Blog Dietetyczny

Dieta 1400 kcal. Ile można schudnąć?

Dieta 1400 kcal to jedna z najpopularniejszych diet redukcyjnych. Kalorie na takim poziomie dla większości osób oznaczają odczuwalne obniżenie podaży energii żywnościowej. Zastanawiasz się, czy dieta 1400 jest dla ciebie? Poznaj jej zasady i przykładowy jadłospis.

Kamil Afterfit

Dieta 1400 kcal to znaczna obniżka kalorii dostarczanych do organizmu wraz z pożywieniem. Mimo niskiej kaloryczności odpowiednio zbilansowany plan żywnościowy pozwala uzyskać spektakularne efekty bez szkody dla naszego zdrowia. Znając podstawowe zasady diety 1400 kalorii, możemy zrzucić zbędne kilogramy przy jednoczesnym uwzględnieniu zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Na czym polega dieta 1400 kalorii? Najważniejsze zasady

Dieta 1400 kcal należy do grupy diet redukcyjnych. Jest to niskokaloryczna dieta polegająca na ograniczeniu poziomu spożywanych każdego dnia kalorii do 1400. Porównując tę liczbę kalorii do średniego zapotrzebowania energetycznego przeciętnej kobiety (2000 kcal dziennie) i przeciętnego mężczyzny (2500 kcal dziennie), łatwo można zauważyć znacznie obniżoną podaż energii.

Warto wiedzieć, że pomimo stosunkowo niskiej liczby kalorii nie jest to szczególnie rygorystyczna dieta odchudzająca. Podstawowe założenie diety 1400 kalorii to zbilansowane i zróżnicowane posiłki, które dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pokarmowych. Nie trzeba się głodzić ani ograniczać do małej grupy produktów. Zamiast tego należy pamiętać, że kluczowe jest odpowiednie nawodnienie organizmu i spożywanie poszczególnych posiłków w regularnych odstępach czasu.

Ile należy pić? Jak jeść? Czego unikać?

Człowiek ma średnie zapotrzebowanie na płyny w wysokości 2 litrów dziennie. Mogą to być 2 litry wody mineralnej, ziołowych naparów, zielonej i czerwonej herbaty i soków warzywno-owocowych w rozsądnych ilościach. Czarną kawę najlepiej zamienić na zbożową. Według zasad zdrowego żywienia zalecane jest od 4 do 5 posiłków dziennie. Przerwy między posiłkami powinny wynosić około 3-4 godziny, a ostatni posiłek możemy zjeść na minimum 2-3 godziny przed snem.

Taka dieta nie uwzględnia alkoholu, fast foodów, słodyczy i słonych przekąsek. Produkty wysokoprzetworzone należy zastąpić zdrową żywnością, czyli produktami pełnoziarnistymi, owocami, warzywami, roślinami strączkowymi oraz chudym mięsem i rybami. Konieczne jest też zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

Na czym polega dieta 1400 kalorii Najważniejsze zasady

Składniki odżywcze w diecie 1400

Prawidłowo zbilansowana dieta 1400 kcal jest smaczna i sycąca. Posiłki rozłożone w ciągu dnia sprawiają, że nie będziemy podjadać. Zróżnicowane produkty gwarantują podaż makroskładników na odpowiednim poziomie. Dotyczy to przede wszystkim błonnika pokarmowego, białka, tłuszczów, węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin (witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, witamina D, witamina E i witamina K) i minerałów (cynk, magnez, wapń).

Jak procentowo powinna wyglądać podaż składników odżywczych? Zaleca się:

 • ok. 206-225 g białka (20-25% energii);
 • ok. 90-112 g węglowodanów (45-50% energii);
 • ok. 50-60 g tłuszczów (25-30% energii).

Dieta redukcyjna a zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie kaloryczne to tyle kalorii, ile powinno zostać dostarczone do organizmu, by mógł on prawidłowo funkcjonować. Jest to jednocześnie liczba kalorii, która umożliwia utrzymanie optymalnej masy ciała. Przeciętne dzienne zapotrzebowanie na energię wynosi 2000 kcal dla dorosłych kobiet i 2500 kcal dla dorosłych mężczyzn.

Wskaźniki pozwalające określić kaloryczność diety to PPM (podstawowa przemiana materii) i CPM (całkowita przemiana materii). Są one uzależnione od wielu indywidualnych czynników w tym od trybu życia, płci i wieku, wagi oraz wzrostu. 1400 kcal dziennie przeznaczone jest dla osób, u których PPM oscyluje właśnie w tej granicy. Większy deficyt może negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia.

Przykładowy jadłospis diety 1400 kcal, który pomoże ci schudnąć

Dieta 1400 kalorii polecana jest przez specjalistów osobom zdrowym, których celem jest redukcja masy ciała. Prawidłowo zbilansowany plan żywieniowy to optymalna podaż kalorii i makroskładników, co przekłada się na dobre samopoczucie. Z tego powodu taka dieta często stosowana jest w porze zimowej, kiedy brakuje nam witalności.

