Blog Dietetyczny

masło orzechowe kcal

Masło orzechowe – kcal. Ile kalorii ma łyżka masła orzechowego?

Masło orzechowe jest jednym z najpopularniejszych dodatków do wielu potraw i przekąsek. Dzięki swojej kremowej konsystencji i bogatemu smakowi, stanowi doskonałe uzupełnienie tostów, smoothies czy deserów. Jednak osoby dbające o dietę często zastanawiają się, ile kalorii kryje się w tej pysznej pasty. Odpowiedź znajdziesz już w pierwszych akapitach tego artykułu. Spis treści 1. Wartość kaloryczna … Continued

Kamil Afterfit

Masło orzechowe jest jednym z najpopularniejszych dodatków do wielu potraw i przekąsek. Dzięki swojej kremowej konsystencji i bogatemu smakowi, stanowi doskonałe uzupełnienie tostów, smoothies czy deserów. Jednak osoby dbające o dietę często zastanawiają się, ile kalorii kryje się w tej pysznej pasty. Odpowiedź znajdziesz już w pierwszych akapitach tego artykułu.

Wartość kaloryczna masła orzechowego

Masło orzechowe, mimo że jest bogate w tłuszcze (głównie jedno- i wielonienasycone), to również źródło białka i wielu ważnych składników odżywczych. Średnio, łyżka stołowa (około 16 gramów) masła orzechowego zawiera około 94 kalorie. Poniżej znajduje się tabela kaloryczna, która przedstawia wartość energetyczną masła orzechowego w zależności od jego ilości:

Ilość masła orzechowegoKalorie (kcal)
1 łyżeczka (ok. 5 g)ok. 30
1 łyżka stołowa (ok. 16 g)ok. 94
100 gok. 588

Składniki odżywcze w maśle orzechowym

Masło orzechowe to nie tylko kalorie. Jest to również źródło wartościowych składników odżywczych. Zawiera białko, błonnik oraz zdrowe tłuszcze, które są korzystne dla naszego organizmu. Ponadto, masło orzechowe dostarcza witamin E, B3 i B6, magnez, fosfor, cynk i miedź. Dzięki temu, pomimo swojej wysokiej kaloryczności, masło orzechowe może być cennym składnikiem zbilansowanej diety.

Czy masło orzechowe tuczy?

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących masła orzechowego brzmi: czy tuczy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Masło orzechowe jest kaloryczne, jednak zawarte w nim zdrowe tłuszcze mogą przyczynić się do zwiększenia uczucia sytości, co z kolei może pomóc w kontrolowaniu apetytu i zarządzaniu wagą. Kluczową kwestią jest umiar i kontrola porcji.

smarowanie masłem orzechowym

Jak wybrać najlepsze masło orzechowe?

Przy wyborze masła orzechowego warto zwrócić uwagę na skład produktu. Najlepiej wybierać masła, które składają się wyłącznie z orzechów i ewentualnie niewielkiej ilości soli, bez dodatku cukrów, oleju palmowego czy innych dodatków. Takie masło orzechowe będzie najzdrowszą opcją.

Wartości odżywcze ponad kalorie

Podczas analizy wartości odżywczych masła orzechowego, warto pamiętać, że liczy się nie tylko liczba kalorii. Zdrowe tłuszcze, białko i błonnik mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Masło orzechowe może być doskonałym źródłem energii, wspierać pracę serca i przyczyniać się do lepszego samopoczucia. Należy jednak spożywać je z umiarem, zwracając uwagę na liczbę kalorii.


Napisane przez Kamil Afterfit