Blog Dietetyczny

dieta dukana

Dieta Dukana (dieta białkowa) – etapy, zasady, efekty

Dieta Dukana to wysokobiałkowa dieta odchudzająca, opracowana przez francuskiego lekarza Pierre’a Dukana. Składa się z czterech etapów, które mają doprowadzić do redukcji masy ciała i utrzymania efektów odchudzania. Jak stosować ten plan żywieniowy? Spis treści 1. Na czym polega dieta Dukana? 1.1. Dla kogo jest dieta Dukana? 2. Etapy diety Dukana 2.1. Faza 1 2.2. … Continued

Kamil Afterfit

Dieta Dukana to wysokobiałkowa dieta odchudzająca, opracowana przez francuskiego lekarza Pierre’a Dukana. Składa się z czterech etapów, które mają doprowadzić do redukcji masy ciała i utrzymania efektów odchudzania. Jak stosować ten plan żywieniowy?

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta Dukana, znana również jako dieta proteinowa lub dieta białkowa, jej autorem jest francuski lekarz Pierre Dukan. Głównym założeniem tego modelu żywienia jest spożywanie dużej ilości białka przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów. Dieta Dukana składa się z czterech etapów, które mają doprowadzić do szybkiej utraty zbędnych kilogramów i utrzymania osiągniętych efektów.

Jadłospis diety Dukana opiera się na produktach wysokobiałkowych, takich jak chude mięso, ryby, jaja, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu oraz niektóre warzywa. W zależności od etapu diety, dozwolone są również określone produkty zbożowe i owoce. Ograniczeniu podlegają natomiast tłuszcze, cukry i alkohol.

Dla kogo jest dieta Dukana?

dieta dukana odchudzanie

Dieta Dukana skierowana jest przede wszystkim do osób, które chcą szybko schudnąć i pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Może być stosowana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Należy jednak pamiętać, że jest dość restrykcyjna i może powodować niedobory niektórych składników odżywczych, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby z problemami zdrowotnymi, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci.

Przed rozpoczęciem diety Dukana warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla naszego organizmu i nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie. Osoby z chorobami nerek, wątroby lub układu krążenia powinny zachować szczególną ostrożność.

Etapy diety Dukana

Jak wspomniano wcześniej, dieta wysokobiałkowa Dukana składa się z czterech etapów, które różnią się między sobą dozwolonymi produktami i czasem trwania. Każdy etap ma swoje zasady i cele, które należy osiągnąć przed przejściem do kolejnego. Podczas całego procesu należy pić dużo wody – nawet 5 litrów. Pozwoli to oczyścić organizm z produktów ubocznych przemiany materii.

Faza 1

Pierwsza faza diety Dukana trwa od 2 do 5 dni – w zależności od zakładanej liczby kilogramów do zrzucenia. W tym etapie dozwolone są wyłącznie produkty białkowe, takie jak chude mięso, ryby, owoce morza, jaja, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu. Wykluczone są natomiast warzywa oraz każdy rodzaj tłuszczu. Do smaku można dodawać zioła, nieco soli lub musztardy. 

Celem tej fazy jest szybka utrata wagi i przygotowanie organizmu do dalszego odchudzania. W tym okresie można spodziewać się spadku wagi rzędu 2-3 kilogramów.

Faza 2

Druga faza diety to właściwy etap odchudzania i trwa tak długo, aż osoba odchudzająca się osiągnie swój cel. W tym czasie można spożywać produkty dozwolone z pierwszego etapu, a do tego przykładowy jadłospis można zacząć wzbogacać o warzywa (surowe lub gotowane). Ważne jest, że nie mogą one na stałe zagościć w menu – najlepiej wybrać konkretny dzień w tygodniu, po którym znowu następuje okres proteinowy.

Nadal zakazane są wszelkie tłuszcze, a oprócz tego:

  • ziemniaki;
  • ryż;
  • awokado;
  • warzywa strączkowe;
  • kukurydza.

Faza 3

Trzecia faza diety Dukana ma na celu utrwalenie osiągniętych efektów i stopniowe przyzwyczajanie organizmu do normalnego sposobu żywienia. W tym etapie do diety wprowadzane są dodatkowe produkty, takie jak owoce, pieczywo pełnoziarniste, niewielkie ilości tłuszczów roślinnych oraz raz w tygodniu dowolny posiłek. Nadal jednak jeden dzień w tygodniu jest całkowicie „białkowy”.