Produkty, które bez przeszkód można wprowadzić do diety redukcyjnej, to:

 • warzywa – gotowane na parze lub w wodzie, surowe (m.in. marchew, pomidor, ogórek, rzodkiewka);
 • niskokaloryczne owoce (np. jabłka, jagody i borówki, maliny, kiwi, cytrusy);
 • jaja i odtłuszczony nabiał (serek wiejski light, kefir, maślanka, twaróg, jogurt);
 • pełnoziarniste pieczywo (chleb razowy, chleb żytni, chleb graham) i pełnoziarniste produkty zbożowe (płatki owsiane, otręby, ryż brązowy, gruboziarnista kasza);
 • ryby (makrela, pstrąg, łosoś, mintaj, dorsz);
 • chude mięso (cielęcina, kurczak, indyk).

Przykładowe menu dla diety 1400 kcal zawiera:

 • śniadanie – owsianka (płatki owsiane – 50 g, sok z cytryny – 15 ml, nasiona słonecznika – 15 g, jabłka – 150 g, owoce goji – 15 g) LUB musli (60 g) z mlekiem (300 g);
 • drugie śniadanie – maślanka (250 g) LUB mandarynki (150 g) LUB kefir (250 g) i orzechy nerkowca (20 g);
 • obiad – pieczony dorsz, mintaj albo sola (150 g) plus kasza gryczana (50 g) plus surówka colesław (marchew – 50 g i biała kapusta – 150 g) LUB potrawka z kurczaka z marchewką i szpinakiem (200 g) plus kasza jęczmienna (50 g);
 • podwieczorek – jabłko (150 g) LUB śliwki (200 g) LUB pomarańcza (250 g);
 • kolacja – 2 kromki chleba razowego z masłem, serem żółtym, sałata i pomidorem LUB sałatka z makaronem, zielonym ogórkiem, gotowaną szynką, koperkiem i kiełkami (50 g).
Przykładowy jadłospis diety 1400 kcal, który pomoże ci schudnąć

Dieta 1400 w cateringu dietetycznym

Nie wiesz, jak zbilansować posiłki, żeby były smaczne, miały właściwą kaloryczność i dostarczały niezbędnych składników pokarmowych? Problemy z liczeniem kalorii, czasochłonnym układaniem zróżnicowanego menu i proporcjami makroskładników może rozwiązać catering dietetyczny Afterfit. Dieta pudełkowa jest dostępna w większości dużych miast – sprawdź:

 • catering dietetyczny Szczecin;
 • catering dietetyczny Toruń;
 • catering dietetyczny Trójmiasto.

Jakie są efekty diety 1400 kcal? Czy dieta 1400 kcal jest zdrowa?

Dieta 1400 kcal to jedna z najpopularniejszych diet ceniona za skuteczność przy liczbie kalorii pozwalającej na zróżnicowane komponowanie posiłków. Decydując się na stosowanie diety, warto sięgnąć porady u dietetyka, który doradzi, jaki sposób odżywiania przyniesie najlepsze efekty.

Jednak deficyt kaloryczny to nie wszystko. Dieta 1400 kalorii wymaga, aby zwiększyć aktywność fizyczną. Dzięki temu zauważymy nie tylko spadek wagi – dodatkowo wyrzeźbimy mięśnie i ujędrnimy skórę.

Ile kilogramów można zrzucić na diecie 1400 kcal? Dokładny spadek wagi zależy od predyspozycji genetycznych, deficytu kalorycznego i stopnia aktywności. Przyjmuje się, że dieta 1400 kcal powoduje redukcję masy ciała o około 1-1,5 kg tygodniowo. W ciągu miesiąca można stracić nawet 4-6 kg.

Dieta 1400 kcal, czyli niskokaloryczny plan żywienia na odchudzanie

Redukcja masy ciała wymaga dostosowania kaloryczności diety do dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Aby dieta była zdrowa i skuteczna, musimy spożywać nie więcej niż 1400 kalorii dziennie, dostarczając do organizmu niezbędnych makroskładników. Proporcje pomiędzy najważniejszymi składnikami odżywczymi powinny wynosić: 20-25% dla białka, 25-30% dla zdrowych tłuszczów i 45-50% dla węglowodanów.

Dieta 1400 kcal może być traktowana jako redukcyjna dieta odchudzająca. Może też stanowić etap odchudzania, gdy stopniowo wychodzimy z większego deficytu kalorycznego. Kolejnymi etapami jest dieta 1200 kcal, dieta 1400 kcal, dieta 1500 kcal, dieta 1700 kcal i dieta 2000 kcal.

Poza kontrolowaniem ilości kalorii odchudzanie wymaga stosowania się do zasad, które umożliwiają spadek wagi w sposób bezpieczny dla zdrowia. Ważne jest nawadnianie organizmu (2-2,5 litra płynów dziennie) i właściwa organizacja posiłków. Zalecane jest 4-5 posiłków co 3-4 godziny, kolację należy zjadać co najmniej na 2 godziny przed snem. Tak skonstruowany jadłospis zapewnia uczucie sytości i zmniejsza chęć podjadania w ciągu dnia.

Dieta 1400 kcal, czyli niskokaloryczny plan żywienia na odchudzanie

Napisane przez Kamil Afterfit