Blog Dietetyczny

udko z kurczaka kcal

Udko z kurczaka kcal – Ile kalorii ma udko z kurczaka pieczone ze skórą?

Udko z kurczaka to popularny składnik wielu dań, ale ile kalorii ma pieczone udko z kurczaka ze skórą? Sprawdź jego kaloryczność i wartości odżywcze.

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma pieczone udko z kurczaka ze skórą?

Pieczone udko z kurczaka ze skórą to ulubiony wybór wielu osób ceniących sobie smak i soczystość mięsa. Jedno średniej wielkości udko z kurczaka (około 120-150 gramów) pieczone ze skórą może zawierać od 200 do 250 kalorii. Kaloryczność ta wynika głównie z tłuszczu znajdującego się w skórze oraz w samej części udowej. Chociaż udko z kurczaka jest dobrym źródłem białka, jego zawartość tłuszczu, szczególnie nasyconego, jest znacząca. Usunięcie skóry przed spożyciem może znacząco obniżyć kaloryczność dania, redukując jednocześnie ilość spożywanego tłuszczu.

Jakie są wartości odżywcze pieczonego uda z kurczaka?

Oprócz kalorii, udko z kurczaka dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak białko, niezbędne do budowy i regeneracji mięśni. Jest także źródłem witamin, w tym niacyny i witaminy B6, oraz minerałów takich jak fosfor i selen. Poniżej znajduje się tabela wartości odżywczych dla pieczonego uda z kurczaka ze skórą.

Tabela wartości odżywczych pieczonego uda z kurczaka

SkładnikWartość w 150 g
Kalorie200-250 kcal
Białko20-25 g
Tłuszcz10-15 g
Węglowodany0 g
Cholesterol70-80 mg

Jak widać, pieczone udko z kurczaka jest bogatym źródłem białka, ale również zawiera tłuszcz.

udko z kurczaka na białym tle

Czy pieczone udko z kurczaka jest zdrowym wyborem?

Pieczone udko z kurczaka może być zdrowym wyborem, zwłaszcza gdy jest spożywane bez skóry. Chociaż skóra dodaje smaku i soczystości, zawiera również większość tłuszczu, w tym nasyconego. Wybierając udko z kurczaka jako część zbilansowanej diety, warto uwzględnić inne składniki posiłku, aby zapewnić odpowiedni balans składników odżywczych.

Udko z kurczaka pieczone ze skórą to smaczny i popularny wybór, zawierający około 200-250 kalorii w porcji 150 gramów. Jest to dobre źródło białka, ale również zawiera tłuszcz, głównie nasycony. Włączenie uda z kurczaka do diety zależy od indywidualnych potrzeb żywieniowych i celów zdrowotnych. Usunięcie skóry przed spożyciem może pomóc w zmniejszeniu kaloryczności i zawartości tłuszczu w daniu.


Napisane przez Kamil Afterfit