Blog Dietetyczny

dieta 1100 kcal

Czy dieta 1100 kcal jest zdrowa? Ile się chudnie? 

Odchudzanie to złożony proces, a dieta 1100 kcal może stanowić jeden z jego elementów. O ile zapewnia pełnowartościowe posiłki – wystarczającą ilość energii i wartości odżywcze niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, od czego zależą skutki takiego planu żywieniowego! Każdy ma inny metabolizm i wydatki energetyczne. Podstawowa i całkowita przemiana materii (PPM i CPM) zależą … Continued

Kamil Afterfit

Odchudzanie to złożony proces, a dieta 1100 kcal może stanowić jeden z jego elementów. O ile zapewnia pełnowartościowe posiłki – wystarczającą ilość energii i wartości odżywcze niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, od czego zależą skutki takiego planu żywieniowego!

Każdy ma inny metabolizm i wydatki energetyczne. Podstawowa i całkowita przemiana materii (PPM i CPM) zależą nie tylko tego, jak bardzo kaloryczne są spożywane posiłki, ale też wieku, płci, stylu życia, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Jeśli chcesz efektywnie walczyć z otyłością i zbędnymi kilogramami, nie możesz robić tego zbyt gwałtownie. Jeśli w trakcie diety 1100 kcal zabraknie potrzebnych mikroelementów lub deficyt energetyczny będzie zbyt wysoki, pojawi się efekt jo-jo – a do tego spore ryzyko komplikacji zdrowotnych. Sposób odżywiania musisz dostosować do swoich potrzeb.

Dieta 1100 kcal gwarantuje łączną kaloryczność posiłków, nie efekty

Zanim zaczniesz liczyć kalorie w jedzeniu na kalkulatorze, najpierw musisz poznać swoje PPM i CPM. Dlatego przed przejściem na jakąkolwiek dietę zaleca się wykonać badania profilaktyczne – istniejące niedobory trzeba będzie wyrównywać lub korzystać z suplementacji, jeśli w optymalnym limicie kalorii zabraknie miejsca na potrzebne artykuły spożywcze. Do odchudzania potrzebny jest deficyt kaloryczny na poziomie 300-1000 kcal dziennie – jeśli przyjmujesz na diecie 1100 kcal, wydatki energetyczne powinny wynosić ok. 1400-2100 kcal, dlatego warto poznać indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne.

Udział składników odżywczych w diecie 

Energię w kaloriach pokarmowych dostarczają 3 główne makroskładniki. Spożywane węglowodany, tłuszcze i białka trzeba odpowiednio zbilansować. W zdrowym trybie odżywiania cukry zapewniają ok. 45-60% kcal, lipidy 20-35%, a proteiny 15-25%. Niezbędne są również mikroelementy, dzięki którym poszczególne organy mogą właściwie pracować – chodzi głównie o witaminy i minerały. Dietą 1100 kcal może być zarówno popularna dieta SIRTfood, jak i dieta kopenhaska czy dieta ketogeniczna. Nie poleca się całkowitego rezygnowania z tłuszczów czy węglowodanów, chyba że występują konkretne wskazania.

Czy tak niewiele kalorii wystarczy? To zależy od stylu życia. Poradź się dietetyka!

Żadna dieta odchudzająca nie może być zbyt restrykcyjna. Dietetycy podkreślają, że bardziej liczy się trwała zmiana szkodliwych nawyków żywieniowych, niż trzymanie się konkretnej listy dań i produktów. Posiłki powinny być możliwie zróżnicowane, dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Średnio 1100 kalorii dziennie, 7700 kcal tygodniowo to naprawdę niewielkie ilości jedzenia. Niektóre witaminy i minerały mogą wymagać suplementacji.

