidowy na kilka sposobów. Przede wszystkim, stan ketozy związany jest ze zwiększoną produkcją ciał ketonowych, które stają się głównym źródłem energii dla organizmu. To metaboliczne przełączenie może mieć istotne konsekwencje dla gospodarki lipidowej.

Badania sugerują, że dieta ketogeniczna może prowadzić do korzystnych zmian w profilu lipidowym, takich jak obniżenie poziomu trójglicerydów i zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu HDL. Dzieje się tak głównie za sprawą ograniczenia spożycia węglowodanów, co zmniejsza syntezę trójglicerydów w wątrobie.

Kontrowersje wokół diety keto i cholesterolu LDL

Jednocześnie istnieją obawy, że dieta keto, bogata w tłuszcze nasycone, może prowadzić do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu LDL. Niektóre badania rzeczywiście wskazują na przejściowy wzrost stężenia LDL w początkowej fazie diety, jednak efekt ten wydaje się zanikać w dłuższej perspektywie. 

Co więcej, nie sam poziom LDL, a raczej wielkość i gęstość jego cząsteczek mają duże znaczenie dla ryzyka sercowo-naczyniowego. Dieta keto może prowadzić do zwiększenia produkcji większych, mniej aterogennych cząsteczek LDL, co paradoksalnie obniża ryzyko miażdżycy.

Znaczenie jakości tłuszczów w diecie keto

Wpływ diety ketogenicznej na profil lipidowy zależy w dużej mierze od jakości spożywanych tłuszczów. Istotne jest ograniczenie tłuszczów trans i nasyconych na rzecz nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 i omega-9.

Źródła zdrowych tłuszczów w diecie keto to m.in. oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona oraz tłuste ryby morskie. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednią podaż błonnika pokarmowego z warzyw nieskrobiowych, co pomoże obniżyć poziom cholesterolu.

Indywidualizacja diety keto pod kątem lipidogramu

Reakcja organizmu na dietę ketogeniczną jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, wyjściowy profil lipidowy czy ogólny stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest monitorowanie lipidogramu i dostosowanie diety do osobistych potrzeb.

Osoby z zaburzeniami lipidowymi, takimi jak hipercholesterolemia rodzinna czy hipertrójglicerydemia, powinny zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem diety keto. W niektórych przypadkach wysokotłuszczowy model żywienia może być przeciwwskazany ze względu na ryzyko nasilenia zaburzeń.

Mit: dieta keto zawsze podnosi poziom cholesterolu

Jednym z najpowszechniejszych mitów na temat diety ketogenicznej jest przekonanie, że zawsze prowadzi ona do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Tymczasem, jak wskazują badania, wpływ ten jest niejednoznaczny i zależy od wielu czynników.

U części osób rzeczywiście może dojść do przejściowego wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego i LDL, szczególnie w początkowej fazie diety. Jednak efekt ten często ustępuje wraz z adaptacją organizmu do ketozy i może być zniwelowany przez odpowiedni dobór źródeł tłuszczu.

Dieta keto – przeciwwskazania

Mimo wielu korzyści, jakie może przynieść żywienie wysokotłuszczowe, nie jest to dieta odpowiednia dla wszystkich. Osoby z chorobami nerek powinny unikać diety keto ze względu na wysokie spożycie białka zwierzęcego, które może prowadzić do zwiększonego odkładania się kwasów w organizmie i pogarszać funkcjonowanie już osłabionych nerek. Dieta wysokotłuszczowa jest niewskazana również dla osób z chorobami wątroby, takimi jak niewydolność wątroby czy stłuszczenie wątroby, gdyż może dodatkowo obciążać ten narząd. 

Przeciwwskazaniem do diety keto są także zaburzenia metabolizmu tłuszczów, choroby trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, ponieważ dieta keto może nasilać objawy tych schorzeń. Kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby z historią zaburzeń odżywiania również nie powinny stosować restrykcyjnych diet, w tym keto, ze względu na ryzyko niedoborów pokarmowych i potencjalny negatywny wpływ na rozwój dziecka czy nasilenie niezdrowych wzorców żywieniowych. Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu oceny indywidualnych przeciwwskazań i potencjalnych zagrożeń.

Indywidualna reakcja organizmu na dietę keto

Mit o jednoznacznie negatywnym wpływie diety keto na poziom cholesterolu wynika często z uogólniania jednostkowych przypadków. Tymczasem reakcja organizmu na wysokotłuszczowy model żywienia jest kwestią indywidualną i wymaga personalizacji. U niektórych osób dieta ketogeniczna może wręcz prowadzić do poprawy profilu lipidowego, obniżenia poziomu trójglicerydów i zwiększenia stężenia HDL. Niezwykle ważne jest monitorowanie lipidogramu i dostosowanie diety do osobistych uwarunkowań zdrowotnych.

Dieta keto a cholesterol to złożony temat, wymagający holistycznego spojrzenia i indywidualizacji. Choć wysokotłuszczowy model żywienia może wpływać na profil lipidowy, efekt ten zależy od wielu czynników, takich jak jakość spożywanych tłuszczów, predyspozycje genetyczne czy ogólny stan zdrowia. Warto opierać się na rzetelnych badaniach naukowych i konsultacji ze specjalistą, aby w pełni wykorzystać potencjał diety keto bez negatywnych konsekwencji dla gospodarki lipidowej organizmu.


Napisane przez Kamil Afterfit