Blog Dietetyczny

miód kcal

Miód – kcal. Ile kalorii ma łyżka miodu?

Miód, znany ze swoich właściwości zdrowotnych i słodkiego smaku, jest często stosowany jako naturalny słodzik. Jedna łyżka stołowa miodu (około 21 gramów) zawiera średnio 64 kalorie. Ta kaloryczność wynika głównie z obecności naturalnych cukrów, takich jak fruktoza i glukoza. Miód jest również źródłem niewielkich ilości witamin i minerałów, w tym witaminy C, wapnia i żelaza, … Continued

Kamil Afterfit

Miód, znany ze swoich właściwości zdrowotnych i słodkiego smaku, jest często stosowany jako naturalny słodzik. Jedna łyżka stołowa miodu (około 21 gramów) zawiera średnio 64 kalorie. Ta kaloryczność wynika głównie z obecności naturalnych cukrów, takich jak fruktoza i glukoza. Miód jest również źródłem niewielkich ilości witamin i minerałów, w tym witaminy C, wapnia i żelaza, choć nie są one dostarczane w dużych ilościach. Pomimo swojej kaloryczności, miód ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Ważne jest jednak, aby spożywać miód z umiarem, szczególnie jeśli jesteś świadomy swojego spożycia kalorii lub starasz się ograniczyć cukry w swojej diecie.

Jakie wartości odżywcze ma miód?

Miód, oprócz bycia źródłem szybkich cukrów, dostarcza również składników odżywczych, które mogą wspierać zdrowie. Poniżej przedstawiono tabelę wartości odżywczych dla łyżki stołowej miodu:

Składnik odżywczyIlość
Kalorie64 kcal
Węglowodany17 g
Cukry17 g
Białko0.1 g
Tłuszcz0 g
Witaminy i minerałyŚladowe ilości

Miód jest przede wszystkim źródłem energii w formie cukrów prostych, co sprawia, że jest szybko przyswajalny przez organizm. Jednakże, ze względu na wysoką zawartość cukru, miód powinien być spożywany w ograniczonych ilościach.

miód kcal miód dodawany do sałatki owocowej

Czy warto włączyć miód do diety?

Miód, mimo swojej kaloryczności, może być wartościowym dodatkiem do diety, o ile jest spożywany z umiarem. Oferuje on szereg korzyści zdrowotnych:

  • Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
  • Może wspierać układ odpornościowy.
  • Jest naturalnym źródłem energii.

Należy jednak pamiętać, aby kontrolować jego spożycie, szczególnie w kontekście diety ograniczającej cukry proste.

Jak korzystnie wykorzystać miód?

Miód może być wykorzystany na wiele sposobów, zarówno w kuchni, jak i w naturalnej medycynie:

  • Jako naturalny słodzik do herbaty czy napojów.
  • W pieczeniu jako substytut cukru.
  • W postaci maski na skórę dla jej nawilżenia i regeneracji.

Pomimo swej prostoty, miód kryje w sobie bogactwo smaku i korzyści zdrowotnych. Kluczem jest jego umiarkowane spożycie i świadome włączanie do codziennej diety.


Napisane przez Kamil Afterfit