Blog Dietetyczny

fasolka po bretońsku kcal

Fasolka po bretońsku kcal – ile kalorii w jednej porcji?

fasolka po bretońsku danie

Kamil Afterfit

Fasolka po bretońsku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych dań kuchni polskiej, które cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swoje wyjątkowe walory smakowe, ale także z powodu swojej pożywności. Przygotowana z połączenia białej fasoli, kiełbasy, boczku, a czasem także z dodatkiem mięsa, podawana z grubym chlebem, stanowi sycący posiłek. Jednak osoby świadome swojego zdrowia i diety często zastanawiają się, ile kalorii znajduje się w jednej porcji tego tradycyjnego dania.

Ile kalorii ma fasolka po bretońsku?

SkładnikIlośćKalorie (kcal)
Biała fasola100g139
Kiełbasa100g300
Boczek50g250
Cebula50g20
Przecier pomidorowy2 łyżki30
Przyprawy i zioła5
Suma1 porcja744 kcal

Warto zaznaczyć, że podane wartości są przybliżone i mogą się różnić w zależności od dokładnych proporcji składników oraz sposobu przygotowania dania. Jedna standardowa porcja fasolki po bretońsku może dostarczyć około 744 kcal.

Jakie składniki decydują o kaloryczności fasolki po bretońsku?

Głównymi „winowajcami” wysokiej kaloryczności fasolki po bretońsku są boczek i kiełbasa. To one dostarczają znacznej części kalorii oraz tłuszczów, które znajdują się w daniu. Fasola, choć bogata w białko i błonnik, również przyczynia się do całkowitej wartości energetycznej potrawy, jednak w mniejszym stopniu.

Czy można zmniejszyć kaloryczność fasolki po bretońsku?

Oczywiście! Istnieje kilka sposobów na przygotowanie lżejszej wersji tego dania. Można na przykład wybrać chudszą kiełbaskę lub ograniczyć ilość boczku. Dodatkowo, zwiększając proporcję fasoli i warzyw, nie tylko obniżymy kaloryczność potrawy, ale także wzbogacimy ją o dodatkowe błonnik i składniki odżywcze.

Jaki wpływ ma fasolka po bretońsku na naszą dietę?

Mimo że fasolka po bretońsku jest potrawą kaloryczną, dostarcza również wielu wartościowych składników odżywczych. Białko z fasoli i mięsa, błonnik, witaminy i minerały z warzyw sprawiają, że może być wartościowym elementem zbilansowanej diety, oczywiście pod warunkiem umiarkowanego spożycia.

Alternatywne spojrzenie na fasolkę po bretońsku

Podsumowując, fasolka po bretońsku to danie, które z powodzeniem może znaleźć miejsce w diecie osób dbających o zdrowie i sylwetkę, pod warunkiem dostosowania jej składników do indywidualnych potrzeb. Dzięki swojej wszechstronności, pozwala na eksperymentowanie z przepisem, zachowując przy tym jej charakterystyczny, głęboki smak. Warto pamiętać, że kluczem do zdrowej diety jest umiar i różnorodność, a fasolka po bretońsku może być cennym jej urozmaiceniem.


Napisane przez Kamil Afterfit