Blog Dietetyczny

kasza manna kcal

Kasza manna kcal – ile kalorii ma 100g kaszy manny?

Kasza manna jest popularnym składnikiem wielu diet, ale ile kalorii faktycznie dostarcza? Poznaj szczegóły wartości odżywczych kaszy manny.

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma 100g kaszy manny?

Kasza manna, znana również jako semolina, jest produktem z przemiału pszenicy. W 100 gramach kaszy manny znajduje się około 360 kalorii, co czyni ją dość kalorycznym produktem. Mimo to, jest ona popularnym składnikiem diety ze względu na swoje inne właściwości odżywcze. Kasza manna zawiera węglowodany złożone, które dostarczają energii na dłuższy czas. Jest też źródłem białka oraz błonnika, który wspomaga trawienie. Co więcej, kasza manna zawiera różne witaminy i minerały, takie jak żelazo, fosfor i witaminy z grupy B.

Czy kasza manna jest zdrowa?

Kasza manna, mimo swojej kaloryczności, może być zdrowym dodatkiem do zbilansowanej diety. Jest bogata w węglowodany złożone, co sprawia, że jest dobrym źródłem energii. Białko obecne w kaszy manny pomaga w budowie i naprawie tkanek, a błonnik wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto, zawarte w kaszy mannej witaminy i minerały są ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swoją kaloryczność, kaszę manną należy spożywać w umiarkowanych ilościach, szczególnie w diecie odchudzającej.

Tabela wartości odżywczych kaszy manny

Kasza manna jest nie tylko źródłem kalorii, ale również zawiera inne składniki odżywcze. Poniżej przedstawiam tabelę wartości odżywczych na 100g produktu:

SkładnikIlość
Kalorie360 kcal
Białko12.68 g
Tłuszcz0.49 g
Węglowodany72.83 g
Błonnik3.9 g
Żelazo1.24 mg
Fosfor136 mg
kasza manna w miseczce

Jak najlepiej wykorzystać kaszę manną w diecie?

Kasza manna może być wykorzystana w różnorodnych przepisach. Oto kilka pomysłów:

  • Kaszka manna na śniadanie: Można ją przygotować z mlekiem lub wodą, dodając ulubione owoce.
  • Dodatek do zup i sosów: Kasza manna dodaje gęstości i tekstury.
  • Składnik wypieków: Może być używana do przygotowania ciast i ciasteczek.

Czy warto włączyć kaszę manną do swojej diety?

Biorąc pod uwagę zawartość kalorii i bogactwo składników odżywczych, kasza manna może być wartościowym elementem zbilansowanej diety. Jest szczególnie polecana dla osób potrzebujących szybkiego źródła energii, np. sportowców. Jednak ze względu na wysoką zawartość kalorii, osoby na diecie odchudzającej powinny kontrolować ilość spożywanej kaszy manny. Włączenie jej do diety może przynieść korzyści zdrowotne, o ile będzie spożywana w umiarkowanych ilościach i jako część zróżnicowanych posiłków.


Napisane przez Kamil Afterfit