Blog Dietetyczny

Ketony i ich rola w przyspieszaniu metabolizmu – co musisz wiedzieć?

Ketony to związki, które odgrywają ważną rolę w przyspieszaniu metabolizmu i spalaniu tłuszczu. Ich działanie jest szczególnie istotne w kontekście diety ketogeniczne. Czym dokładnie są ketony i jak wpływają na procesy zachodzące w organizmie? Spis treści 1. Czym są ketony? 2. Ketony – jak przyspieszają metabolizm? 2.1. Wpływ ketonów na apetyt i sytość 3. Ketony … Continued

Kamil Afterfit

Ketony to związki, które odgrywają ważną rolę w przyspieszaniu metabolizmu i spalaniu tłuszczu. Ich działanie jest szczególnie istotne w kontekście diety ketogeniczne. Czym dokładnie są ketony i jak wpływają na procesy zachodzące w organizmie?

Czym są ketony?

Ketony (inaczej ciała ketonowe) to związki chemiczne, które powstają w wątrobie w procesie ketogenezy. Ich produkcja jest naturalną reakcją organizmu na niedobór glukozy, który może być spowodowany głodówką, intensywnym wysiłkiem fizycznym lub dietą o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, taką jak dieta ketogeniczna.

Główną funkcją ketonów jest dostarczanie energii komórkom organizmu w sytuacji, gdy poziom glukozy we krwi jest niski. Mogą one bowiem stanowić alternatywne źródło energii dla mózgu, który w normalnych warunkach wykorzystuje głównie glukozę.

Ketony – jak przyspieszają metabolizm?

Ketony odgrywają istotną rolę w przyspieszaniu metabolizmu, co przekłada się na efektywniejsze spalanie tłuszczu. Dzieje się tak, ponieważ organizm, aby je produkować, musi rozkładać zapasy tłuszczu. 

Ponadto ketony wpływają na aktywność hormonów regulujących metabolizm, takich jak insulina i glukagon. Wysoki poziom ketonów we krwi prowadzi do obniżenia poziomu insuliny, co z kolei sprzyja spalaniu tłuszczu. Jednocześnie, ketony stymulują wydzielanie glukagonu, hormonu o działaniu przeciwstawnym do insuliny, który nasila ketozę.

Wpływ ketonów na apetyt i sytość

Ketony mają również wpływ na regulację apetytu i poczucie sytości. Wysokie stężenie ketonów we krwi może prowadzić do zmniejszenia apetytu i zwiększenia uczucia sytości. Efekt ten jest związany z oddziaływaniem ketonów na ośrodki głodu i sytości w mózgu.

Zmniejszenie apetytu i zwiększenie sytości może być szczególnie korzystne dla osób dążących do redukcji masy ciała. Ograniczenie spożywanych kalorii staje się łatwiejsze, gdy organizm nie domaga się ciągłego dostarczania pożywienia. W rezultacie ciała ketonowe mogą pośrednio wspierać proces odchudzania poprzez wpływ na zachowania żywieniowe.

Przeczytaj również: Ketoza – skutki uboczne.

Ketony a dieta ketogeniczna

Te zależności wykorzystuje dieta ketogeniczna. To sposób odżywiania, który zakłada znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz tłuszczów i białka. Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli zwiększonej produkcji i wykorzystania ketonów jako głównego źródła energii.

W standardowej diecie ketogenicznej węglowodany stanowią zaledwie 5-10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Tłuszcze dostarczają 70-80% kalorii, a białko 10-20%. Tak drastyczne ograniczenie węglowodanów prowadzi do wyczerpania zapasów glikogenu w wątrobie i mięśniach, co z kolei stymuluje produkcję ketonów.

Korzyści zdrowotne diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna, oprócz wspomagania redukcji masy ciała, może przynosić szereg korzyści zdrowotnych. Badania sugerują, że stosowanie diety ketogenicznej może prowadzić do poprawy wrażliwości na insulinę, obniżenia poziomu trójglicerydów i zwiększenia stężenia HDL (tzw. dobrego cholesterolu).

Ponadto dieta ketogeniczna jest od lat stosowana jako terapia wspomagająca w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci. Wysoki poziom ketonów we krwi wykazuje działanie przeciwdrgawkowe i może prowadzić do redukcji częstości napadów padaczkowych.

Jeśli chcesz wypróbować tę dietę, zamów catering dietetyczny AfrerFit! Gotowe posiłki trafią prosto pod twoje drzwi, a ty uwolnisz się od planowania jadłospisu, zakupów oraz gotowania.

W jaki sposób powstają ciała ketonowe?

