Blog Dietetyczny

makrela wędzona kcal

Makrela wędzona – ile kalorii jest w 100 g makreli wędzonej?

Makrela wędzona jest ceniona za swój smak i wartości odżywcze, ale ile kalorii faktycznie zawiera 100 g tego produktu?

Kamil Afterfit

Ile kalorii zawiera 100 g makreli wędzonej?

Makrela wędzona jest popularnym wyborem wśród miłośników ryb. 100 g tego smacznego produktu dostarcza około 261 kcal, co czyni ją doskonałym źródłem energii. Makrela jest także bogata w zdrowe tłuszcze, zwłaszcza kwasy omega-3, które są korzystne dla serca. Zawiera też białko wysokiej jakości, które jest ważne dla budowy i naprawy mięśni. Poza tym, makrela wędzona dostarcza witamin z grupy B, zwłaszcza B12, oraz minerałów takich jak selen, który ma właściwości antyoksydacyjne. Warto podkreślić, że choć jest kaloryczna, makrela wędzona może być cennym składnikiem zrównoważonej diety.

Jakie są wartości odżywcze makreli wędzonej?

Makrela wędzona jest nie tylko źródłem kalorii, ale również bogata w inne składniki odżywcze. Oto tabela wartości odżywczych na 100g:

SkładnikIlość
Kalorie261 kcal
Białko24 g
Tłuszcz18 g
Węglowodany0 g
Błonnik0 g
WitaminyGrupa B, D
MinerałySelen, Fosfor
makrela wędzona na talerzu

Czy makrela wędzona jest zdrowa?

Makrela wędzona jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Jej wysoka zawartość kwasów omega-3 czyni ją doskonałym wyborem dla serca. Białko, witaminy i minerały wspierają ogólny stan zdrowia. Makrela może być szczególnie korzystna dla osób cierpiących na choroby serca, biorąc pod uwagę jej właściwości obniżające poziom złego cholesterolu.

Jak włączyć makrelę wędzoną do diety?

Makrelę wędzoną można łatwo włączyć do diety. Oto kilka pomysłów:

  • Jako dodatek do sałatek.
  • W kanapkach z pełnoziarnistym pieczywem.
  • Jako główny składnik lekkich, zdrowych posiłków.

Makrela wędzona jest doskonałym wyborem dla osób szukających smacznych, ale zdrowych opcji żywieniowych. Jej wysoka zawartość kalorii jest zrównoważona przez bogactwo wartości odżywczych, co czyni ją cennym dodatkiem do zbilansowanej diety.


Napisane przez Kamil Afterfit