Blog Dietetyczny

jabłko kcal

Jabłko kcal – ile waży, ile kalorii mają kabłka?

Jabłka to popularne owoce znane na całym świecie, cenione zarówno za ich uniwersalność, jak i korzyści zdrowotne. Średnie jabłko jest doskonałym źródłem witamin, minerałów oraz błonnika.

Kamil Afterfit

Jabłko dostarcza energii w postaci naturalnych cukrów, przy relatywnie niskiej kaloryczności. Zawartość kalorii w jabłku zależy od jego rodzaju i wielkości, ale przeciętnie wynosi około 52 kcal na 100 gramów. To sprawia, że jabłka są idealnym wyborem dla osób dbających o linię lub szukających zdrowych przekąsek. Ponadto, regularne spożywanie jabłek wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym poprawą trawienia i profilaktyką niektórych chorób.

Tabela wartości odżywczych jabłek

Jabłko jest bogate w różnorodne składniki odżywcze, które przyczyniają się do jego wartości zdrowotnych. Oto tabela wartości odżywczych dla 100 gramów jabłka:

SkładnikIlość w 100g
Kalorie52 kcal
Węglowodany13.8g
Błonnik2.4g
Cukry10.4g
Białko0.3g
Tłuszcz0.2g
Witamina C4.6mg

Korzyści zdrowotne jabłek

Jabłka nie tylko smakują dobrze, ale również przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Są bogate w antyoksydanty, witaminy, szczególnie witaminę C, oraz błonnik, który wspomaga trawienie i reguluje poziom cholesterolu. Spożywanie jabłek może pomóc w utrzymaniu zdrowego serca, obniżeniu ryzyka niektórych rodzajów nowotworów, a także wspierać kontrolę wagi. Bogactwo błonnika w jabłkach sprawia, że są one doskonałe dla osób zmagających się z problemami trawiennymi.

jabłka na blacie

Jabłka w codziennej diecie

Jabłka to uniwersalne owoce, które można wykorzystać na wiele sposobów w kuchni. Są doskonałe jako zdrowa przekąska, ale także świetnie sprawdzają się w sałatkach, deserach, sokach czy jako dodatek do płatków śniadaniowych. Dzięki swoim właściwościom odżywczym i niskiej kaloryczności, jabłka są idealnym wyborem dla osób dbających o zdrowy tryb życia.

Warto zapamiętać

Jabłka są niskokalorycznym, ale bogatym w składniki odżywcze owocem, który oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Średnie jabłko zawiera około 52 kcal, co czyni je doskonałą przekąską dla osób dbających o linię. Ich uniwersalność w kuchni sprawia, że łatwo włączyć je do codziennej diety, czerpiąc korzyści zdrowotne przy każdym kęsie.


Napisane przez Kamil Afterfit