Blog Dietetyczny

marchewka kcal

Marchewka kcal – ile waży, ile kalorii ma średniej wielkości marchewka?

Odkryj, jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą marchewka i jak wpływa na kaloryczność Twojej diety.

Kamil Afterfit

Ile kalorii zawiera średniej wielkości marchewka?

Marchewka jest popularnym warzywem o niskiej zawartości kalorii, co czyni ją doskonałym wyborem dla osób dbających o linię. Średnia marchewka waży około 61 gramów i zawiera zaledwie około 25 kalorii. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się zdrową przekąską bez obawy o nadmiar kalorii. Marchewki są bogatym źródłem beta-karotenu, który jest przekształcany w organizmie w witaminę A, niezbędną dla zdrowia oczu. Ponadto, marchewki zawierają błonnik, który pomaga w trawieniu i daje uczucie sytości, co jest ważne w dietach odchudzających. Warto również wspomnieć, że są one źródłem antyoksydantów, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Jakie są wartości odżywcze marchewki?

Tabela wartości odżywczych marchewki przedstawia się następująco:

SkładnikIlość w 100g
Kalorieokoło 25 kcal
Białko0,6 g
Tłuszcz0,1 g
Węglowodany5,8 g
Błonnik2,8 g
Witamina A835 μg

Marchewka nie tylko dostarcza minimalnej ilości kalorii, ale również jest bogata w składniki odżywcze wspomagające zdrowie. Jest szczególnie ceniona za wysoką zawartość witaminy A oraz błonnika.

marchewki na drewnianym stole

Jakie są korzyści zdrowotne jedzenia marchewek?

Marchewki są znane ze swoich licznych korzyści zdrowotnych. Są świetnym źródłem witaminy A, która jest kluczowa dla zdrowia oczu i skóry. Ponadto, zawarte w nich antyoksydanty mogą pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, takich jak choroby serca czy niektóre rodzaje nowotworów. Regularne spożywanie marchewek może również przyczynić się do poprawy trawienia dzięki wysokiej zawartości błonnika.

Jak wykorzystać marchewkę w codziennej diecie?

  • Dodaj startą marchewkę do sałatek, aby wzbogacić je o smak i wartości odżywcze.
  • Wykorzystaj marchewkę jako zdrową przekąskę pomiędzy posiłkami.
  • Dodaj marchewkę do zup i gulaszy, aby dodać im naturalnej słodyczy i bogactwa składników odżywczych.

Marchewka jest nie tylko niskokaloryczna, ale również pełna składników odżywczych, co czyni ją doskonałym dodatkiem do każdej diety. Można ją łatwo włączyć do różnorodnych potraw, co pozwala cieszyć się jej korzyściami zdrowotnymi przy każdej okazji.


Napisane przez Kamil Afterfit