Blog Dietetyczny

egg fast

Egg fast – czym jest post jajeczny? Zasady, efekty, przepisy

Egg fast to krótkoterminowa dieta odchudzająca, oparta głównie na spożyciu jajek. Post jajeczny cieszy się popularnością wśród osób stosujących dietę ketogeniczną. Poznaj zasady egg fast, potencjalne efekty oraz przykładowe menu na 5 dni. Spis treści 1. Na czym polega post jajeczny? 2. Czas trwania i zastosowanie egg fast 3. Potencjalne efekty postu jajecznego 4. Wpływ … Continued

Kamil Afterfit

Egg fast to krótkoterminowa dieta odchudzająca, oparta głównie na spożyciu jajek. Post jajeczny cieszy się popularnością wśród osób stosujących dietę ketogeniczną. Poznaj zasady egg fast, potencjalne efekty oraz przykładowe menu na 5 dni.

Na czym polega post jajeczny?

Egg fast to restrykcyjna dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa, w której głównym źródłem pożywienia są jajka. Podczas postu jajecznego spożywa się minimum 6 jajek dziennie, wraz z dodatkiem tłuszczu, takiego jak masło, oliwa z oliwek czy majonez. Inne dozwolone produkty to pełnotłuste sery oraz niewielkie ilości warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, co idealnie wpisuje się w zasady diety ketogenicznej.

Zasady egg fast są dość proste – na każde zjedzone jajko przypada 1 łyżka stołowa tłuszczu oraz ok. 28 g sera. Posiłki spożywa się co 3–5 godzin, a ostatni należy zjeść najpóźniej na 3 godziny przed snem. W trakcie postu należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie.

Czas trwania i zastosowanie egg fast

Post jajeczny stosuje się zwykle przez 3–5 dni, jako metodę na przełamanie plateau w utracie wagi na diecie ketogenicznej. Egg fast ma na celu zresetowanie metabolizmu i ponowne wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Niektórzy stosują go także jako sposób na keto adaptację lub oczyszczenie organizmu.

Ważne jest, aby traktować egg fast jako krótkoterminową interwencję żywieniową, a nie długofalowy sposób odżywiania. Zbyt długie stosowanie tak restrykcyjnej diety może prowadzić do niedoborów pokarmowych i zaburzeń metabolicznych. Po zakończeniu postu należy stopniowo wprowadzać do diety inne produkty i przejść na zbilansowany model żywienia.

Potencjalne efekty postu jajecznego

Egg fast może przynieść kilka potencjalnych korzyści, głównie związanych z utratą wagi i poprawą niektórych parametrów metabolicznych. Jednak należy pamiętać, że większość tych efektów ma charakter krótkoterminowy i wynika z restrykcyjnego charakteru diety.

Jednym z głównych efektów egg fast jest szybka utrata wagi, wynikająca z ograniczenia spożycia kalorii i węglowodanów. Jajka są niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w białko, co sprzyja uczuciu sytości i zmniejsza apetyt. Dodatek tłuszczu również zwiększa sytość i ułatwia utrzymanie deficytu kalorycznego.

Wpływ na metabolizm i poziom ketonów

Post jajeczny może także wpływać na metabolizm, promując spalanie tłuszczu i produkcję ciał ketonowych. Wysokie spożycie tłuszczu i ograniczenie węglowodanów sprzyja wejściu w stan ketozy, co może nasilać utratę tkanki tłuszczowej. W stanie ketozy organizm zaczyna efektywniej wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii, co prowadzi do zwiększonej lipolizy i oksydacji kwasów tłuszczowych.

Ponadto niektóre składniki jajek, takie jak cholina i lecytyna, mogą wspomagać metabolizm tłuszczów i poprawiać funkcjonowanie wątroby. Jajka są także bogate w aminokwasy siarkowe, które uczestniczą w procesach detoksykacji i regulacji poziomu glutationu – kluczowego przeciwutleniacza. Niektóre badania sugerują, że jajka mogą także poprawiać wrażliwość na insulinę i profil lipidowy. Zawarte w jajkach fosfolipidy i kwasy tłuszczowe omega-3 mogą korzystnie wpływać na gospodarkę węglowodanową i zmniejszać ryzyko insulinooporności.

