Blog Dietetyczny

kaszanka kcal

Kaszanka – kcal i wartości odżywcze w pętku i na 100 g

Czy zastanawiałeś się, ile kalorii kryje się w kaszance? W tym artykule dokładnie wyjaśniamy kaloryczność tego popularnego produktu. Poznaj wartości energetyczne kaszanki na różne sposoby! Porcja Kalorie (kcal) 100g 200–380 1 pętko (130g) 260–494 1 pętko (150g) 300–570 Kaszanka, tradycyjny polski produkt, jest znana i lubiana przez wielu. Ale czy zastanawialiście się, jakie są jej … Continued

Kamil Afterfit

Czy zastanawiałeś się, ile kalorii kryje się w kaszance? W tym artykule dokładnie wyjaśniamy kaloryczność tego popularnego produktu. Poznaj wartości energetyczne kaszanki na różne sposoby!

PorcjaKalorie (kcal)
100g200–380
1 pętko (130g)260–494
1 pętko (150g)300–570

Kaszanka, tradycyjny polski produkt, jest znana i lubiana przez wielu. Ale czy zastanawialiście się, jakie są jej wartości odżywcze? W tym artykule przyjrzymy się bliżej, ile energii dostarcza nam kaszanka w różnych porcjach oraz jakie składniki mają wpływ na jej kaloryczność.

Kaloryczność kaszanki – co warto wiedzieć?

Kaszanka to produkt o zróżnicowanej kaloryczności, w zależności od rodzaju i składników. Średnio 100 g kaszanki dostarcza od 200 do 380 kcal. Zawartość kaloryczna zależy głównie od ilości tłuszczu – im więcej tłuszczu, tym wyższa kaloryczność. Sklepowe kaszanki zwykle mają wyższą wartość energetyczną (ok. 380 kcal/100 g) niż wiejskie, które są mniej kaloryczne (ok. 200 kcal/100 g). Warto pamiętać, że jedno pętko kaszanki waży od 130 do 150 g, co oznacza, że dostarcza odpowiednio od 260 do 570 kcal.

Wartości odżywcze kaszanki – co zawiera?

Kaszanka to nie tylko źródło kalorii, ale również ważnych składników odżywczych. Zawiera białko (ok. 10 g/100 g), tłuszcz (11–35 g/100 g w zależności od rodzaju) oraz węglowodany (12 g/100 g). W kaszance znajdziemy również nieco żelaza i witaminy D, choć są to ilości niewielkie. Białko i tłuszcz stanowią główne składniki energetyczne kaszanki, a ich zawartość wpływa na kaloryczność. Kaszanka zawiera też dużo sodu – 680 mg na 100 g produktu.

Jak jedzenie kaszanki wpływa na zdrowie?

Kaszanka, jak każdy produkt mięsny, powinna być spożywana z umiarem. Jej wysoka zawartość tłuszczu może być problemem dla osób na diecie redukcyjnej lub z problemami sercowo-naczyniowymi. Jednakże kaszanka dostarcza też białka, które jest ważne dla budowy mięśni. Zawarte w niej żelazo wspomaga produkcję czerwonych krwinek, a niewielka ilość witaminy D jest korzystna dla kości. Kluczowe jest zbalansowanie diety i włączanie kaszanki jako jednego z wielu elementów zdrowego odżywiania.

Podsumowując, kaszanka jest produktem o zróżnicowanej kaloryczności, oferującym zarówno wysoką zawartość tłuszczu, jak i wartościowe białko. Jej spożywanie może być częścią zrównoważonej diety, jednak należy pamiętać o umiarkowaniu. Poznając jej wartości odżywcze, możemy lepiej zaplanować nasze posiłki i cieszyć się smakiem tradycyjnej polskiej kuchni z pełną świadomością jej wpływu na nasze zdrowie.


Napisane przez Kamil Afterfit