Blog Dietetyczny

kluski śląskie kcal

Kluski śląskie – kcal. Ile kalorii ma 100g słynnych klusek?

Kluski śląskie, znane również jako śląskie knedle, to tradycyjne danie kuchni polskiej, które cieszy się popularnością nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Są to kluski z miękkiego ciasta ziemniaczanego, charakterystyczne dzięki otworowi wykonanemu palcem, serwowane najczęściej jako dodatek do różnych gulaszy, sosów czy potraw mięsnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kaloryczności tego tradycyjnego dania oraz jego wartościom odżywczym.

Kamil Afterfit

Z czego składają się kluski śląskie?

Kluski śląskie składają się z bardzo prostych składników: ugotowanych ziemniaków, mąki ziemniaczanej oraz soli. Proporcje mogą się różnić w zależności od przepisu, ale klasyczne podejście to około trzech części ziemniaków do jednej części mąki ziemniaczanej. W 100 gramach znajdziemy około 160-170 kcal.

Jakie wartości mają kluski śląskie?

Jednym z kluczowych aspektów, na które zwracają uwagę miłośnicy klusek śląskich, jest ich wartość kaloryczna i odżywcza. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca przybliżone wartości dla typowej porcji (100g) klusek śląskich.

SkładnikIlość
Kalorie170 kcal
Białko2,5 g
Węglowodany37 g
Tłuszcz0,5 g
Błonnik2 g
Sód10 mg

Wartości te mogą się różnić w zależności od dokładnych proporcji składników oraz metody przygotowania.

Jakie znaczenie w diecie mogą mieć kluski śląskie?

Kluski śląskie, ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, są dobrym źródłem energii. Jednak ich niska zawartość białka sprawia, że najlepiej komponują się z potrawami bogatymi w białko, takimi jak mięsa czy sosy z dodatkiem mięsa, aby stworzyć zbilansowany posiłek. Kluski śląskie mogą być również opcją dla osób na diecie bezglutenowej, pod warunkiem użycia czystej mąki ziemniaczanej, która nie zawiera glutenu.

Jak ograniczyć liczbę kalorii?

Dla osób dbających o linię lub chcących zmniejszyć kaloryczność posiłku, istnieje kilka sposobów na przygotowanie klusek śląskich w zdrowszej wersji. Można na przykład zwiększyć proporcję ziemniaków do mąki lub zastąpić część ziemniaków innymi warzywami, takimi jak kalafior, co zmniejszy ogólną kaloryczność dania bez znaczącej utraty smaku.

O czym warto pamiętać?

Kluski śląskie to nie tylko smakowity dodatek do obiadu, ale również ciekawy element kulinarnego dziedzictwa Polski. Pomimo swojej prostej kompozycji, kluski te mogą być częścią zrównoważonej diety, o ile zostaną odpowiednio skomponowane z innymi składnikami bogatymi w białko i witaminy. Pamiętając o umiarze i wybierając zdrowsze wersje przygotowania, można cieszyć się tym tradycyjnym daniem bez wyrzutów sumienia.

Fot. główne: MOs810 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Napisane przez Kamil Afterfit