Blog Dietetyczny

dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal – 3 czy 4 posiłki? Dla kogo dieta 1800 kcal?

Dieta 1800 kcal to optymalny wybór dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Efekty przychodzą powoli, ale ryzyko wystąpienia efektu jo-jo jest minimalne. Sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis 1800 kcal na tydzień.

Kamil Afterfit

Dieta 1800 kcal to rodzaj diety odchudzającej, która łączy skuteczność z bezpieczeństwem stosowania. Stosunkowo mały deficyt kaloryczny nie zagraża zdrowiu, a mimo to stopniowo pomaga zredukować masę ciała. Zasady diety są banalnie proste – liczy się kaloryczność, składniki odżywcze, małe porcje w regularnych odstępach czasu, dobre nawodnienie i aktywność fizyczna.

Założenia diety 1800 kcal – jak zredukować masę ciała?

Dieta 1800 kcal różni się od typowej restrykcyjnej diety odchudzającej. Deficyt kaloryczny jest tutaj mniejszy niż w przypadku diety redukcyjnej. Jednak zasada działania jest taka sama: niższe całkowite spożycie kalorii wymusza na organizmie spalanie zgromadzonych zapasów. Dzięki temu pozbywamy się nadmiaru wody i tkanki tłuszczowej. Ważne jest, aby dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne. Kaloryczność diety nie powinna być mniejsza od podstawowej przemiany materii (PPM).

Zasady tego planu

Zasady diety 1800 kcal są stosunkowo proste. Plan żywieniowy powinien zapewniać podaż energii i makroskładników w odpowiednich proporcjach. Liczą się nie tylko kalorie i waga poszczególnych produktów. Znaczenie ma też ich rodzaj, ponieważ każdy produkt ma inną zawartość witamin i minerałów. W taki sposób zbilansowana dieta przynosi oczekiwane efekty, a jednocześnie jest bezpieczna dla zdrowia.

Zalecany rozkład makroskładników, który dostarcza energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu to:

  • białko 800-900 kcal (206-225 g białka dziennie);
  • tłuszcze (50-60 g tłuszczu dziennie);
  • węglowodany (90-112 g węglowodanów dziennie).

Co ważne, standardowo dieta 1800 kcal składa się z 5 małych posiłków spożywanych w odstępach 3-4 godzin. Jest to śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Jeśli jednak wolisz, może to być dieta z 4 posiłkami dziennie. Wystarczy, że połączysz drugie śniadanie z podwieczorkiem.

W diecie 1800 kcal najważniejsza jest kaloryczność wszystkich produktów, które wchodzą w skład dziennego menu. Jednocześnie mniejsza ilość energii dostarczana z pożywieniem nie powinna oznaczać mniejszej zawartości składników odżywczych. To bardzo ważne, ponieważ tylko tak sprawimy, że dieta odchudzająca nie wpłynie negatywnie na nasz organizm.

Założenia diety 1800 kcal – jak zredukować masę ciała

Kalorie to nie wszystko. Kwestia nawodnienia

Należy też zwracać uwagę na dobre nawodnienie. 2 litry płynów to codzienne minimum, przy czym zawarte są one także w pożywieniu. Co można pić? Tak jak i w innych dietach warto zrezygnować z czarnej kawy i herbaty na rzecz kawy zbożowej oraz czerwonej i zielonej herbaty. Bez limitu można pić napary ziołowe i wodę mineralną.

Dieta 1800 kalorii a drugie śniadanie i podwieczorek

Dieta 1800 kcal może być traktowana jako długotrwała dieta odchudzająca. Przeznaczona jest dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, a których zapotrzebowanie kaloryczne wynosi średnio 2000-2500 kalorii. Jest odpowiednia bez względu na płeć czy wiek, ale warto wcześniej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista pomoże ustalić zapotrzebowanie na energię i optymalną kaloryczność diety.

