Blog Dietetyczny

ser żółty kcal

Ser żółty kcal – Ile kalorii jest w 100 g żółtego sera?

Zastanawiasz się, ile kalorii kryje w sobie ser żółty? Poznaj szczegółowe informacje o jego wartościach odżywczych i kaloryczności na przykładzie 100 g.

Kamil Afterfit

Czy ser żółty jest kaloryczny?

Ser żółty, popularny składnik wielu dań, jest ceniony za swój bogaty smak i wszechstronne zastosowanie. 100 g sera żółtego zawiera średnio około 350-400 kcal, co czyni go produktem o wysokiej zawartości energii. Ta wartość kaloryczna może się różnić w zależności od rodzaju sera – niektóre typy, jak edamski czy gouda, mają mniej kalorii, podczas gdy inne, jak cheddar czy parmezan, są bardziej kaloryczne. Warto pamiętać, że ser żółty jest także bogatym źródłem białka i wapnia, co przekłada się na jego wartość odżywczą.

Jakie są wartości odżywcze sera żółtego?

Przedstawiamy tabelkę z wartościami odżywczymi sera żółtego (na 100 g):

SkładnikWartość
Kalorie350-400 kcal
Białko20-25 g
Tłuszcz25-30 g
Wapń700 mg
WitaminyB12, A

Ser żółty jest doskonałym źródłem białka, które jest niezbędne dla budowy mięśni. Zawiera także znaczącą ilość tłuszczu, w tym nasycone kwasy tłuszczowe, które powinny być spożywane z umiarem. Bogaty w wapń, wspiera zdrowie kości, a zawarte w nim witaminy, jak B12 i A, są kluczowe dla funkcjonowania organizmu.

ser żółty różne rodzaje

Czy ser żółty jest zdrowy?

Ser żółty, mimo swojej wysokiej kaloryczności, może być zdrową częścią zbilansowanej diety. Zawiera wiele składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia, takich jak białko, wapń i witaminy. Jest szczególnie polecany dla osób aktywnych fizycznie, jak również tych, którzy potrzebują dodatkowego źródła wapnia. Ważne jest, aby spożywać go w umiarkowanych ilościach, szczególnie jeśli chodzi o osoby dbające o linię lub mające problemy z sercem, ze względu na zawartość tłuszczu i soli.

Jakie są różne rodzaje sera żółtego i ich kaloryczność?

Lista różnych rodzajów sera żółtego wraz z ich przybliżoną kalorycznością na 100 g:

  • Edamski: 330 kcal
  • Gouda: 356 kcal
  • Cheddar: 402 kcal
  • Parmezan: 431 kcal

Każdy rodzaj sera żółtego charakteryzuje się nieco innym profilem smakowym i odżywczym, co pozwala na dopasowanie go do różnych potraw i preferencji żywieniowych.

Ser żółty jest produktem o wysokiej zawartości kalorii, ale również bogatym w ważne składniki odżywcze, takie jak białko, wapń i witaminy. Jego umiarkowane spożycie może przynieść korzyści zdrowotne, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie i tych, którzy potrzebują dodatkowego źródła wapnia. Różnorodność rodzajów sera żółtego pozwala na wybór produktu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji smakowych.


Napisane przez Kamil Afterfit