Blog Dietetyczny

mango kcal

Mango kcal – Ile kalorii ma cały owoc mango?

Mango, znane ze swojego słodkiego i soczystego smaku, jest jednym z najbardziej popularnych owoców egzotycznych na świecie. Ile ma kalorii?

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma owoc mango?

Średniej wielkości owoc mango (około 200 gramów) dostarcza około 150 kalorii, co czyni go doskonałym źródłem naturalnej energii. Kaloryczność mango może się różnić w zależności od wielkości i dojrzałości owocu. Mango jest nie tylko smaczne, ale także zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy A i C oraz potas. Warto pamiętać, że pomimo słodkiego smaku, mango ma niski indeks glikemiczny, co sprawia, że jest bezpieczne dla osób dbających o poziom cukru we krwi.

Jakie wartości odżywcze posiada mango?

Oto tabela wartości odżywczych dla średniej wielkości owocu mango (około 200g):

SkładnikWartość
Kalorie150 kcal
Węglowodany35 g
Tłuszcz0,6 g
Białko1 g
Błonnik3 g
Witaminy i minerałyZawiera witaminy A, C, potas

Dzięki bogactwu witamin i minerałów, mango jest nie tylko smaczne, ale i odżywcze.

Czy mango jest zdrowe?

Mango jest nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Dostarcza wielu cennych witamin i minerałów, przy umiarkowanym poziomie kalorii. Jest dobrym źródłem błonnika, co przyczynia się do zdrowia układu pokarmowego. Mango zawiera również antyoksydanty, które mogą wspomagać ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami.

mango w sałatce

Czy mango pasuje do diety odchudzającej?

Mango, pomimo swojej słodyczy, może być częścią zdrowej diety odchudzającej. Niski indeks glikemiczny oraz zawartość błonnika sprzyjają utrzymaniu długotrwałego uczucia sytości, co jest korzystne w kontrolowaniu apetytu. Warto jednak pamiętać o umiarkowanym spożywaniu, ze względu na zawartość cukrów naturalnych.

Zalety i wady mango

Zalety:

  • Bogactwo witamin A i C oraz potasu.
  • Niski indeks glikemiczny, odpowiedni dla osób z insulinoopornością.

Wady:

  • Wysoka zawartość cukrów naturalnych, co wymaga umiaru w spożywaniu.

Mango jako część zrównoważonej diety

Mango jest smacznym i odżywczym owocem, który może wzbogacić dietę o cenne witaminy i minerały. Jego kaloryczność jest umiarkowana, co pozwala na włączenie go do różnorodnych planów żywieniowych. Ważne jest jednak, aby pamiętać o umiarze, szczególnie przy dietach niskokalorycznych. Mango może być doskonałym dodatkiem do zdrowego stylu życia, jeśli jest spożywane w rozsądnych ilościach.


Napisane przez Kamil Afterfit