Blog Dietetyczny

Croissant z przybliżenia zdjęcie główne

Croissant kcal – ile waży, ile kalorii ma jednej zwykły rogalik?

Croissant, znany i uwielbiany na całym świecie francuski rogalik, jest symbolem porannego lenistwa i smaku, który może rozpieszczać kubki smakowe. Lekki, chrupiący i pełen masła, croissant jest często wybierany jako dodatek do porannej kawy czy herbaty. Jego unikalny smak i tekstura czynią go popularnym wyborem na śniadanie, ale co z jego wartościami odżywczymi?

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma croissant?

Typowy croissant waży około 45 gramów i zawiera w przybliżeniu od 180 do 250 kalorii. Kaloryczność croissanta zależy głównie od ilości użytego masła oraz dodatków, takich jak nadzienia czy posypki. Mimo swojego rozmiaru, croissant może być dość kaloryczny, głównie ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.

Croissant – wartości odżywcze

Choć croissant jest przede wszystkim źródłem szybkich węglowodanów, zawiera też pewną ilość białka i tłuszczu. Oto przykładowa tabela wartości odżywczych dla standardowego croissanta:

SkładnikWartość na porcję (około 45 g)
Kalorie180-250 kcal
Białko3-5 g
Tłuszcze10-15 g
Węglowodany20-30 g
Zdjęcie croissanta na desce z przybliżenia

Czy croissanty są zdrowe?

Choć croissanty są smaczne, nie należą do najzdrowszych wyborów śniadaniowych. Są bogate w nasycone tłuszcze ze względu na wysoką zawartość masła, co może przyczyniać się do wzrostu poziomu cholesterolu. Brak błonnika oraz wysoki indeks glikemiczny sprawiają, że croissanty nie są idealnym wyborem dla osób dbających o zdrową dietę. Jednak spożywane okazjonalnie i w umiarkowanych ilościach, mogą być smacznym dodatkiem do zbilansowanej diety.

Czy croissanty można jeść na diecie?

Na diecie ważne jest zachowanie umiaru i świadomość kaloryczności spożywanych produktów. Croissanty, ze względu na swoją wysoką zawartość kalorii i tłuszczu, najlepiej spożywać rzadko i w małych ilościach. Dla osób na diecie redukcyjnej, croissant może stanowić 'cheat meal’, czyli posiłek, który jest odstępstwem od codziennych nawyków żywieniowych. Warto też zwrócić uwagę na warianty croissantów z mniejszą ilością masła lub te z pełnoziarnistej mąki, które mogą być nieco zdrowszą alternatywą.


Napisane przez Kamil Afterfit