Blog Dietetyczny

post przerywany

Post przerywany – wady i zalety diety. Poznaj zasady tej metody odchudzania

Post przerywany to coraz popularniejsza metoda odchudzania, która polega na wprowadzeniu przerw w jedzeniu. Dieta ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto poznać zasady postu przerywanego, aby ocenić, czy to odpowiednia metoda dla nas. Spis treści 1. Czym jest post przerywany? 1.1. Okno żywieniowe w diecie IF 2. Zalety postu przerywanego 3. Wady tego modelu … Continued

Kamil Afterfit

Post przerywany to coraz popularniejsza metoda odchudzania, która polega na wprowadzeniu przerw w jedzeniu. Dieta ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto poznać zasady postu przerywanego, aby ocenić, czy to odpowiednia metoda dla nas.

Czym jest post przerywany?

Post przerywany – znany też jako IF, czyli intermittent fasting – to metoda odchudzania, która polega na wprowadzeniu przerw pomiędzy spożywaniem posiłków. Nie jest to typowa dieta redukcyjna, ponieważ nie ogranicza się ilości i rodzaju spożywanych produktów. Istotą postu przerywanego jest czas, w którym się je i powstrzymuje od jedzenia. Jednak aby schudnąć, należy dążyć do ujemnego bilansu energetycznego – m.in. to stanowi wyzwanie dla osób stosujących dietę.

Istnieje kilka rodzajów postu przerywanego. Najpopularniejszy to schemat 16/8, który polega na jedzeniu przez 8 godzin w ciągu dnia, a stosująca go osoba pości przez pozostałe 16 godzin. Inne warianty to np. schemat 14/10 lub 20/4. Niektórzy decydują się także na dłuższe posty, trwające np. 24 lub 36 godzin. W takiej sytuacji stosują dietę IF raz lub dwa razy w tygodniu.

Okno żywieniowe w diecie IF

Okno żywieniowe to określony przedział czasowy w ciągu doby, w którym spożywa się wszystkie posiłki. Jest to kluczowy element diety przerywanego postu. W czasie okna żywieniowego można jeść dowolne pokarmy, gdyż dieta IF koncentruje się głównie na czasie spożywania posiłków, a nie na ich składzie (choć ten również jest ważny). Taki sam schemat powtarza się codziennie przez dłuższy czas, aby uzyskać pożądane efekty zdrowotne i redukcję masy ciała.

Zalety postu przerywanego

Osoby, które decydują się pościć, wskazują na liczne zalety tej metody odchudzania:

 • przede wszystkim post przerywany usprawnia metabolizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej;
 • w czasie okresu bez posiłków organizm zaczyna czerpać energię z zapasów, czyli właśnie z tkanki tłuszczowej;
 • kolejną zaletą jest to, że post przerywany jest prosty do stosowania. Nie wymaga liczenia kalorii w posiłkach ani eliminowania określonych produktów z diety – wystarczy pilnować godzin, w których się je i nie je. To duże ułatwienie dla osób, które nie lubią restrykcyjnych diet i mają problem z wytrwaniem w postanowieniach;
 • post przerywany poprawia także wrażliwość na insulinę, co jest korzystne zwłaszcza dla osób z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2
 • ponadto post przerywany może korzystnie wpływać na zdrowie układu krążenia, pozwala zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu, a także ustabilizować wysokość ciśnienia tętniczego.

Wady tego modelu żywienia

Okresowy post nie jest jednak dietą odpowiednią dla każdego. Przeciwnicy tej metody wskazują na potencjalne wady i zagrożenia. Przede wszystkim stosowanie IF może być trudne do pogodzenia z codziennym trybem życia. Nie każdy jest w stanie wytrzymać 16 godzin bez jedzenia, zwłaszcza osoby pracujące fizycznie lub intensywnie trenujące. 

Ponadto post przerywany może mieć negatywny wpływ na zdrowie i prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych. Dzieje się tak, gdy w czasie okna żywieniowego nie dostarczy się organizmowi odpowiedniej ilości wartościowych posiłków. Istnieje też ryzyko, że po długim poście będzie się odczuwać silny głód i w efekcie zje się więcej niż zwykle.

Dlatego należy zadbać o zbilansowaną dietę i nie rezygnować z zasad zdrowego odżywiania. Pomocna w tym będzie dieta pudełkowa AfterFit. Można wybierać spośród wielu wariantów oraz zróżnicowanej kaloryczności posiłków.

Przeciwwskazania do stosowania postu przerywanego

Post przerywany nie jest wskazany dla każdego. Nie powinny go stosować:

 • osoby niedożywione;
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • osoby z zaburzeniami odżywiania;
 • osoby z niektórymi schorzeniami, np. z chorobami tarczycy lub nadnerczy. 

Przed rozpoczęciem postu przerywanego warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że ta metoda odchudzania będzie dla nas bezpieczna i odpowiednia. Ważne jest także, aby w czasie okna żywieniowego dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Zasady i efekty postu przerywanego

Aby post przerywany przyniósł oczekiwane efekty, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni dla siebie schemat postu i konsekwentnie go stosować. Najlepiej zacząć od wariantu 16/8 i stopniowo wydłużać czas postu, jeśli organizm dobrze go toleruje.

W czasie okna żywieniowego należy spożywać pełnowartościowe posiłki, bogate w białko, zdrowe tłuszcze i złożone węglowodany. Warto wybierać jak najmniej przetworzone produkty i unikać pustych kalorii. Istotne jest także picie odpowiedniej ilości wody, aby nawodnić organizm po poście.

Przykładowy jadłospis w poście przerywanym

Przykładowy jadłospis w schemacie 16/8 może wyglądać następująco:

 • 12:00 – pierwsze okno żywieniowe, np. sałatka z tuńczykiem, jajkiem i warzywami;
 • 14:00 – drugie okno żywieniowe, np. pełnoziarniste pieczywo z pastą z fasoli i warzywami;
 • 16:00 – trzecie okno żywieniowe, np. jogurt naturalny z owocami i orzechami;
 • 18:00 – czwarte okno żywieniowe, np. pieczona pierś kurczaka z ryżem i gotowanymi warzywami;
 • 20:00 – koniec okna żywieniowego, rozpoczęcie 16-godzinnego postu.

W czasie postu można pić wodę, herbatę i kawę bez dodatków. Ważne jest, aby nie przekraczać 8-godzinnego okna żywieniowego i nie podjadać poza wyznaczonymi porami.

Post przerywany to metoda odchudzania, która może przynieść efekty, ale nie jest odpowiednia dla każdego. Przed jej rozpoczęciem warto rozważyć potencjalne wady i zagrożenia oraz skonsultować się ze specjalistą. Jeśli zdecydujemy się na post przerywany, powinniśmy przestrzegać zasad zdrowego żywienia i pilnować czasu posiłków. To może pomóc nie tylko w redukcji wagi, ale też w poprawie ogólnego stanu zdrowia.


Napisane przez Kamil Afterfit