Blog Dietetyczny

arbuz kcal

Arbuz kcal – ile waży, ile kalorii ma porcja czerwonego arbuza?

Poznaj kaloryczność i wartości odżywcze arbuza. Poznaj informacje o tym pysznym i orzeźwiającym owocu.

Kamil Afterfit

Ile kalorii zawiera porcja czerwonego arbuza?

Arbuz jest ulubionym owocem wielu osób, szczególnie w gorące letnie dni. Porcja arbuza o wadze około 280 gramów (co odpowiada mniej więcej jednej filiżance pokrojonego arbuza) zawiera tylko około 84 kalorie, co czyni go doskonałą przekąską niskokaloryczną. Arbuz składa się w około 92% z wody, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla nawodnienia organizmu. Jest także źródłem witamin, takich jak witamina A, witamina C i niektóre witaminy z grupy B, oraz zawiera antyoksydanty, takie jak likopen, które są korzystne dla zdrowia.

Jakie są wartości odżywcze arbuza?

Arbuz jest nie tylko niskokaloryczny, ale także bogaty w składniki odżywcze. Oto tabela wartości odżywczych dla 100 gramów arbuza:

SkładnikIlość
Kalorie30 kcal
Białko0,6 g
Tłuszcz0,2 g
Węglowodany7,6 g
Błonnik0,4 g
Witamina A569 IU
Witamina C8,1 mg
Likopen4532 µg

Czy arbuz jest zdrowy?

Arbuz jest nie tylko niskokalorycznym, ale i zdrowym wyborem. Jego wysoka zawartość wody i likopenu przyczynia się do nawodnienia i poprawy zdrowia skóry. Antyoksydanty zawarte w nich, takie jak likopen, mogą przyczynić się do obniżenia ryzyka niektórych chorób, w tym chorób serca. Witaminy A i C wspierają zdrowie oczu i układu odpornościowego.

pokrojony arbuz

Jak wykorzystać arbuz w diecie?

Arbuz jest niezwykle wszechstronny i może być wykorzystany w wielu różnych daniach. Jest doskonały jako orzeźwiająca przekąska, a także może być dodany do sałatek owocowych, deserów, koktajli i napojów. Jego słodki smak i wysoka zawartość wody sprawiają, że jest to idealny owoc do spożywania w upalne dni. Arbuz może być także używany w kreatywny sposób w kuchni, na przykład jako dodatek do sałatek z fetą lub miętą.

Arbuz jest smaczny, orzeźwiający i pełen wartości odżywczych, a jego niska zawartość kalorii sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrową dietę. Jego uniwersalność w kuchni pozwala na łatwe włączenie go do różnorodnych posiłków, dostarczając przy tym wiele korzyści zdrowotnych.


Napisane przez Kamil Afterfit