Blog Dietetyczny

Co ma najwięcej białka? Najlepsze źródła białka w diecie!

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem dążącym do budowy masy mięśniowej, osobą na diecie odchudzającej, czy po prostu dbasz o zdrowe odżywianie, znajomość najlepszych źródeł białka może znacząco wpłynąć na Twoje cele żywieniowe. W tym artykule odkryjemy nie tylko listę produktów najbogatszych w ten kluczowy składnik odżywczy, ale także poznamy fascynujące fakty na temat roli … Continued

Kamil Afterfit

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem dążącym do budowy masy mięśniowej, osobą na diecie odchudzającej, czy po prostu dbasz o zdrowe odżywianie, znajomość najlepszych źródeł białka może znacząco wpłynąć na Twoje cele żywieniowe. W tym artykule odkryjemy nie tylko listę produktów najbogatszych w ten kluczowy składnik odżywczy, ale także poznamy fascynujące fakty na temat roli białka w naszym organizmie. Przygotuj się na kulinarną podróż, która odmieni Twoje spojrzenie na codzienne posiłki.

Wprowadzenie do białka w diecie

Białko to jeden z najważniejszych makroskładników w diecie człowieka. Jest niezbędne do budowy i regeneracji tkanek, produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał. Organizm potrzebuje białka do prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia. Warto wiedzieć, które produkty mają najwięcej białka i jak włączyć je do codziennego jadłospisu.

Białko składa się z aminokwasów, które dzielimy na egzogenne (niezbędne) i endogenne (nie-niezbędne). Aminokwasy egzogenne muszą być dostarczane z pożywieniem, ponieważ organizm nie potrafi ich sam syntetyzować. Źródła białka różnią się zawartością aminokwasów, dlatego ważne jest urozmaicenie diety.

Rola białka w organizmie

Białko pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim stanowi materiał budulcowy dla komórek i tkanek. Jest niezbędne do wzrostu i regeneracji mięśni, skóry, włosów, paznokci. Bierze udział w produkcji enzymów trawiennych, hormonów i neuroprzekaźników. Białko wspomaga także układ odpornościowy, uczestnicząc w produkcji przeciwciał.

Oprócz funkcji budulcowych i regulacyjnych, białko może służyć jako źródło energii. W sytuacji niedoboru węglowodanów i tłuszczów, organizm może pozyskiwać energię z białek. Dzieje się tak np. podczas długotrwałego głodowania lub na dietach ketogenicznych.

Podział białek: pełnowartościowe i niepełnowartościowe

Ze względu na skład aminokwasowy, białka dzielimy na pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Białka pełnowartościowe zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich proporcjach. Zaliczamy do nich białka pochodzenia zwierzęcego, np. jaja, mięso, ryby, nabiał. Białka roślinne często są niepełnowartościowe, ponieważ mają niedobór niektórych aminokwasów.

Wyjątek stanowią nasiona roślin strączkowych i produkty sojowe, które mają pełen profil aminokwasowy. Natomiast zboża, orzechy, warzywa zazwyczaj mają braki pewnych aminokwasów. Dlatego osoby na diecie wegańskiej powinny łączyć różne źródła białka roślinnego, aby zapewnić komplementarność aminokwasów.

Najlepsze źródła białka zwierzęcego

Białko pochodzenia zwierzęcego cechuje się wysoką wartością odżywczą – jest łatwiej przyswajalne i zawiera optymalny zestaw aminokwasów. Główne źródła pełnowartościowego białka zwierzęcego to mięso, ryby, jaja i produkty mleczne.

Mięso i drób

Mięso jest doskonałym źródłem białka, jednak często bywa także bogate w tłuszcz. Chude gatunki mięsa to m.in. pierś kurczaka i indyka, polędwica wieprzowa, cielęcina, dziczyzna. Tłuste mięsa czerwone powinny być spożywane z umiarem ze względu na zawartość tłuszczów nasyconych.

Mięso drobiowe cechuje się wysoką zawartością białka i niską kalorycznością. Zaliczamy do niego mięso z kurczaka, indyka, kaczki, gęsi. Najlepiej wybierać chude części, jak pierś, i usuwać skórę, która zawiera dużo tłuszczu.

