Blog Dietetyczny

jajecznica z 3 jajek kcal

Jajecznica z 3 jajek kcal – Ile kalorii ma jajecznica z 3 jajek M?

Czy wiesz, ile kalorii kryje w sobie popularne śniadanie – jajecznica z 3 jajek? Poznaj kluczowe informacje o wartościach odżywczych i kaloryczności.

Kamil Afterfit

Ile kalorii zawiera jajecznica z 3 jajek?

Jajecznica z trzech jaj to klasyczne i ulubione śniadanie wielu osób. Idealnie łączy prostotę przygotowania z wartościami odżywczymi. Jednakże, często pojawia się pytanie o kaloryczność tego posiłku. Trzy jajka średniej wielkości dostarczają około 216 kcal. Należy jednak pamiętać, że kaloryczność może się zwiększyć, jeśli dodamy masło lub olej do smażenia, a także dodatkowe składniki, takie jak warzywa, wędliny czy sery.

Co znajdziemy w tabeli wartości odżywczych?

Wartości odżywcze jajecznicy są kluczowe dla oceny jej wpływu na dietę. Poniżej prezentujemy tabelę z podstawowymi informacjami:

SkładnikWartość na porcję
Kalorie216 kcal
Białko18 g
Tłuszcz15 g
Węglowodany1 g

Tabelka pokazuje, że jajecznica to źródło pełnowartościowego białka, niezbędnych tłuszczów oraz niewielkiej ilości węglowodanów. To sprawia, że jest to posiłek sycący i energetyczny, idealny na start dnia.

jajecznica z 3 jajek na talerzu

Czy jajecznica jest zdrowym wyborem na śniadanie?

Jajecznica, mimo swojej prostej formy, jest świetnym wyborem na zbilansowane śniadanie. Jaja są bogate w białko, witaminy, takie jak A, D, E, K, oraz minerały, w tym żelazo, selen i cynk. Odpowiednio przygotowana, z minimalną ilością dodatku tłuszczu i z dodatkiem warzyw, może być zdrowym i pożywnym posiłkiem.

Jakie są alternatywy dla tradycyjnej jajecznicy?

  1. Jajecznica z białek – niższa w kalorie i tłuszcze.
  2. Jajecznica z dodatkiem warzyw – zwiększa wartość odżywczą.
  3. Jajecznica na parze – bez dodatku tłuszczu.

Te alternatywy pozwalają na dostosowanie jajecznicy do indywidualnych potrzeb dietetycznych i preferencji smakowych, jednocześnie zachowując jej podstawowe wartości odżywcze.

O czym warto pamiętać?

Jajecznica z 3 jajek to pyszne, szybkie i uniwersalne śniadanie, które z powodzeniem można włączyć do zdrowej diety. Zapewnia wysoką wartość odżywczą, dostarczając organizmowi niezbędnych składników. Pamiętajmy jednak, aby świadomie dobierać dodatki, aby zachować jej lekkość i zdrowy charakter.


Napisane przez Kamil Afterfit