Blog Dietetyczny

kakao kcal

Kakao – kcal. Ile kalorii ma łyżka kakao w proszku?

Kiedy myślisz o kakao, prawdopodobnie na myśl przychodzą Ci ciepłe, przytulne wieczory i filiżanka gorącego napoju. Ale czy zastanawiałeś się, jak kakao wpływa na Twoje dzienne spożycie kalorii? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kaloryczności kakao – kcal, które kryją się w tym ciemnobrązowym proszku pełnym smaku. Ilość Kalorie (kcal) Tłuszcz (g) Błonnik (g) Białko … Continued

Kamil Afterfit

Kiedy myślisz o kakao, prawdopodobnie na myśl przychodzą Ci ciepłe, przytulne wieczory i filiżanka gorącego napoju. Ale czy zastanawiałeś się, jak kakao wpływa na Twoje dzienne spożycie kalorii? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kaloryczności kakao – kcal, które kryją się w tym ciemnobrązowym proszku pełnym smaku.

IlośćKalorie (kcal)Tłuszcz (g)Błonnik (g)Białko (g)Kofeina (mg)Magnez (mg)Wapń (mg)Potas (mg)
100 g227.51433202304991281524
1 łyżka (8 g)18.21.122.641.618.439.9210.24121.92

Czy kakao jest kaloryczne?

Kakao w proszku, z którego często przygotowujemy nasze ulubione napoje i desery, ma stosunkowo niewielką ilość kalorii. Jedna łyżka (około 8 gramów) dostarcza jedynie 18.2 kcal, co czyni je doskonałym dodatkiem do diety dla osób, które dbają o linię, ale nie chcą rezygnować z głębokiego, czekoladowego smaku w swoich potrawach. Jednakże warto pamiętać, że dodatki takie jak cukier, mleko czy śmietanka znacząco zwiększają kaloryczność całego napoju czy deseru.

Jakie wartości odżywcze posiada kakao?

Kakao nie tylko zachwyca smakiem, ale i imponuje swoim profilem odżywczym. Bogate w błonnik (2.64 g na łyżkę), białko (1.6 g na łyżkę), a także kluczowe minerały takie jak magnez (39.92 mg na łyżkę), wapń (10.24 mg na łyżkę) i potas (121.92 mg na łyżkę), kakao jest prawdziwym skarbem dla każdego, kto szuka zdrowego dodatku do diety. Nie można też zapominać o zawartości kofeiny (18.4 mg na łyżkę), która może dodać energii, ale warto ją spożywać z umiarem.

Jakie są korzyści zdrowotne kakao?

Spożywanie kakao może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami w organizmie. Kakao jest również cenione za swoje właściwości antydepresyjne, co częściowo wynika z obecności kofeiny i magnezu, wpływających pozytywnie na nastrój i samopoczucie. Regularne włączanie kakao do diety, w rozsądnych ilościach, może wspierać zdrowie serca, poprawiać funkcjonowanie mózgu i przyczyniać się do ogólnego stanu zdrowia.

Smak zdrowia w każdej łyżce

Podsumowując, kakao to nie tylko składnik, który ubarwia nasze kulinarne eksperymenty, ale także cenny sojusznik w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie. Niska kaloryczność, bogactwo składników odżywczych i korzyści zdrowotne sprawiają, że warto regularnie sięgać po ten smaczny proszek. Pamiętaj tylko, by do kakao dodawać zdrowe składniki, które nie zniweczą jego pozytywnego wpływu na twoje ciało. ​


Napisane przez Kamil Afterfit