Aby stosowanie diety 1100 kcal było skuteczne, warto pamiętać o podstawowych zasadach zdrowszego odżywiania:

 • dbać o odpowiednie nawodnienie (2 l płynów dziennie);
 • jeść 4–5 posiłków w regularnych odstępach czasu (pierwszy do 1 h po pobudce, ostatni 2-3 h przed pójściem spać);
 • unikać podjadania i pustych kalorii – produkty bogate w błonnik zapewniają dłuższe uczucie sytości;
 • słodycze, słone przekąski zastąpić porcjami świeżych owoców i warzyw;
 • zrezygnować z artykułów wysoko przetworzonych (niskiej jakości kiełbas, pasztetów, dań instant, fast foodów);
 • wybierać chude mięsa, mleko i nabiał;
 • zamiast białego pieczywa i produktów z oczyszczonej mąki wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe;
 • ograniczyć używki – alkohol, papierosy.

Nie każdy może stosować dietę 1100 kcal dziennie i bezpiecznie chudnąć 

Według wyliczeń i zaleceń WHO kobieta w wieku 40-60 lat, która waży 60 kg, prowadzi siedzący tryb życia i w ogóle nie uprawia sportu, potrzebuje ok. 1800 kcal. Przy takiej dawce kalorii ani nie przytyje, ani nie schudnie – do tego naturalnie muszą zostać spełnione jeszcze inne warunki. Z kolei zapotrzebowanie energetyczne mężczyzn w wieku 20-40 lat, którzy codziennie podejmują duży wysiłek fizyczny (wymagająca praca + trening) wynosi ok. 3400 kcal. Dieta 1100 kcal może być dobrym rozwiązaniem dla zdrowej pani w średnim wieku, która chce schudnąć, ale dla młodego, aktywnego mężczyzny będzie szkodliwa.

Jeżeli deficyt energetyczny będzie zbyt wysoki, organizm zacznie spalać białko mięśni, by pozyskać potrzebne „paliwo”. Zapasy w postaci tkanki tłuszczowej zaczną się powiększać przy każdej sposobności – ma to na celu zgromadzenie jak największych rezerw energii. Tymczasem w odchudzaniu chodzi głównie o pozbycie się zbędnego tłuszczu. Mało kto celowo redukuje masę mięśniową. Niewystarczająca podaż kalorii może również zaburzyć liczne procesy fizjologiczne. W pierwszej kolejności te, które nie są absolutnie konieczne do przeżycia, np. związane z płodnością.

Dieta 1100 kcal – przykładowy jadłospis

Lista posiłków na jeden dzień:

 • śniadanie (300 kcal):
  • omlet z dwóch jaj (160 kcal);
  • pomidor (20 kcal);
  • kromka pełnoziarnistego pieczywa (80 kcal);
 • drugie śniadanie (200 kcal):
  • jogurt naturalny z garścią orzechów nerkowca (120 kcal);
  • całe, nieobrane ze skórki duże jabłko (80 kcal);
 • obiad (400 kcal):
  • grillowany kurczak z ryżem brązowym (300 kcal);
  • surówka z sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i sosu winegret (100 kcal);
 • kolacja (200 kcal):
  • kanapka z chleba razowego posmarowanego twarożkiem, garść posiekanego szczypiorku (150 kcal);
  • świeża marchewka do chrupania (50 kcal).

Nie ma jednego, optymalnego sposobu odżywiania i chudnięcia

Dla większości osób dieta 1100 kcal będzie zbyt niskokaloryczna, by walczyć z nadwagą w bezpieczny sposób – to jednak kwestia indywidualna. Jesteś po badaniach i masz całkowitą pewność, że tyle kalorii pokarmowych ci wystarczy? Masz dodatkowe zalecenia od dietetyka? Sprawdź ofertę Afterfit lub skontaktuj się z nami, by wybrać najlepszą opcję! Nasi dostawcy obsługują między innymi:

 • catering dietetyczny Białystok;
 • catering dietetyczny Poznań;
 • catering dietetyczny Wrocław.

Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta pudełkowa pomaga osiągać zamierzone cele i cieszyć się życiem, ale w kwestii odchudzania nie zrobi za ciebie wszystkiego! Aktywność fizyczna jest niezbędna również dla zdrowia i kondycji, nie tylko do osiągania deficytu kalorycznego.


Napisane przez Kamil Afterfit