Blog Dietetyczny

borówki kcal

Borówki kcal – Ile kalorii mają borówki w 100 gramach?

Borówki są popularnymi owocami jagodowymi, cenionymi za swój wyjątkowy smak i właściwości zdrowotne. Ale ile mają kalorii?

Kamil Afterfit

W 100 gramach borówek znajduje się około 57 kalorii, co czyni je doskonałym wyborem dla osób dbających o linię. Te niskokaloryczne owoce są idealne jako zdrowa przekąska, dodatek do płatków śniadaniowych czy deserów. Borówki zawierają również cenne antyoksydanty, witaminy i minerały, które wspomagają ogólne zdrowie organizmu. Są bogate w witaminę C i K, a także w mangan, co przyczynia się do poprawy kondycji skóry i kości.

Jakie są wartości odżywcze borówek?

Borówki nie tylko smakują wybornie, ale także oferują wiele korzyści zdrowotnych. Poniższa tabela przedstawia wartości odżywcze na 100 gramów borówek:

SkładnikIlość
Kalorie57 kcal
Węglowodany14,49 g
Białko0,74 g
Tłuszcz0,33 g
Błonnik2,4 g
Witamina C9,7 mg
Witamina K19,3 µg
Mangan0,336 mg

Jak borówki wpływają na zdrowie?

Borówki są nie tylko niskokaloryczne, ale także bogate w składniki odżywcze, które mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Ich regularne spożywanie może pomóc w poprawie pamięci i koncentracji, wspierać serce oraz obniżać ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Antyoksydanty obecne w borówkach, takie jak antocyjany, mogą również pomagać w redukcji stanów zapalnych i ochronie przed stresem oksydacyjnym.

borówki rozsypane na stole

Czy borówki są dobre do diety?

  • Niska kaloryczność: Idealne dla osób na diecie.
  • Bogactwo błonnika: Sprzyja zdrowiu układu pokarmowego.
  • Zawartość antyoksydantów: Chroni komórki przed uszkodzeniami.

Borówki są nie tylko pyszne, ale również bardzo zdrowe. Ich niska kaloryczność w połączeniu z bogactwem składników odżywczych sprawia, że są one doskonałym dodatkiem do zrównoważonej diety. Zarówno surowe, jak i przetworzone, mogą przynieść korzyści zdrowotne, urozmaicając jednocześnie codzienne posiłki.


Napisane przez Kamil Afterfit