Blog Dietetyczny

winogrona kcal

Winogrona kcal – Ile kcal ma jedna kulka winogrona?

Winogrona, popularne i lubiane owoce, często pojawiają się jako składnik diet oraz jako zdrowa przekąska. Ale ile właściwie kalorii kryje się w tych małych owocach?

Kamil Afterfit

Średnio, jedno winogrono ważące około 5 gramów dostarcza około 3-4 kcal. Oznacza to, że porcja 10 winogron dostarcza około 30-40 kcal, co czyni je niskokaloryczną przekąską. Warto pamiętać, że kaloryczność może różnić się w zależności od rodzaju winogron – białe czy czerwone, a także ich dojrzałości. Winogrona to nie tylko źródło energii, ale również cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Jakie są wartości odżywcze winogron?

Zanim przejdziemy do szczegółowej tabeli wartości odżywczych, warto zwrócić uwagę, że winogrona to prawdziwa skarbnica zdrowia. Oprócz niskiej kaloryczności, owoce te oferują bogactwo witamin, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, a także minerałów – potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Zawierają również antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami.

Tabela wartości odżywczych na 100g winogron:

SkładnikIlość
Kalorie69 kcal
Węglowodany18 g
Białko0,72 g
Tłuszcz0,16 g
Błonnik0,9 g
Witamina C10,8 mg
Potas191 mg

Czy winogrona wspomagają odchudzanie?

Winogrona mogą być doskonałym dodatkiem do diety redukcyjnej, dzięki niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości wody oraz błonnika, które przyczyniają się do uczucia sytości. Jednakże, ze względu na wysoką zawartość cukrów naturalnych, osoby na ścisłych dietach lub mające problemy z regulacją poziomu cukru we krwi powinny spożywać je z umiarem.

winogrona różne rodzaje

Jakie są inne zalety jedzenia winogron?

  • Wspomagają układ trawienny: dzięki zawartości błonnika, winogrona wspierają prawidłową pracę jelit.
  • Korzystnie wpływają na serce: badania wykazują, że składniki odżywcze w winogronach mogą obniżać ryzyko chorób serca.
  • Przyczyniają się do zdrowego wyglądu skóry: witaminy i antyoksydanty w winogronach pomagają w zachowaniu zdrowej skóry.

Podsumowując, winogrona są nie tylko smaczne, ale również zdrowe, oferując wiele korzyści zdrowotnych przy stosunkowo niskiej zawartości kalorii. Ich regularne spożywanie może być cennym elementem zrównoważonej diety.


Napisane przez Kamil Afterfit