Produkt [100g] Białko [g]
Pierś kurczaka 31,0
Mięso z indyka 29,3
Wątróbka wieprzowa 21,4
Polędwica wieprzowa 21,2

Ryby i owoce morza

Ryby, szczególnie tłuste morskie, to cenne źródło białka, nienasyconych kwasów omega-3, witamin i składników mineralnych. Do najbardziej wartościowych gatunków zaliczamy łososia, tuńczyka, makrelę, śledzia. Warto spożywać ryby kilka razy w tygodniu dla zdrowia serca, mózgu i wzroku.

Owoce morza, takie jak krewetki, kraby, małże, ośmiornice, dostarczają lekkostrawnego białka o wysokiej wartości odżywczej. Są też dobrym źródłem cynku, selenu, jodu i witamin z grupy B. Owoce morza mogą zawierać jednak różne alergeny i toksyny.

Produkt [100g] Białko [g]
Tuńczyk 24,4
Łosoś 22,0
Makrela 20,6
Halibut 20,4

Produkty mleczne i jaja

Nabiał to kolejne ważne źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego. Mleko, sery, jogurty, kefiry dostarczają także cennego wapnia dla kości. Najlepiej wybierać produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Unikajmy słodzonych jogurtów i deserów mlecznych z dodatkami.

Jaja są uznawane za białko wzorcowe ze względu na najwyższą wartość odżywczą. Zawierają optymalny zestaw aminokwasów egzogennych. Żółtko jaja jest dodatkowo bogate w lecytynę, witaminy A i D oraz składniki mineralne. 1 duże jajko (50g) dostarcza ok. 6g łatwo przyswajalnego białka.

Produkt [100g] Białko [g]
Ser mozzarella 34,9
Ser Gouda 24,9
Ser Brie 20,8
Jaja kurze 12,5

Najlepsze źródła białka roślinnego

Mimo, że białka roślinne często są niepełnowartościowe, odpowiednie ich łączenie pozwala pokryć zapotrzebowanie na wszystkie aminokwasy. Rośliny strączkowe, produkty sojowe, orzechy, nasiona i zboża to doskonałe wegetariańskie źródła białka.

Nasiona roślin strączkowych

Rośliny strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca, fasola, groch, soja mają wysoką zawartość białka przy stosunkowo niskiej kaloryczności. Nie zawierają cholesterolu, są bogate w błonnik pokarmowy, potas, magnez i żelazo. Włączenie roślin strączkowych do diety pozwala obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL.

Białko roślin strączkowych ma niższą wartość biologiczną niż białko zwierzęce, ale w połączeniu np. ze zbożami dostarcza pełnowartościowego białka. Klasyczne połączenia to ryż z fasolą, soczewica z kaszą jaglaną, hummus z pieczywem.

Produkty sojowe

Soja i przetwory sojowe jak tofu, tempeh, mleko sojowe to wyjątkowe rośliny dostarczające pełnowartościowego białka – z kompletem aminokwasów w odpowiednich proporcjach. Regularne jedzenie soi wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu, łagodzi objawy menopauzy, zmniejsza ryzyko raka piersi.

Tofu to ser sojowy o zwartej konsystencji, który powstaje przez wytrącenie soi mleczkiem magnezowym. Tempeh zaś to tradycyjny, sfermentowany produkt z Indonezji o jeszcze wyższej zawartości białka. Produkty sojowe są idealne dla wegetarian i wegan.

Produkt [100g] Białko [g]
Nasiona soi (suche) 36,5
Tempeh 19,0
Tofu 12,0
Groch (suchy) 23,8

Zboża i warzywa

Zboża, szczególnie pełnoziarniste i nieoczyszczone stanowią dobre uzupełnienie diety roślinnej w białko. Najwięcej białka mają m.in. kasza gryczana, płatki owsiane, ryż brązowy, komosa ryżowa, amarantus. Naleśniki z mąki gryczanej, owsianka, ryż z warzywami to smaczne i pożywne potrawy.

Niektóre warzywa również zawierają całkiem sporo białka. Wśród nich wymienić można m.in. brokuły, groszek zielony, jarmuż, szpinak, ziemniaki. Warzywa najlepiej łączyć z produktami zbożowymi i strączkowymi dla uzyskania optymalnego składu aminokwasów.

Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona są skoncentrowanym źródłem białka, dobrych tłuszczów, błonnika, witamin i składników mineralnych. Garść orzechów czy nasion dziennie bardzo korzystnie wpływa na zdrowie serca oraz funkcje poznawcze mózgu. Warto sięgać po orzechy włoskie, laskowe, nerkowce, migdały oraz nasiona dyni, słonecznika, sezamu.

Masła i pasty orzechowe to wygodna przekąska i dodatek do dań o wysokiej zawartości białka. Dwie łyżki masła orzechowego dostarczają aż 8g białka! Uważajmy jednak na sklepowe masła z dodatkiem cukru i utwardzonych tłuszczów. Najlepsze są produkty 100% z orzechów.

Produkt [100g] Białko [g]
Nasiona konopi 25,0
Migdały 21,2
Masło orzechowe 22,0
Pestki dyni 26,0

Jakie produkty mają najwięcej białka w 100g?

Jeśli chcemy zwiększyć podaż białka w diecie, warto wiedzieć, które produkty mają go najwięcej w przeliczeniu na 100g. Pozwoli to składać posiłki i przekąski tak, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka do budowy mięśni i regeneracji.

Tabela produktów bogatych w białko

Produkt [100g] Białko [g]
Drożdże nieaktywne 41,7
Nasiona soi 36,5
Ser Mozzarella 34,9
Pierś kurczaka 31,0
Mięso z indyka 29,3
Pestki dyni 26,0
Nas. konopi 25,0
Groch suchy 23,8

Białko a zdrowie: zalecenia i przeciwwskazania

Zbyt niska, ale i nadmierna podaż białka może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Zapotrzebowanie na białko zależy od wieku, płci, stanu fizjologicznego, masy ciała, aktywności fizycznej. Najlepiej skonsultować optymalną ilość białka ze specjalistą.

Zalecane dzienne spożycie białka

Według ogólnych zaleceń WHO, dzienne spożycie białka powinno wynosić 10-15% wartości energetycznej, czyli 0,8-1,4g na kg masy ciała. Osoby aktywne fizycznie, sportowcy, pracujący ciężko fizycznie potrzebują więcej białka, ok. 1,6-2,0g na kg masy. Kobiety w ciąży i karmiące powinny spożywać 1,1-1,5g białka na kg masy.

Dla osoby o masie 70kg zalecane dzienne spożycie to 56-140g białka, w zależności od trybu życia. Tę ilość łatwo pokryć spożywając zróżnicowane źródła białka – produkty mleczne, jajka, chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, pełne ziarna.

Przeciwwskazania do diety wysokobiałkowej

Osoby z chorobami nerek, wątroby, trzustki, dną moczanową, powinny ograniczyć spożycie białka, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Nadmiar białka zwiększa przesączanie kłębuszkowe i obciąża nerki. Może powodować odwodnienie, zaparcia, bóle głowy.

Należy ostrożnie stosować diety wysokobiałkowe – długotrwale mogą one niekorzystnie wpływać na florę bakteryjną jelit, gospodarkę wapniową, metabolizm tłuszczów. Lepiej zadbać o umiarkowane i regularne dostarczanie białka na optymalnym poziomie.

Jak optymalnie włączyć białko do diety?

  • Spożywaj codziennie 2-3 porcje chudego mięsa, ryb, jaj lub roślin strączkowych
  • Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe, które uzupełnią białko
  • Urozmaicaj źródła białka – mięso z rybami, jaja z produktami mlecznymi, rośliny strączkowe z orzechami
  • Stosuj zasadę komplementarności białek roślinnych, np. ryż z fasolą, komosa z ciecierzycą
  • Ogranicz przetworzoną żywność, tłuste mięsa, słodzone produkty mleczne
  • Pamiętaj o równowadze makroskładników – białko powinno dostarczać 10-20% dziennej energii
  • Osoby aktywne fizycznie powinny zwiększyć ilość białka w diecie
  • Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza na diecie wysokobiałkowej

Dobrze skomponowana dieta, bogata w pełnowartościowe źródła białka, zapewni prawidłowy wzrost, rozwój i regenerację organizmu. Jedzmy z głową i czerpmy jak najwięcej wartościowego białka z naturalnych produktów.


Napisane przez Kamil Afterfit