Proces produkcji ketonów, zwany ketogenezą, zachodzi głównie w wątrobie. Jest ściśle regulowany przez dostępność substratów energetycznych, takich jak glukoza i kwasy tłuszczowe, oraz przez hormony, takie jak insulina i glukagon.

Pierwszym etapem ketogenezy jest lipoliza, czyli uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej. Są one następnie transportowane do wątroby, gdzie ulegają beta-oksydacji w mitochondriach hepatocytów. Produktem beta-oksydacji jest acetylo-CoA, który w warunkach niedoboru glukozy nie może być efektywnie wykorzystany w cyklu Krebsa. Nadmiar acetylo-CoA w wątrobie jest przekształcany w ciała ketonowe w procesie ketogenezy.

Rodzaje ciał ketonowych

Istnieją trzy główne rodzaje ketonów: aceton, kwas acetooctowy i kwas beta-hydroksymasłowy (BHB). Różnią się one strukturą chemiczną i funkcjami fizjologicznymi.

Aceton jest najprostszym i najmniej stabilnym ketonem. Jest on produktem spontanicznej dekarboksylacji kwasu acetylooctowego. Ze względu na swoją lotność, aceton jest wydalany z organizmu przez płuca (oddech o owocowym zapachu) i mocz. Nie jest on aktywnie wykorzystywany przez tkanki jako źródło energii.

Kwas acetooctowy i beta-hydroksymasłowy

Kwas acetooctowy i kwas beta-hydroksymasłowy (BHB) są głównymi ciałami ketonowymi wykorzystywanymi przez organizm jako alternatywne źródło energii. Kwas acetylooctowy jest pierwszym ketonem powstającym w procesie ketogenezy. BHB jest dominującym ketonem we krwi podczas ketozy. Jest on aktywnie pobierany przez tkanki i utleniany w mitochondriach do acetylo-CoA. BHB może również pełnić funkcje sygnałowe, wpływając na ekspresję genów i aktywność enzymów zaangażowanych w metabolizm energetyczny.

Jaki powinien być poziom ketonów we krwi?

Poziom ketonów we krwi może być mierzony za pomocą testów laboratoryjnych lub przenośnych urządzeń, takich jak ketometry. Wartości referencyjne dla ketonów we krwi zależą od stanu metabolicznego organizmu.

U osób na standardowej diecie, poziom ketonów we krwi jest zwykle niski, poniżej 0,5 mmol/l. Podczas głodówki lub stosowania diety ketogenicznej, stężenie ketonów może wzrosnąć do 0,5-3,0 mmol/l, co wskazuje na umiarkowaną ketozę. Wartości powyżej 3,0 mmol/l są osiągane podczas głębokiej ketozy i mogą świadczyć o zbyt wysokim poziomie ketonów.

Optymalne stężenie ketonów dla efektów terapeutycznych

W kontekście terapeutycznego zastosowania diety ketogenicznej, na przykład w leczeniu padaczki lekoopornej, dąży się do osiągnięcia stężenia ketonów we krwi w zakresie 2-4 mmol/l. Taki poziom ketonów zapewnia efekt przeciwdrgawkowy i jednocześnie minimalizuje ryzyko działań niepożądanych związanych z ketozą.

Dla osób stosujących dietę ketogeniczną w celu redukcji masy ciała, optymalny poziom ketonów to 0,5-3,0 mmol/l. Wartości te wskazują na umiarkowaną ketozę, która sprzyja spalaniu tłuszczu i hamuje apetyt, jednocześnie nie powodując nadmiernego obciążenia metabolicznego dla organizmu.

Co warto wiedzieć o ketonach?

Ketony to organiczne związki chemiczne produkowane przez wątrobę w warunkach niedoboru glukozy. Pełnią one kluczową rolę w przyspieszaniu metabolizmu i dostarczaniu energii komórkom, szczególnie podczas stosowania diety ketogenicznej. Główne rodzaje ketonów to aceton, kwas acetooctowy i kwas beta-hydroksymasłowy (BHB). BHB jest dominującym ketonem wykorzystywanym przez tkanki jako alternatywne źródło energii. Poziom ketonów we krwi odzwierciedla stan metaboliczny organizmu i może być modulowany przez dietę i aktywność fizyczną.

Dieta ketogeniczna, oparta na wysokim spożyciu tłuszczów i niskiej podaży węglowodanów, prowadzi do zwiększonej produkcji ketonów i może przynosić korzyści zdrowotne, takie jak wspomaganie redukcji masy ciała, poprawa wrażliwości na insulinę i działanie przeciwdrgawkowe. Zrozumienie roli ketonów w metabolizmie energetycznym i ich wpływu na zdrowie jest istotne dla osób rozważających zastosowanie diety ketogenicznej. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem znaczących zmian w sposobie odżywiania.


Napisane przez Kamil Afterfit