Blog Dietetyczny

Low carb a keto

Low carb a keto – wpływ diet niskowęglowodanowych na zdrowie

Low carb a keto to dwa terminy często stosowane zamiennie w kontekście diet niskowęglowodanowych. Choć obie diety opierają się na ograniczeniu spożycia węglowodanów, istnieją między nimi pewne różnice. Sprawdź jakie! Spis treści 1. Low carb a keto – różnice 2. Potencjalne korzyści i zagrożenia diet niskowęglowodanowych 3. Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania 4. Low carb … Continued

Kamil Afterfit

Low carb a keto to dwa terminy często stosowane zamiennie w kontekście diet niskowęglowodanowych. Choć obie diety opierają się na ograniczeniu spożycia węglowodanów, istnieją między nimi pewne różnice. Sprawdź jakie!

Low carb a keto – różnice

Low carb a keto – różnice

Choć obie diety opierają się na ograniczeniu węglowodanów, istnieją między nimi pewne różnice. Dieta low carb zakłada umiarkowane spożycie węglowodanów (50–150 g dziennie), podczas gdy dieta keto jest bardziej restrykcyjna i ogranicza ich ilość do minimum (poniżej 50 g dziennie). Ponadto dieta ketogeniczna kładzie większy nacisk na spożycie tłuszczów, które powinny stanowić 70–80% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W diecie low carb proporcje makroskładników są bardziej zrównoważone, z większym udziałem białka i mniejszym tłuszczów.

Kolejną różnicą między low carb a keto jest cel metaboliczny obu diet. Dieta keto dąży do wprowadzenia organizmu w stan ketozy, w którym głównym źródłem energii stają się ketony. Dieta low carb niekoniecznie musi prowadzić do ketozy, choć niektóre jej bardziej restrykcyjne warianty mogą do niej doprowadzić. Warto także zaznaczyć, że zasady diety keto są bardziej wymagające i restrykcyjne niż przy ogólnej diecie niskowęglowodanowej. Wymaga ona precyzyjnego liczenia makroskładników, częstego monitorowania stanu ketozy i rygorystycznego przestrzegania zasad żywieniowych.

Z kolei dieta low carb może być bardziej elastyczna i łatwiejsza do stosowania na co dzień. Dopuszcza ona szerszy zakres produktów i większą swobodę w komponowaniu posiłków, o ile spełnione są ogólne założenia ograniczenia spożycia węglowodanów.

Potencjalne korzyści i zagrożenia diet niskowęglowodanowych

Zarówno dieta low carb, jak i keto, mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia i sylwetki. Ograniczenie spożycia węglowodanów sprzyja redukcji masy ciała, poprawie profilu lipidowego i zwiększeniu wrażliwości na insulinę. Diety niskowęglowodanowe mogą być szczególnie korzystne dla osób z insulinoopornością, zespołem metabolicznym czy cukrzycą typu 2. Niektóre dane wskazują również na potencjał terapeutyczny diety ketogenicznej w leczeniu padaczki lekoopornej, choroby Alzheimera czy niektórych nowotworów. 

Dieta ketogeniczna może także sprzyjać poprawie klarowności umysłu, zwiększeniu energii i redukcji apetytu. Stan ketozy metabolicznej wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, zmniejszając stężenie insuliny i zwiększając produkcję hormonów sytości, takich jak leptyna.

Ponadto diety niskowęglowodanowe mogą korzystnie wpływać na niektóre markery stanu zapalnego w organizmie. Low carb a keto – badania sugerują, że ograniczenie spożycia węglowodanów może prowadzić do obniżenia poziomu białka C-reaktywnego (CRP) i innych wskaźników prozapalnych.

Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

Mimo potencjalnych korzyści, diety low carb i keto mogą wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi i zagrożeniami. Nagłe ograniczenie spożycia węglowodanów może prowadzić do tzw. grypy ketonowej, objawiającej się:

  • zmęczeniem;
  • bólami głowy;
  • zaparciami;
  • zaburzeniami koncentracji. 

Długotrwałe stosowanie diet niskowęglowodanowych może także zwiększać ryzyko niedoborów niektórych witamin i składników mineralnych, takich jak magnez, potas czy witaminy z grupy B. Przeciwwskazaniami do diety keto i low carb są choroby nerek, wątroby, trzustki oraz zaburzenia metabolizmu tłuszczów. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z cukrzycą typu 1, u których dieta ketogeniczna może zwiększać ryzyko kwasicy ketonowej – stanu zagrażającego życiu. 

Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać restrykcyjnych diet niskowęglowodanowych ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Low carb a keto – przed wdrożeniem tych diet warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ocenić indywidualne ryzyko i korzyści. Ważne jest także, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Low carb a keto – czy warto je wypróbować?

Zarówno dieta low carb, jak i keto, mogą być skutecznymi narzędziami w walce z nadwagą i niektórymi schorzeniami metabolicznymi. Jednak ich wybór powinien być zawsze podyktowany indywidualnymi potrzebami i możliwościami organizmu, a także konsultowany ze specjalistą ds. żywienia. Należy pamiętać, że diety niskowęglowodanowe nie są odpowiednie dla każdego i mogą nie przynosić długotrwałych efektów. Niektóre osoby mogą doświadczać trudności w utrzymaniu restrykcyjnych zasad żywieniowych, co prowadzi do efektu jo-jo i powrotu do poprzedniej masy ciała.


Napisane przez Kamil Afterfit