Blog Dietetyczny

Jak schudnąć po ciąży 20 kg

Jak schudnąć po ciąży 20 kg? Dieta i ćwiczenia

Jak schudnąć po ciąży 20 kg? Wiele kobiet staje przed wyzwaniem utraty nadmiernych kilogramów, nagromadzonych w ciągu 9 miesięcy. Chociaż każda mama ma swoje tempo powrotu do formy, istnieją skuteczne strategie, które mogą w tym pomóc.

Kamil Afterfit

Dieta to podstawa skutecznego odchudzania

Szukając sposobu na to, jak schudnąć po ciąży 20 kg, trzeba zrozumieć, że ten proces nie będzie szybki. Najlepiej poczekać, by szalejące hormony uspokoiły się, a organizm miał czas, by wrócić do równowagi. Podczas połogu można wprowadzić zbilansowaną dietę. Jest to bowiem podstawa procesu odchudzania.

Skup się na dostarczaniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych, aby wspomóc go w powrocie do równowagi po okresie ciąży. Oto kilka wskazówek:

  1. Jedz regularnie i nie pomijaj posiłków. Pomaga to utrzymać poziom glukozy we krwi, co zapobiega niekontrolowanym napadom głodu;
  2. Wybieraj zdrowe źródła białka, które jest niezbędne do odbudowy mięśni i utrzymania pełni energii. Jedz kurczaka, ryby, jaja, nie rezygnuj również z roślinnych źródeł białka, takich jak tofu i fasola;
  3. Dbaj, by na talerzu znajdowały się owoce i warzywa. Dostarczają bowiem cennych witamin, minerałów i błonnika. Staraj się jeść różnorodnie, aby zapewnić organizmowi pełen zakres składników odżywczych.
  4. Włącz do diety zdrowe tłuszcze, które są ważne dla zdrowia. Wybieraj te nienasycone, takie jak oliwa z oliwek, orzechy i awokado. Ogranicz przy tym spożycie tłuszczów nasyconych i trans;
  5. Unikaj przetworzonych produktów, które zawierają niezdrowe tłuszcze oraz duże ilości cukru. Ogranicz spożycie żywności typu fast-food i słodyczy – najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.
odpowiednia dieta

Czy zachowanie diety przy małym dziecku jest możliwe?

Wiele mam podkreśla, że tuż po porodzie nie miały czasu dla siebie. Trudno im było się ubrać, nie mówiąc już o gotowaniu pełnowartościowych posiłków. Opieka nad noworodkiem jest wymagająca, dlatego też warto ułatwiać sobie życie, korzystając z kateringu dietetycznego!

Afterfit oferuje diety przygotowane przez dietetyków, które trafiają prosto do domów klientów. Do wyboru jest program standardowy oraz z wyborem menu – pozwala na ułożenie posiłków tak jak w restauracji.

Karmienie piersią a dieta odchudzająca

Jeśli karmisz piersią, warto być ostrożną z nadmiernym ograniczaniem kalorii, aby nie wpłynęło to negatywnie na ilość mleka matki. Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować dietę do swoich potrzeb. Wtedy nawet się nie obejrzysz, jak schudniesz po ciąży 20 kg!

Jak schudnąć po ciąży 20 kg? Nie zapomnij o ćwiczeniach

Aby stracić na wadze, trzeba połączyć dietę z dopasowanymi do potrzeb i możliwości treningami. Podczas połogu lepiej się nie forsować, co nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej. Odpowiednie będą krótkie, spokojne spacery. To dobry sposób na „zaprzyjaźnienie się” z ćwiczeniami. Kiedy już poczujesz się gotowa, zapisz się na siłownię lub wypróbuj zajęcia dla mam.

ćwiczenia fizyyczne po ciąży

Trening siłowy to klucz do odzyskania formy

Jeśli nie jesteś pewna, czy możesz już forsować się na siłowni, zapytaj swojego lekarza. Rozpoczęcie treningu siłowego jest ważnym krokiem w procesie odchudzania po ciąży. Ćwiczenia pomagają w zwiększeniu siły mięśniowej i wytrzymałości, co jest istotne dla powrotu do pełnej sprawności. Oto kilka wskazówek dotyczących treningu siłowego:

  • skup się na ćwiczeniach, które angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie;
  • ważne jest opracowanie spersonalizowanego planu treningowego, uwzględniającego twoje cele i poziom sprawności;
  • najpierw skup się na prostszych ćwiczeniach i stopniowo zwiększaj intensywność treningu.

Zajęcia dla mam – motywacja i wsparcie

W wielu miejscach oferuje specjalne zajęcia fitness dla młodych mam. To nie tylko doskonała okazja do aktywności fizycznej, ale także integracji społecznej i znalezienia wsparcia w grupie innych kobiet z dziećmi. Zajęcia są zazwyczaj układane tak, aby uwzględniać specyficzne potrzeby kobiet po porodzie. Instruktorzy dostosowują ćwiczenia do poziomu zaawansowania i umiejętności uczestniczek.

kobieta i dziecko siedzą na macie

Jak schudnąć po ciąży 20 kg? O tym pamiętaj

Schudnięcie 20 kg po ciąży to wyzwanie, ale osiągalne. Ważne jest zrozumienie, że to proces wymagający cierpliwości, zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Zastosuj się do powyższych wskazówek i pamiętaj, że każdy postęp jest sukcesem. Nie stresuj się nadmiernie i ciesz się macierzyństwem.


Napisane przez Kamil Afterfit