Faza utrwalenia trwa 10 dni na każdy utracony kilogram. Jeśli więc w trakcie odchudzania straciliśmy 10 kg, ta faza będzie trwała 100 dni. Według twórcy diety w ten sposób chronimy się przed efektem jo-jo.

Faza 4

Ostatnia, czwarta faza diety Dukana to faza stabilizacji, która powinna trwać już do końca życia. Polega ona na stosowaniu zrównoważonej, zbilansowanej diety z uwzględnieniem zasad zdrowego żywienia. Raz w tygodniu należy jednak wrócić do jadłospisu z fazy uderzeniowej (pierwszej), aby uniknąć efektu jo-jo i utrzymać osiągnięte rezultaty.

W fazie stabilizacji dozwolone są wszystkie grupy produktów spożywczych, jednak należy zwracać uwagę na ich jakość i wartość odżywczą. Ważne jest, aby dieta była urozmaicona i dostarczała organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Najważniejsze zasady diety Dukana

Aby dieta Dukana przyniosła oczekiwane efekty, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Spożywać odpowiednią ilość białka – głównym założeniem diety Dukana jest dostarczanie organizmowi dużych ilości białka. Dzienne spożycie tego składnika powinno wynosić około 1,5-2 g na kilogram masy ciała;

2. Ograniczyć węglowodany i tłuszcze – w diecie Dukana ogranicza się spożycie węglowodanów, zwłaszcza prostych, oraz tłuszczów. Dozwolone są jedynie niewielkie ilości tłuszczów roślinnych.

3. Pić dużo wody – podczas stosowania diety Dukana należy wypijać co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie. Pomaga to w usuwaniu toksyn z organizmu i zapobiega zaparciom;

4. Stosować otręby owsiane – otręby są ważnym elementem diety Dukana. Należy spożywać 1,5-2 łyżki otrębów dziennie, które dostarczają błonnika i zapobiegają zaparciom.

5. Uprawiać aktywność fizyczną – regularna aktywność fizyczna wspomaga proces odchudzania i pomaga w utrzymaniu osiągniętych efektów. Zaleca się co najmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku dziennie.

Spodziewane efekty diety Dukana

dieta dukana skutki uboczne

Dieta Dukana daje szybkie efekty w postaci redukcji masy ciała. Już w pierwszej fazie można stracić 2-3 kilogramy, a w kolejnych etapach utrata wagi postępuje w zależności od indywidualnych predyspozycji. Średnio na diecie Dukana można schudnąć od 5 do 15 kilogramów. Należy jednak pamiętać, że dieta ta jest dość restrykcyjna i może powodować pewne skutki uboczne, takie jak:

  • zmęczenie i osłabienie;
  • bóle głowy;
  • zaparcia;
  • niedobory niektórych witamin i minerałów;
  • zwiększone obciążenie nerek i wątroby.

Dlatego też dieta Dukana nie powinna być stosowana przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Osoby z chorobami przewlekłymi, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci nie powinny w ogóle stosować tej diety. Najlepiej zdecydować się na dobrze zbilansowaną dietę, która nie wymaga od nas takich wyrzeczeń. Aby jeść zdrowo i niskokalorycznie, warto wypróbować diety pudełkowe od AfterFit.

Dieta Dukana – kontrowersyjna metoda odchudzania

Dieta Dukana to wysokobiałkowa dieta odchudzająca, która składa się z czterech etapów. Jej głównym założeniem jest dostarczanie organizmowi dużych ilości białka przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów. Dieta ta daje szybkie efekty w postaci redukcji masy ciała, jednak może powodować pewne skutki uboczne i niedobory składników odżywczych.

Przed rozpoczęciem diety Dukana warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla naszego organizmu. Należy również pamiętać, że najlepszym sposobem na zdrowe i trwałe odchudzanie jest stosowanie zbilansowanej diety o zwiększonej podaży białka oraz regularna aktywność fizyczna.


Napisane przez Kamil Afterfit