Blog Dietetyczny

makaron ryżowy kcal

Makaron ryżowy – kcal. Ile kalorii ma 100 g suchego i gotowanego makaronu?

Zastanawiasz się, ile kalorii kryje się w makaronie ryżowym? Odkryj tajniki makaronu ryżowego – kcal na 100 g, porcje i ich wartości energetyczne. Dowiedz się, jak wkomponować ten produkt w zdrową dietę! Ilość Kalorie (kcal) 100 g ugotowanego 109 kcal 100 g suchego 350–370 kcal 50 g ugotowanego 54,5 kcal 50 g suchego 175–185 kcal … Continued

Kamil Afterfit

Zastanawiasz się, ile kalorii kryje się w makaronie ryżowym? Odkryj tajniki makaronu ryżowego – kcal na 100 g, porcje i ich wartości energetyczne. Dowiedz się, jak wkomponować ten produkt w zdrową dietę!

IlośćKalorie (kcal)
100 g ugotowanego109 kcal
100 g suchego350–370 kcal
50 g ugotowanego54,5 kcal
50 g suchego175–185 kcal
200 g ugotowanego218 kcal
200 g suchego700–740 kcal

Każdy z nas szuka zdrowych alternatyw w codziennej diecie. Makaron ryżowy, często obecny w azjatyckiej kuchni, jest nie tylko smaczny, ale i zaskakujący pod względem wartości odżywczych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak makaron ryżowy wpisuje się w kaloryczny bilans naszego jadłospisu. Czy jest to dobry wybór dla osób dbających o linię? Zapraszam do odkrycia!

Kaloryczność makaronu ryżowego – co warto wiedzieć?

Makaron ryżowy – popularny wybór wśród miłośników kuchni azjatyckiej, jest często postrzegany jako lekka i niskokaloryczna alternatywa dla tradycyjnego makaronu. Ale czy faktycznie tak jest? Na 100 g suchego makaronu ryżowego przypada około 350–370 kcal, co czyni go dosyć kalorycznym. Po ugotowaniu jego kaloryczność wynosi około 109 kcal na 100 g. Ta różnica wynika z faktu, że makaron wchłania wodę, zwiększając swoją objętość, ale nie kaloryczność. Jest to ważna informacja dla tych, którzy liczą kalorie, ale też nie chcą rezygnować z ulubionych smaków.

Wartości odżywcze makaronu ryżowego – analiza składników

Makaron ryżowy to nie tylko kwestia kalorii. Co zawiera pod względem wartości odżywczych? Przede wszystkim to głównie źródło węglowodanów – około 25 g na 100 g produktu. Zawiera niewielkie ilości białka i praktycznie żadnych tłuszczów. Jest też wolny od glutenu, co czyni go doskonałą opcją dla osób z nietolerancją glutenu lub chorobą celiakii.

Czy makaron ryżowy jest zdrowszy od pszennego?

W debacie na temat zdrowia, często porównuje się makaron ryżowy z pszennym. Choć oba są kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny, różnią się wartościami odżywczymi. Makaron ryżowy jest naturalnie bezglutenowy, co jest korzystne dla osób z alergiami lub nietolerancjami. Jednak niższa zawartość białka przy podobnej kaloryczności sprawia, że jest to mniej zdrowy dodatek do zrównoważonej diety. Warto pamiętać, że makaron pszenny może być lepszym źródłem białka i błonnika, w zależności od jego rodzaju.

Makaron ryżowy jest świetną opcją dla tych, którzy szukają bezglutenowej alternatywy dla tradycyjnego makaronu. Trzeba jednak być świadomym niskiej zawartości białka i wysokiego indeksu glikemicznego. Każdy produkt spożywczy najlepiej spożywać z umiarem i w ramach zbilansowanej diety.


Napisane przez Kamil Afterfit