Blog Dietetyczny

Kebab zdjęcie główne

Kebab kcal – ile kalorii ma średniej wielkości kebab w bułce?

Zaskakujące może być to, że kebab, często postrzegany jako fast food, może znaleźć miejsce w zbilansowanej diecie. Kluczowe jest tu jednak zwrócenie uwagi na składniki, wielkość porcji oraz sposób przygotowania.

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma kebab w bułce?

Średniej wielkości kebab w bułce to posiłek, który dostarcza około 600-700 kalorii. Oczywiście liczba ta może się różnić w zależności od składników, takich jak rodzaj mięsa, ilość sosu czy dodatków.

Wartości odżywcze kebabu

Kebab to nie tylko źródło kalorii, ale również ważnych składników odżywczych. Przyjrzyjmy się bliżej wartościom odżywczym:

SkładnikWartość na porcję
Kalorie600-700 kcal
Węglowodany50-60 g
Tłuszcze30-40 g
Białko25-35 g

Czy na diecie można jeść kebaba?

Kebab, często postrzegany jako fast food, może być zaskakująco zrównoważonym wyborem dla osób na diecie, jeśli zostanie odpowiednio przygotowany i spożywany z umiarem. Kluczowe jest skupienie się na jakości składników i ich wartościach odżywczych. Wybór chudego mięsa, takiego jak drób, zamiast czerwonego mięsa, może znacznie obniżyć zawartość tłuszczu. Dodanie świeżych warzyw, takich jak sałata, pomidory, ogórki, a nawet cebula, zwiększy wartość odżywczą kebaba, dostarczając niezbędnych witamin i minerałów. Ważne jest, aby unikać nadmiaru tłustych sosów i serów, które znacząco podnoszą kaloryczność posiłku. Zamiast tradycyjnej białej bułki, można wybrać opcję pełnoziarnistą, która jest bogatsza w błonnik i sprzyja lepszemu trawieniu.

Zdjęcie kebaba w bułce

Jak jeść kebaba, aby było najzdrowiej?

Jak jeść kebaba, aby było najzdrowiej? Oto kilka kluczowych wskazówek:

  1. Wybierz chude mięso: Drób jest mniej kaloryczny niż czerwone mięso i zawiera mniej tłuszczu.
  2. Dodaj świeże warzywa: Warzywa zwiększają wartość odżywczą kebaba, dostarczając witamin i minerałów.
  3. Ogranicz tłuste sosy i sery: Zamiast nich, postaw na lżejsze sosy, jak na przykład jogurtowy lub musztardowy.
  4. Wybierz bułkę pełnoziarnistą: Pełnoziarniste warianty są bogatsze w błonnik i sprzyjają lepszemu trawieniu.
  5. Kontroluj wielkość porcji: Zwracaj uwagę na ilość spożywanego kebaba, aby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Napisane przez Kamil Afterfit