Blog Dietetyczny

dieta keto a cukrzyca

Dieta keto a cukrzyca – na co powinni uważać diabetycy? Co jeść, a czego unikać?

Dieta keto a cukrzyca to temat budzący wiele kontrowersji. Choć dieta ketogeniczna może przynieść korzyści zdrowotne, diabetycy powinni zachować szczególną ostrożność. Jakie są zalecenia dla chorych na cukrzycę rozważających przejście na keto? Spis treści 1. Dieta keto a cukrzyca – najważniejsze informacje 2. Dieta keto a cukrzyca – czy można ją stosować? 3. Zalecenia dietetyczne … Continued

Kamil Afterfit

Dieta keto a cukrzyca to temat budzący wiele kontrowersji. Choć dieta ketogeniczna może przynieść korzyści zdrowotne, diabetycy powinni zachować szczególną ostrożność. Jakie są zalecenia dla chorych na cukrzycę rozważających przejście na keto?

Dieta keto a cukrzyca – najważniejsze informacje

dieta keto a cukrzyca badanie glukometrem

Dieta ketogeniczna, zwana w skrócie keto, zyskuje na popularności jako skuteczna metoda redukcji masy ciała. Polega ona na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów na rzecz tłuszczów. W efekcie organizm przechodzi w stan ketozy, zaczynając czerpać energię z tłuszczu, a nie z glukozy. 

Czy zatem istnieje zależność pomiędzy dietą keto a cukrzycą? Jak wpływa na osoby cierpiące na tę chorobę? Choć dieta keto może przynieść korzyści zdrowotne, takie jak poprawa wrażliwości na insulinę czy obniżenie poziomu trójglicerydów, diabetycy powinni zachować szczególną ostrożność przy jej stosowaniu. Gwałtowne zmiany w spożyciu węglowodanów mogą bowiem zaburzyć kontrolę glikemii i zwiększyć ryzyko hipoglikemii.

Dieta keto a cukrzyca – czy można ją stosować?

dieta keto a cukrzyca na co zwrócić uwagę

Przed przejściem na dietę keto, osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Konieczne może być dostosowanie dawek leków, w tym insuliny, aby uniknąć hipoglikemii. Należy też regularnie monitorować poziom glukozy we krwi.

Istnieją badania sugerujące, że dieta keto może poprawić kontrolę glikemii u osób z cukrzycą typu 2. Dzieje się tak głównie za sprawą redukcji spożycia węglowodanów, co przekłada się na mniejsze wahania poziomu cukru. Jednak dieta keto niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Wysokie spożycie tłuszczów, zwłaszcza nasyconych, może niekorzystnie wpływać na profil lipidowy. U osób z cukrzycą typu 1 istnieje ryzyko kwasicy ketonowej – niebezpiecznego stanu wymagającego natychmiastowej interwencji medycznej.

Zatem istnieje możliwość stosowania diety keto – cukrzyca wymaga jednak, by stale pozostawać pod opieką specjalistów.

Zalecenia dietetyczne dla diabetyków na keto

Diabetycy stosujący dietę keto powinni zwracać szczególną uwagę na jakość spożywanych produktów. Zaleca się wybieranie nieprzetworzonych, pełnowartościowych źródeł tłuszczu, takich jak orzechy, nasiona, awokado czy tłuste ryby morskie. Warto też zadbać o odpowiednią podaż błonnika pokarmowego.

Ważne jest regularne spożywanie posiłków i przekąsek, aby uniknąć hipoglikemii. Należy też pić dużo wody i zadbać o odpowiednią suplementację pierwiastków, takich jak sód, potas i magnez. Niedobory tych składników są częstym efektem ubocznym diety keto. Z tego powodu warto wypróbować dietę pudełkową AfterFit. Otrzymujesz dania, które są zgodne z zaleceniami dietetycznymi.

Sprawdź, czy stosując dietę ketogeniczną, można jeść owoce – przeczytaj: Jakie owoce na keto?

Co powinni jeść diabetycy na keto?

dieta keto a cukrzyca o tym trzeba pamiętać

Jadłospis osoby chorej na cukrzycę stosującej dietę keto powinien opierać się na następujących produktach:

 • chude mięso i ryby: kurczak, indyk, wołowina, cielęcina, łosoś, dorsz, tuńczyk;
 • jaja;
 • warzywa o niskiej zawartości węglowodanów: sałata, szpinak, brokuły, kalafior, cukinia, papryka;
 • orzechy i nasiona: migdały, orzechy włoskie, pestki dyni, nasiona chia;
 • zdrowe tłuszcze: oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło, awokado;
 • nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu: ser, śmietana, jogurt grecki;
 • niskowęglowodanowe owoce: jagody, maliny, truskawki (w umiarkowanych ilościach).