Co ciekawe, dieta 1800 kalorii może być jednym z etapów procesu odchudzania. Jeśli masa ciała jest wysoka, a liczymy na szybkie efekty, najlepsza opcja to bardziej restrykcyjna dieta. Po jej zakończeniu można stopniowo wracać do planu żywieniowego bez ograniczeń kalorycznych etapami zwiększając kaloryczność posiłków. 

Dlaczego każdy posiłek ma znaczenie?

Zazwyczaj zbilansowana dieta zakłada kilka mniejszych posiłków. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza, dlatego zasady diety 1800 kcal dopuszczają cztery posiłki. Śniadanie, obiad i kolacja to podstawa planu żywienia. II śniadanie i podwieczorek to przekąski, które można połączyć w jeden większy posiłek. Nie warto całkowicie z nich rezygnować. Dlaczego?

Przekąski spożywane w ciągu dnia pomagają pokryć zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Zdrowe drugie śniadanie to zastrzyk porannej energii. Reguluje metabolizm, uzupełnia płyny i niezbędne składniki odżywcze oraz ułatwia koncentrację. Podwieczorek pozwala zregenerować siły po dniu w pracy – jest to dawka energii przed lekkostrawną kolacją. W obu przypadkach przekąski nie mogą być zbyt obfite ani kaloryczne.

Przykładowy jadłospis 1800 kcal

Rozkład posiłków na cały dzień powinien polegać na rozłożeniu ich w czasie tak, aby można było zjeść co 3-4 godziny. Zasady zdrowego żywienia przewidują 5 niewielkich porcji dziennie, dzięki którym jemy mało, ale często. To z kolei zapewnia sytość i zapobiega podjadaniu między posiłkami. Aby utrzymanie diety 1800 kcal nie sprawiało problemów, warto zjeść śniadanie zaraz po przebudzeniu. Drugie śniadanie i obiad zjadamy w trakcie pracy, a kolację co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać.

W takiej konfiguracji zbilansowana dieta 1800 kcal to pożywne śniadanie, sycący obiad i lekka kolacja (np. sałatka). Codzienne menu można uzupełnić jedną lub dwiema przekąskami. II śniadanie i podwieczorek dodadzą energii i sprawią, że dotrwanie do kolejnego posiłku będzie łatwiejsze.

Przykładowy jadłospis 1800 kcal

Jadłospis na cały dzień (5 posiłków, które można doprawić do smaku) to na przykład:

  • śniadanie – pełnoziarniste musli, jogurt naturalny, maliny, jagody goji, płatki migdałowe i mango LUB owsianka jabłkowa z musem truskawkowym, bakaliami i jabłkiem;
  • II śniadanie – deser chia na bazie soku malinowego LUB chleb żytni pełnoziarnisty z pastą jajeczną, ogórkiem i pomidorem;
  • obiad – spaghetti z makaronem pełnoziarnistym, wędzonym tofu i czarnym sezamem LUB pieczony łosoś z sokiem z cytryny, pieczone ziemniaki i sałatka z kapusty;
  • podwieczorek – sok imbirowy z miętą i cytryną LUB brzoskwiniowe smoothie na jogurcie naturalnym;
  • kolacja – zupa krem z dyni z pestkami słonecznika i sok pomidorowy LUB pieczywo pełnoziarniste z warzywami i z pastą z papryki.

Nie lubisz gotować? Brakuje ci czasu? Zamów catering, a zbilansowane posiłki dotrą prosto pod twoje drzwi. W tym celu sprawdź:

  • catering dietetyczny Białystok;
  • catering dietetyczny Bydgoszcz;
  • catering dietetyczny Częstochowa.

Dieta pudełkowa czy gotowanie?

Dieta jest skuteczna tylko wtedy, gdy ściśle stosujemy się do jej zasad. Małe odstępstwa od normy od czasu do czasu nie będą stanowiły problemu. Jednak notoryczne łamanie zasad znacznie utrudni uzyskanie efektów, na jakie liczymy. Utrudnieniem jest też konieczność liczenia kalorii, ważenia produktów oraz przeglądania tabeli kalorycznych i etykiet, aby odpowiednio rozłożyć kalorie. Jeśli gotujemy samodzielnie, warto wcześniej ustalić jadłospis na tydzień.