Co więcej, jajka są źródłem antyoksydantów, takich jak luteina i zeaksantyna, które wykazują działanie ochronne wobec stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych – czynników sprzyjających rozwojowi zaburzeń metabolicznych. Jednak efekty te są zwykle krótkotrwałe i zanikają po powrocie do normalnej diety. Organizm szybko wraca do preferowania glukozy jako głównego źródła energii, a adaptacje metaboliczne związane z ketozą ulegają odwróceniu. Dlatego ważne jest, aby traktować post jajeczny jako tymczasową interwencję, a nie długoterminowy model żywienia.

Przykładowy jadłospis na egg fast na 5 dni

DzieńŚniadanieDrugie śniadanieObiadPodwieczorekKolacja
1Omlet z 2 jajek, 30 g masła i 30 g sera cheddar2 jajka na twardo z 30 g majonezuSałatka z 2 jajek, 30 g oliwy, 30 g sera feta i rukoli2 jajka sadzone na 30 g masła z 30 g sera mozzarellaZapiekanka z 2 jajek, 30 g śmietany i 30 g sera pleśniowego
2Jajecznica z 3 jajek na 45 g masła z 45 g sera goudaKoktajl z 2 jajek, 30 g masła orzechowego i 30 g serka mascarponeSzakszuka z 2 jajek w sosie pomidorowym z 30 g oliwy i 30 g sera feta2 jajka na miękko z 30 g majonezu i szczypiorkiemOmlet z 2 jajek, 30 g śmietany i 30 g sera cheddar
3Naleśniki z 2 jajek i 30 g serka śmietankowego z 30 g sera mozzarella2 jajka na twardo z 30 g pasty z awokadoSałatka Cobb z 2 jajek, 30 g sosu winegret, 30 g sera blue i boczkiemSuflet z 2 jajek, 30 g masła i 30 g sera parmezanuJajka po benedyktyńsku z 2 jajek na grzance z 30 g masła i 30 g sera holenderskiego
4Omlet z 2 jajek, 30 g masła i 30 g sera brie2 jajka na miękko z 30 g sosu tatarskiegoZapiekane jajka z pomidorami, szpinakiem, 30 g oliwy i 30 g sera mozzarellaPasta jajeczna z 2 jajek, 30 g majonezu i szczypiorku na sałacieFrittata z 2 jajek, 30 g śmietany, cukinii i 30 g sera feta
5Jajka po turecku z 2 jajek, 30 g masła i 30 g sera ementalerSałatka z 2 jajek, 30 g sosu César i 30 g sera parmezanZapiekanka z 2 jajek, brokułów, 30 g śmietany i 30 g sera cheddar2 jajka na twardo faszerowane pastą z awokado i 30 g sera fetaOmlet z 2 jajek, 30 g masła, pieczarek i 30 g sera gouda

Modyfikacje i urozmaicenie diety

Jadłospis na egg fast można modyfikować i urozmaicać, zachowując podstawowe zasady dotyczące proporcji jajek, tłuszczu i sera. Dozwolone jest dodawanie niewielkich ilości warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak szpinak, cukinia czy papryka.

Jajka można przygotowywać na różne sposoby – gotować, smażyć, robić omlety czy zapiekanki. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami tłuszczu i sera, aby uniknąć monotonii. Można także stosować dozwolone przyprawy i zioła, takie jak sól, pieprz, papryka czy bazylia.

Egg fast to kontrowersyjna i restrykcyjna dieta, która może przynieść krótkoterminowe efekty w postaci szybkiej utraty wagi i poprawy niektórych parametrów metabolicznych. Jednak ze względu na ryzyko niedoborów pokarmowych i zaburzeń metabolicznych, nie należy stosować jej długoterminowo. Post jajeczny może być traktowany jako tymczasowa interwencja żywieniowa, ale powinien być zawsze poprzedzony konsultacją z lekarzem lub dietetykiem. Kluczem do zdrowego odchudzania jest zbilansowana, urozmaicona dieta i regularna aktywność fizyczna, a nie restrykcyjne, monotonne jadłospisy.


Napisane przez Kamil Afterfit