Blog Dietetyczny

Dieta keto a niedoczynność tarczycy

Dieta keto a niedoczynność tarczycy. Czy można ją stosować przy problemach z tarczycą?

Kwestia diety keto a niedoczynności tarczycy interesuje wiele osób. Zmagający się z chorobami tarczycy często zastanawiają się, czy mogą bezpiecznie stosować dietę ketogeniczną. W tym artykule przyjrzymy się faktom. Spis treści 1. Dieta keto a niedoczynność tarczycy 1.1. Ryzyko niedoborów jodu i selenu 1.2. Wpływ diety na hormony tarczycowe 1.3. Wpływ na stan zapalny i … Continued

Kamil Afterfit

Kwestia diety keto a niedoczynności tarczycy interesuje wiele osób. Zmagający się z chorobami tarczycy często zastanawiają się, czy mogą bezpiecznie stosować dietę ketogeniczną. W tym artykule przyjrzymy się faktom.

Dieta keto a niedoczynność tarczycy

Dieta keto a niedoczynność tarczycy co warto wiedzieć

Dieta ketogeniczna charakteryzuje się wysokim spożyciem tłuszczów przy umiarkowanej ilości białka i niskiej zawartości węglowodanów. Dąży do wprowadzenia organizmu w stan ketozy, w którym jako główne źródło energii wykorzystywane są ketony, powstające w wyniku rozkładu tłuszczów, a nie glukoza pochodząca z węglowodanów.

Zyskała popularność głównie ze względu na swój potencjał w redukcji masy ciała. Ponadto dieta keto może przynosić korzyści w kontroli poziomu cukru we krwi. Niektóre badania sugerują również, że dieta ketogeniczna może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu, zmniejszając stany zapalne i poprawiając metabolizm energetyczny komórek nerwowych. Dlatego też dieta keto jest czasem rozważana jako potencjalna terapia wspomagająca w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Mimo potencjalnych korzyści dieta keto a niedoczynność tarczycy pozostaje tematem dyskusji wśród ekspertów. Niektóre badania sugerują, że może mieć negatywne konsekwencje nie tylko przy niedoczynności, ale też chorobie Hashimoto.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Dieta keto a Hashimoto.

Ryzyko niedoborów jodu i selenu

Dieta keto a niedoczynność tarczycy składniki warte uwagi

Jednym z głównych problemów związanych z dietą keto w kontekście zdrowia tarczycy jest ryzyko niedoborów jodu i selenu. Oba te pierwiastki są niezbędne do prawidłowej syntezy hormonów tarczycowych. Dieta ketogeniczna, ze względu na ograniczenie spożycia wielu grup produktów, może prowadzić do zmniejszonej podaży jodu i selenu, co z kolei może negatywnie wpływać na funkcjonowanie tarczycy.

Wpływ diety na hormony tarczycowe

Tarczyca produkuje dwa główne hormony – T4 (tyroksyna) i T3 (trójjodotyronina). T4 jest nieaktywną formą hormonu, która musi zostać przekształcona w organizmie do aktywnej formy T3, aby mogła prawidłowo spełniać swoje funkcje. Ten proces nazywamy konwersją T4 do T3.

Niektóre badania sugerują, że długotrwałe stosowanie diety ketogenicznej, która jest dietą bardzo ubogą w węglowodany, może zaburzać proces konwersji T4 do T3. W rezultacie, mimo że tarczyca produkuje wystarczającą ilość T4, organizm nie jest w stanie efektywnie przekształcić go w aktywną formę T3. Co więcej, dieta keto może prowadzić do zwiększenia poziomu odwrotnego T3 (rT3), który jest niejako „lustrzanym odbiciem” aktywnego T3. Odwrotny T3 blokuje receptory dla aktywnego T3, uniemożliwiając mu prawidłowe działanie.

W konsekwencji, mimo prawidłowego poziomu T4 we krwi, organizm może doświadczać objawów charakterystycznych dla niedoczynności tarczycy, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, zaparcia, sucha skóra czy wypadanie włosów. Dzieje się tak dlatego, że aktywny hormon T3 nie może prawidłowo spełniać swoich funkcji z powodu zablokowania receptorów przez odwrotny T3.

Wpływ na stan zapalny i autoimmunizację

Dieta ketogeniczna może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na stan zapalny i procesy autoimmunizacyjne w organizmie. Z jednej strony, ograniczenie spożycia węglowodanów i cukrów prostych może zmniejszać ogólnoustrojowy stan zapalny. Z drugiej jednak strony długotrwałe stosowanie diety keto może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności jelit i nasilenia reakcji autoimmunologicznych, co jest szczególnie niekorzystne dla osób z chorobą Hashimoto.

Indywidualne podejście i konsultacja z lekarzem

Dieta keto a niedoczynność tarczycy lekarz

Biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko i korzyści, decyzja o stosowaniu diety ketogenicznej przy niedoczynności tarczycy powinna być podejmowana indywidualnie, po konsultacji z lekarzem prowadzącym i dietetykiem. Ważne jest, aby monitorować funkcjonowanie tarczycy i dostosowywać dietę do aktualnego stanu zdrowia.

Osoby z niedoczynnością tarczycy, które decydują się na dietę keto, powinny zwracać szczególną uwagę na odpowiednią podaż jodu i selenu, włączając do diety produkty bogate w te pierwiastki, takie jak ryby morskie, owoce morza, jaja czy orzechy brazylijskie Istotne jest również regularne badanie poziomu hormonów tarczycowych i przeciwciał, aby w razie potrzeby modyfikować leczenie i dietę.

W przypadku diety keto a niedoczynności tarczycy wprowadzając ją, warto zdecydować się na dietę pudełkową AfterFit. Posiłki są zgodne z założeniami, a przy tym odpowiednio zbilansowane. 

Niedoczynność tarczycy a dieta keto. Co warto wiedzieć?

Dieta keto a niedoczynność tarczycy badanie tarczycy

Dieta keto a niedoczynność tarczycy to temat, który wymaga indywidualnego podejścia i ścisłej współpracy z lekarzem i dietetykiem. Mimo potencjalnych korzyści, takich jak redukcja masy ciała czy poprawa kontroli glikemii, dieta ketogeniczna niesie ze sobą również pewne ryzyko dla osób z chorobami tarczycy. Niedobory jodu i selenu, zaburzenia konwersji hormonów tarczycowych oraz wpływ na stan zapalny i procesy autoimmunizacyjne to kwestie, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem diety keto. 

Ostatecznie, decyzja o stosowaniu diety ketogenicznej przy niedoczynności tarczycy powinna być podjęta po dokładnej analizie indywidualnej sytuacji zdrowotnej i pod nadzorem specjalistów.


Napisane przez Kamil Afterfit