Blog Dietetyczny

sushi kcal

Sushi kcal – sekrety kaloryczności japońskiego dania

Sushi, kultowa potrawa kuchni japońskiej, cieszy się popularnością na całym świecie. Ale czy zastanawiałeś się, ile kalorii kryje się w Twoich ulubionych rodzajach sushi? W tym artykule przyjrzymy się kaloryczności popularnych wariantów sushi i jak można je włączyć do zbilansowanej diety.

Kamil Afterfit
Rodzaj sushiSkładnikiKalorie na sztukę
Nigiri z łososiemRyż, łosośok. 70 kcal
Maki z tuńczykiemRyż, nori, tuńczykok. 45 kcal
California RollRyż, nori, krab, awokado, ogórekok. 55 kcal
Tempura RollRyż, nori, krewetki w tempurze, warzywaok. 75 kcal

Czy sushi jest zdrowym wyborem?

Sushi może być zdrowym wyborem, o ile spożywa się je umiarkowanie i wybiera warianty z minimalną ilością sosów oraz dodatków. Kluczowe są tu świeże, wysokiej jakości składniki: ryba, ryż, warzywa i algi nori. Sushi oferuje dobre źródło białka, zdrowych tłuszczów (zwłaszcza w wariantach z rybami tłustymi, jak łosoś), a także ważnych witamin i minerałów.

Jakie są najmniej kaloryczne rodzaje sushi?

Jeśli zależy Ci na niskokalorycznym wyborze, najlepiej wybierać proste sushi nigiri lub maki z niewielką ilością ryżu i świeżą rybą. Unikaj sushi typu tempura lub rolli z dodatkowymi sosami i majonezem, które znacząco zwiększają kaloryczność.

sushi rodzaje

Jakie są porady na zdrowsze sushi?

Wybieraj sushi z większą ilością warzyw i ryb, unikaj nadmiaru ryżu i sosów. Eksperymentuj z sushi wegetariańskim, które może być niższe w kalorie. Także, zamiast białego ryżu, szukaj wariantów z brązowym ryżem, który oferuje więcej błonnika.

Sushi kcal – podsumowanie

Sushi, choć często uważane za lekką przekąskę, może być różnie kaloryczne w zależności od składników i sposobu przygotowania. Wybierając mądrze, możesz cieszyć się sushi, nie martwiąc się o nadmiar kalorii. Pamiętaj o umiarze i różnorodności – to klucz do korzystania z zalet sushi w Twojej diecie.


Napisane przez Kamil Afterfit