Blog Dietetyczny

truskawki kcal

Truskawki kcal – ile ważą, ile kalorii ma truskawka?

Poznaj kaloryczność truskawek i ich rolę w zdrowej diecie. Cenne informacje dla każdego świadomego konsumenta.

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma truskawka?

Truskawki są jednym z najbardziej lubianych owoców lata, cenione za ich słodki smak i niską kaloryczność. Średnia truskawka waży około 12 gramów i zawiera tylko 4 kalorie, co czyni ją doskonałym wyborem dla osób dbających o figurę. Te soczyste owoce są nie tylko niskokaloryczne, ale także bogate w witaminę C, mangan i liczne antyoksydanty, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Truskawki są również źródłem błonnika, który wspiera zdrowie układu pokarmowego, a ich niski indeks glikemiczny sprawia, że są one odpowiednie dla osób z cukrzycą.

Jakie są wartości odżywcze truskawek?

Truskawki są nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych. Oto tabela wartości odżywczych dla 100 gramów truskawek:

SkładnikIlość
Kalorie32 kcal
Białko0,7 g
Tłuszcz0,3 g
Węglowodany7,7 g
Błonnik2,0 g
Witamina C58,8 mg
Mangan0,386 mg

Czy truskawki są korzystne dla zdrowia?

Truskawki są znane ze swoich właściwości zdrowotnych. Bogate w witaminę C i antyoksydanty, mogą wspierać układ odpornościowy i opóźniać procesy starzenia. Mają również niski indeks glikemiczny, co jest korzystne dla osób z cukrzycą. Dodatkowo, truskawki mogą wspomagać zdrowie serca dzięki zawartości potasu i błonnika.

truskawki rozsypane na drewnianym stole

Jak wykorzystać truskawki w zdrowej diecie?

Truskawki są wszechstronne w kuchni i mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Mogą być spożywane na surowo jako przekąska, dodawane do płatków śniadaniowych, jogurtów czy sałatek owocowych. Są również doskonałym dodatkiem do deserów, smoothie i soków. Ich naturalna słodycz i niski indeks glikemiczny czynią je idealnym wyborem dla osób chcących ograniczyć spożycie cukru.

Truskawki są smaczne, niskokaloryczne i pełne wartości odżywczych, co sprawia, że są doskonałym dodatkiem do zdrowej diety. Ich różnorodne zastosowanie w kuchni pozwala na łatwe włączenie ich do codziennego menu, oferując przy tym wiele korzyści zdrowotnych.


Napisane przez Kamil Afterfit