Przykładowy jadłospis na diecie keto dla diabetyka może wyglądać następująco:

 • śniadanie: jajecznica na maśle z warzywami i awokado;
 • przekąska: garść orzechów;
 • obiad: grillowany łosoś z sałatką z rukoli i oliwą z oliwek;
 • podwieczorek: paluszki serowe;
 • kolacja: pierś z kurczaka w sosie śmietanowym z brokułami.

Produkty dozwolone okazjonalnie

Niektóre produkty o wyższej zawartości węglowodanów mogą być włączane do diety keto okazjonalnie, pod warunkiem utrzymania kontroli glikemii. Należą do nich:

 • nasiona roślin strączkowych: soczewica, fasola, ciecierzyca;
 • pełnoziarniste produkty zbożowe: komosa ryżowa, owies, pełnoziarniste pieczywo; 
 • warzywa skrobiowe: bataty, dynia, marchew;
 • owoce o wyższej zawartości cukru: banany, winogrona, mango.

Diabetycy powinni monitorować reakcję glikemiczną po spożyciu tych produktów i w razie potrzeby ograniczyć ich ilość lub całkowicie z nich zrezygnować.

Jakich produktów diety keto należy unikać, chorując na cukrzycę?

Osoby z cukrzycą stosujące dietę ketogeniczną powinny unikać produktów o wysokiej zawartości węglowodanów i cukrów prostych:

 • słodycze i desery: czekolada, ciastka, lody, ciasta;
 • słodzone napoje: soki owocowe, napoje gazowane, koktajle;
 • produkty zbożowe z białej mąki: biały chleb, makarony, pizza, naleśniki;
 • ziemniaki i produkty ziemniaczane: frytki, chipsy, purée; 
 • przetworzone przekąski: krakersy, precle, słone paluszki;
 • alkohol: piwo, słodkie wina, drinki, likiery.

Spożywanie tych produktów może prowadzić do gwałtownych wzrostów poziomu cukru we krwi i zaburzać kontrolę glikemii. Diabetycy powinni też ograniczyć spożycie owoców o wysokiej zawartości fruktozy, takich jak arbuzy czy suszone owoce. Należy też zachować ostrożność przy wyborze zamienników cukru. Niektóre z nich, jak maltitol czy ksylitol, mogą wpływać na poziom glukozy i wywoływać efekt przeczyszczający w większych ilościach. Bezpieczniejsze opcje to erytrytol, stewia czy sukraloza.

Dieta keto a cukrzyca – korzyści i wady dla diabetyków

Potencjalne korzyści:Potencjalne wady:
Lepsza kontrola poziomu glukozy we krwi dzięki ograniczeniu spożycia węglowodanów. Zmniejsza to wahania cukru i zapotrzebowanie na insulinę.Redukcja masy ciała, co jest korzystne zwłaszcza dla osób z cukrzycą typu 2 i otyłością. Utrata wagi poprawia wrażliwość na insulinę.Poprawa profilu lipidowego i zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.Potencjalne korzyści w leczeniu niektórych schorzeń neurologicznych współistniejących z cukrzycą.Ryzyko hipoglikemii, zwłaszcza u osób przyjmujących leki obniżające poziom cukru. Konieczna jest ścisła kontrola glikemii i dostosowanie dawek leków.Możliwość wystąpienia kwasicy ketonowej, niebezpiecznego stanu wymagającego pilnej interwencji medycznej.Trudności w utrzymaniu diety długoterminowo ze względu na jej restrykcyjność i eliminację wielu grup produktów.Ryzyko niedoborów pokarmowych przy niewłaściwym zbilansowaniu diety.Niekorzystny wpływ na nerki i wątrobę przy dłuższym stosowaniu, obciążenie tych narządów.

Masz cukrzycę? O tym pamiętaj!

dieta keto a cukrzyca zagrożenia

Dieta keto może być stosowana przez osoby chorujące na cukrzycę, ale wymaga ścisłej kontroli medycznej i indywidualnego dostosowania. Bardzo duże znaczenie ma wybór pełnowartościowych produktów, regularne monitorowanie glikemii oraz odpowiednia suplementacja. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem znającym specyfikę diety ketogenicznej. Diabetycy nie mogą zmieniać sposobu odżywiania na własną rękę – dotyczy to także stosowania „modnych” modeli odżywiania.


Napisane przez Kamil Afterfit