Blog Dietetyczny

tofu kcal

Tofu – kcal. Ile kalorii zawiera 100 g tofu?

Tofu, ten wszechstronny składnik kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, zdobywa serca miłośników zdrowego odżywiania na całym świecie. Ale tofu – kcal – ile dokładnie kalorii kryje się w tej pozornie niewinnej kostce? Czy tofu jest tak naprawdę lekkim dodatkiem do Twoich posiłków? Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego o kaloryczności i wartościach odżywczych tofu. Przekonaj … Continued

Kamil Afterfit

Tofu, ten wszechstronny składnik kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, zdobywa serca miłośników zdrowego odżywiania na całym świecie. Ale tofu – kcal – ile dokładnie kalorii kryje się w tej pozornie niewinnej kostce? Czy tofu jest tak naprawdę lekkim dodatkiem do Twoich posiłków? Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego o kaloryczności i wartościach odżywczych tofu. Przekonaj się, jak tofu wpisuje się w Twój dzienny plan kaloryczny!

PorcjaKalorie (kcal)
100 g76
50 g (1/2 porcji)38
200 g (podwójna porcja)152

Czy tofu jest kaloryczne?

Mówiąc o tofu, często podkreśla się jego niską kaloryczność. Faktycznie, 100 g surowego tofu dostarcza tylko 76 kcal, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób dbających o linię lub będących na diecie redukcyjnej. Ponadto zawartość tłuszczu wynosząca 4,8 g na 100 g sprawia, że tofu jest produktem stosunkowo lekkim, ale jednocześnie sycącym dzięki obecności 8 g białka. Jego niska zawartość węglowodanów (1,9 g na 100 g) dodatkowo przemawia na korzyść włączenia tofu do diety osób z ograniczonym spożyciem cukrów.

Jakie inne wartości odżywcze ma tofu?

Tofu nie tylko zachwyca niską kalorycznością, ale także imponuje swoim bogactwem składników mineralnych. W 100 g produktu znajduje się aż 350 mg wapnia, co stanowi znaczący wkład w dzienne zapotrzebowanie na ten składnik, niezbędny dla zdrowia kości i zębów. Potas (121 mg) i magnez (30 mg) również odgrywają kluczowe role w organizmie, wpływając na funkcjonowanie mięśni oraz systemu nerwowego. Białko zawarte w tofu jest wysokiej jakości, co czyni je doskonałym źródłem tego makroskładnika dla wegetarian i wegan.

Jakie są korzyści zdrowotne z jedzenia tofu?

Regularne włączanie tofu do diety może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Bogactwo wapnia wspiera zdrowie kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy, zwłaszcza wśród osób na dietach roślinnych. Białko sojowe, będące głównym składnikiem tofu, przyczynia się do budowy i regeneracji tkanki mięśniowej, a także może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Dodatkowo, tofu jest źródłem fitoestrogenów, które mogą wykazywać działanie korzystne dla zdrowia serca i obniżać ryzyko niektórych rodzajów nowotworów.

Dlaczego warto włączyć tofu do diety?

Podsumowując, tofu jest nie tylko niskokalorycznym, ale i wysoce odżywczym produktem, który może znacząco wzbogacić Twoją dietę. Dostarcza wysokiej jakości białka, niezbędnych minerałów oraz ma pozytywny wpływ na zdrowie. Niezależnie od tego, czy jesteś na diecie, dbasz o linię, czy po prostu szukasz zdrowych alternatyw dla mięsa, tofu stanowi doskonały wybór. Zaskocz swoje kubki smakowe nowymi przepisami z tofu i ciesz się dobrą formą każdego dnia!


Napisane przez Kamil Afterfit