Blog Dietetyczny

pączek kcal

Pączek kcal – ile waży, ile kalorii ma jeden pączek?

Szukasz informacji o kaloryczności pączków? Odkryj, ile kalorii ma jeden pączek, jego wartości odżywcze i zdrowsze alternatywy.

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma jeden pączek?

Pączki to popularna przekąska, szczególnie podczas karnawału i Tłustego Czwartku. Jednakże, są one również znane ze swojej wysokiej kaloryczności. Średni pączek waży około 70 gramów i zawiera średnio od 250 do 350 kcal. Kaloryczność ta zależy głównie od składników oraz sposobu przygotowania – pączki smażone w głębokim tłuszczu będą miały więcej kalorii niż te pieczone.

Jaka jest wartość odżywcza pączka?

Pączki, choć smaczne, nie są najlepszym wyborem pod względem wartości odżywczych. Oprócz wysokiej kaloryczności, zawierają one spore ilości tłuszczów, w tym tłuszczów nasyconych, oraz cukrów.

SkładnikIlość w jednym pączku
Kalorie250-350 kcal
Tłuszcz15-25 g
Węglowodany30-40 g
Białko4-6 g

Czy pączki są zdrowe?

Mimo że pączki mogą być kuszące, to ich regularne spożywanie nie jest zalecane ze względu na wysoką zawartość kalorii, tłuszczów i cukrów. Nadmiar tych składników w diecie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga, otyłość, czy choroby serca.

ugryziony pączek

Alternatywy dla tradycyjnych pączków

  1. Pieczone pączki – mniej kalorii, mniej tłuszczu.
  2. Pączki z całkowitych ziaren – więcej błonnika, mniej cukrów prostych.
  3. Pączki z nadzieniem owocowym – naturalna słodycz i mniej kalorii.

Co warto zapamiętać?

Pączki to pyszna, ale kaloryczna przekąska, która powinna być spożywana z umiarem. Średnio jeden pączek zawiera od 250 do 350 kcal, a jego wartość odżywcza nie jest najwyższa. Warto zastanowić się nad zdrowszymi alternatywami, które będą bardziej korzystne dla naszego zdrowia.


Napisane przez Kamil Afterfit