Blog Dietetyczny

brzoskwinia kcal

Brzoskwinia kcal – ile waży, ile kalorii ma jedna duża brzoskwinia?

Zastanawiasz się, ile kalorii kryje soczysta brzoskwinia kcal? Odkryj jej sekrety, aby lepiej zrozumieć jej rolę w zdrowej diecie!

Kamil Afterfit
Waga brzoskwiniKalorieWęglowodanyBiałkoTłuszcz
100g39 kcal10g0.9g0.3g
150g (średnia)59 kcal15g1.4g0.4g

Jakie są korzyści zdrowotne brzoskwiń?

Brzoskwinie, dzięki niskiej kaloryczności i bogactwu składników odżywczych, są doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrową dietę. Zawierają witaminy A, C, E oraz wiele minerałów, w tym potas, który jest kluczowy dla zdrowia serca. Dodatkowo, błonnik w brzoskwiniach pomaga w regulacji trawienia.

Czy wielkość brzoskwini wpływa na jej kaloryczność?

Rzeczywiście, wielkość brzoskwini ma bezpośredni wpływ na jej zawartość kaloryczną. Średnia brzoskwinia waży około 150 gramów i dostarcza około 59 kalorii, podczas gdy większe owoce mogą zawierać nawet do 78 kalorii. Warto pamiętać, że dojrzałe brzoskwinie są słodsze i mogą zawierać nieco więcej kalorii.

przekrojona brzoskwinia

Jak włączyć brzoskwinie do diety?

Brzoskwinie są wszechstronnym owocem, który można wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdzają się jako przekąska, dodatek do płatków śniadaniowych czy jogurtu. Można z nich również przygotowywać desery, np. pieczone brzoskwinie z cynamonem. Ważne jest, aby wybierać dojrzałe, soczyste owoce, które są najbardziej aromatyczne i odżywcze. Oto kilka z brzoskwini:

  • Idealna do sałatek owocowych;
  • Można z niej zrobić zdrowe smoothie;
  • Doskonała jako dodatek do porannych płatków;
  • Świetna opcja na letni, chłodzący deser;
  • Można ją grillować dla intensywniejszego smaku.

Brzoskwinia kcal – podsumujmy

Podsumowując, brzoskwinia to owoc o niskiej zawartości kalorii, który świetnie wpisuje się w zdrową, zbilansowaną dietę. Zawiera cenne witaminy i minerały, a także błonnik, który wspiera trawienie. Pamiętając o „brzoskwinia kcal”, możesz świadomie wykorzystać ten owoc w swojej diecie.


Napisane przez Kamil Afterfit