Blog Dietetyczny

jajko kcal

Jajko kcal – ile waży, ile kalorii ma jedno jajko?

Odkryj, ile kalorii kryje się w jajku i jakie ma wartości odżywcze. Dowiedz się, jak jajka wpływają na Twoje zdrowie i dietę.

Kamil Afterfit

Ile kalorii zawiera jajko?

Jajka to popularny element diety wielu osób ze względu na ich wartości odżywcze i wszechstronne zastosowanie. Średnio jedno jajko waży około 50 gramów, a zawartość kalorii waha się w zależności od rozmiaru. Dla jajka średniej wielkości można przypisać około 70 kalorii. To sprawia, że jajka są doskonałym źródłem białka o niskiej zawartości kalorii, co jest ważne dla osób dbających o linię lub chcących kontrolować wagę. Jajka są także bogate w witaminy, minerały, a także zawierają cholinę, która jest istotna dla funkcji mózgu.

Jakie są wartości odżywcze jajka?

Wartości odżywcze jajka są imponujące. Jajko to nie tylko źródło białka, ale także witamin i minerałów. Oto tabela wartości odżywczych dla jajka średniej wielkości, czyli około 50 gramów:

SkładnikIlość
Kalorie70
Białko6 g
Tłuszcz5 g
Cholesterol186 mg
Sód70 mg
Potas63 mg

Czy jajka są zdrowe?

Jajka przez długi czas były tematem debat w kontekście zdrowia serca, głównie ze względu na zawartość cholesterolu. Jednak badania wykazały, że dla większości ludzi spożywanie jajek nie wpływa negatywnie na poziom cholesterolu we krwi. Są one bogatym źródłem białka i witamin, co czyni je doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrowie. Zawierają one również luteinę i zeaksantynę, które są ważne dla zdrowia oczu.

jajko na dwóch widelcach

Jak wykorzystać jajka w diecie?

Jajka są niezwykle wszechstronne i można je wykorzystać na wiele sposobów w kuchni. Są doskonałym składnikiem śniadaniowym, mogą być podstawą omletów, jajecznicy, czy też stanowić dodatek do sałatek. Ze względu na wysoką zawartość białka, są idealnym składnikiem diety sportowców i osób aktywnych fizycznie. Można je także wykorzystać jako zdrową przekąskę między posiłkami.

Jajka są wartościowym składnikiem diety, oferującym wysoką wartość odżywczą przy stosunkowo niskiej kaloryczności. Są źródłem białka, witamin, minerałów oraz innych składników korzystnych dla zdrowia. Ich wszechstronność w kuchni sprawia, że są one chętnie wybierane przez wielu konsumentów.


Napisane przez Kamil Afterfit