Blog Dietetyczny

big mac kcal

Big Mac kcal – ile waży, ile kalorii ma Big Mac z MC Donald?

Big Mac, rozpoznawalny produkt, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych burgerów na świecie. Ile ma kalorii?

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma Big Mac?

Waga standardowego Big Maca to około 220 gramów. Co do zawartości kalorycznej, jeden Big Mac dostarcza średnio około 540 kcal. To stanowi znaczącą część dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla przeciętnej osoby. Burger ten składa się z dwóch warstw wołowiny, sera, sałaty, pikli, cebuli, oraz charakterystycznego sosu, podawanego w trójwarstwowej bułce. Jego popularność wynika z charakterystycznego smaku, ale warto mieć na uwadze jego wartości odżywcze przy planowaniu diety.

Jakie są wartości odżywcze Big Maca?

Big Mac, jak większość fast foodów, zawiera wysoką ilość kalorii i tłuszczu. Poniżej przedstawiamy tabelę wartości odżywczych:

SkładnikIlość
Kalorie540 kcal
Węglowodany45 g
Białko25 g
Tłuszcz30 g
Błonnik3 g
Sód960 mg
Cukry9 g

Czy Big Mac jest zdrowy?

Big Mac, jak każdy produkt fast foodowy, nie jest zalecany jako stały element diety. Zawiera wysoką ilość tłuszczu, w tym tłuszcze nasycone, a także dużo sodu, co może niekorzystnie wpływać na zdrowie serca i ciśnienie krwi. Jednak spożywany okazjonalnie i w ramach zrównoważonej diety, może być traktowany jako „cheat meal”.

burger big mac

Jakie są alternatywy dla Big Maca?

  • Sałatka z kurczakiem: niższa kaloryczność, więcej białka.
  • Wrap z warzywami i kurczakiem: mniej tłuszczu, więcej błonnika.
  • Burger wegetariański: niższa zawartość tłuszczów nasyconych.

Big Mac z McDonald’s to burger o wysokiej kaloryczności i zawartości tłuszczu. Jego spożycie może być częścią zrównoważonej diety, ale należy zwracać uwagę na częstotliwość i ilość konsumpcji. Istnieją zdrowsze alternatywy, które mogą zaspokoić podobne potrzeby smakowe, jednocześnie będąc lepszym wyborem dla zdrowia.


Napisane przez Kamil Afterfit