Blog Dietetyczny

bigos kcal

Bigos – kcal: ile kalorii kryje się w 100 g domowego specjału?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kalorii ma bigos, ten tradycyjny polski przysmak? W tym artykule odpowiemy na to palące pytanie i przyjrzymy się bliżej kaloryczności domowego bigosu. Poznaj tajemnice kalorii w bigosie – od tradycyjnej wersji po wegetariańską alternatywę. Porcja Kalorie Tłuszcz 100 g bigosu 119 kcal 9.9 g 200 g bigosu 238 kcal 19.8 … Continued

Kamil Afterfit

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kalorii ma bigos, ten tradycyjny polski przysmak? W tym artykule odpowiemy na to palące pytanie i przyjrzymy się bliżej kaloryczności domowego bigosu. Poznaj tajemnice kalorii w bigosie – od tradycyjnej wersji po wegetariańską alternatywę.

PorcjaKalorieTłuszcz
100 g bigosu119 kcal9.9 g
200 g bigosu238 kcal19.8 g
100 g bigosu wege80 kcal6 g
200 g bigosu wege160 kcal12 g

Bigos to klasyk polskiej kuchni, który na stołach pojawia się szczególnie często podczas świąt i rodzinnych uroczystości. Ale czy zastanawiałeś się, jak wpływa on na Twoją dietę? W tym artykule przeanalizujemy kaloryczność różnych rodzajów bigosu, abyś mógł świadomie cieszyć się tym pysznym daniem, nie martwiąc się o kalorie.

Kaloryczność bigosu – ile ważyi i ile ma kcal jedna porcja?

Bigos to danie, które w zależności od składników i sposobu przygotowania, może mieć różną kaloryczność. Tradycyjny bigos z boczkiem dostarcza około 119 kcal na 100 g. To stosunkowo niedużo, biorąc pod uwagę, że standardowa porcja to zazwyczaj 200 g. Gdy dodasz do tego kawałek białego pieczywa, kaloryczność znacznie wzrasta. Warto jednak pamiętać, że istnieje również bigos wegetariański, który jest mniej obciążający dla diety – zawiera tylko 80 kcal w 100g i mniej tłuszczu.

Wartości odżywcze bigosu – co kryje się w Twojej porcji?

Bigos to nie tylko kalorie. Warto zwrócić uwagę na jego wartości odżywcze. Tradycyjny bigos z boczkiem zawiera 9,9 g tłuszczu i 18 mg cholesterolu na 100g. Te liczby mogą się różnić w zależności od użytych składników i ich proporcji. Bigos wegetariański, oprócz niższej kaloryczności, oferuje również mniejszą ilość tłuszczu – tylko 6 g na 100g. Zawartość witamin i minerałów w bigosie zależy od użytych warzyw i mięs, a dzięki dużej ilości kapusty jest on źródłem błonnika i witaminy C.

Bigos i zdrowie – jak wpływa na nasze organizmy?

Bigos, mimo swojej kaloryczności, może być zdrowym składnikiem diety. Błonnik zawarty w kapuście wspomaga trawienie, a różnorodność składników dostarcza wielu niezbędnych witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać o umiarze, szczególnie jeśli wybieramy wersję z dużą ilością tłuszczu i mięsa. Wersja wegetariańska bigosu może być lepszym wyborem dla osób dbających o linię i zdrowie serca ze względu na niższą zawartość tłuszczu i cholesterolu.

Podsumowując, bigos jest daniem, które może być zarówno pysznym, jak i wartościowym składnikiem diety. Kluczem jest umiar i świadomy wybór składników. Zarówno wersja tradycyjna, jak i wegetariańska bigosu, mogą znaleźć miejsce w zbilansowanym jadłospisie.


Napisane przez Kamil Afterfit