Wyjścia są dwa: można samodzielnie kupić produkty, ugotować posiłek i go zjeść albo od razu przejść do ostatniego punktu. Catering dietetyczny to rozwiązanie dla osób zapracowanych i dla tych, którzy nie lubią gotować, ale kochają smaczne i zdrowe jedzenie. Wybór konkretnej diety zależy od preferencji żywieniowych – może to być na przykład dieta bezlaktozowa lub dieta niski indeks, w których posiłki wybierzesz samodzielnie z menu Afterfit dostępnego w danym dniu.

Dlaczego warto zamówić catering dietetyczny? To oszczędność czasu i wygoda, ale także jadłospis o idealnej kaloryczności i zawartości składników odżywczych. Dieta pudełkowa zapewnia skomponowane przez dietetyków smaczne i zróżnicowane posiłki, dzięki którym zapomnisz o podjadaniu.

Efekty diety 1800 kalorii

Dlaczego dieta 1800 kcal jest skuteczna? Ograniczenie ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu prowadzi do deficytu energetycznego. To z kolei prosta droga do odchudzania. Warto mieć świadomość, że liczenie kalorii to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Temat odchudzania obejmuje również zbilansowanie diety w oparciu o makroskładniki oraz witaminy i minerały. Dodatkowym wsparciem będzie też umiarkowana aktywność fizyczna dopasowana do naszych możliwości. Mogą to być na przykład codzienne spacery, regularne treningi siłowe, jazda na rowerze, pływanie, joga lub pilates.

W przypadku tej diety efekty przychodzą później niż w niskokalorycznych dietach redukcyjnych. Dieta 1800 kcal połączona z aktywnością fizyczną pozwala schudnąć 0,5-1 kg tygodniowo, co w skali miesiąca daje spadek wagi o 2-4 kg. Faktyczne rezultaty uzależnione są od wielu czynników. Wśród nich jest indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, sposób odżywiania sprzed stosowania diety i czas, jaki poświęcamy na ćwiczenie.

Menu diety 1800 kcal jest bogate w wartościowe produkty, a podaż energii nie jest zbytnio zaniżona, dlatego można na niej zgubić zbędne kilogramy bez ryzyka efektu jojo. Może być stosowana tak długo, jak jest to potrzebne bez obaw o negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Efekty diety 1800 kalorii

Dieta 1800 kcal – dieta odchudzająca dla osób aktywnych

Dieta 1800 kcal to bezpieczny sposób żywienia, dzięki któremu możliwe jest spalenie tkanki tłuszczowej i stopniowa utrata masy ciała. Tak jak w każdej diecie przed rozpoczęciem stosowania warto udać się do dietetyka. Specjalista ds. żywienia ustali plan posiłków odpowiadający naszym potrzebom, a darmowy jadłospis diety 1800 kcal nie będzie stanowił żadnego problemu.

Jest to dieta, którą docenią osoby aktywne fizycznie, kobiety z cukrzycą ciążową i każdy, kto planuje zrzucić zbędne kilogramy. Można stosować ją niezależnie od wieku i płci bez ograniczeń czasowych. Ważne, aby została odpowiednio skomponowana, co pozwoli na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Pod uwagę należy brać zarówno kaloryczność, jak i proporcje składników odżywczych. Białko (20-25%), zdrowe tłuszcze (25-30%) i węglowodany (45-50%) powinny być uzupełniane przez witaminy i minerały.

Dozwolone w diecie produkty to m.in. tłuszcze roślinne (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany), rośliny strączkowe (np. bób, ciecierzyca, fasola, groch), produkty pełnoziarniste (np. pieczywo żytnie, płatki owsiane, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty) oraz warzywa i owoce (np. maliny, borówki, jabłka, brokuły, ziemniaki, pomidory, ogórki). Posiłki można przygotowywać samodzielnie lub wybrać catering dietetyczny.


Napisane przez Kamil Afterfit