Blog Dietetyczny

dna moczanowa dieta

Dna moczanowa – dieta. Co jeść, a czego unikać? Przykładowy jadłospis

Dna moczanowa to choroba metaboliczna, w której dochodzi do odkładania się kryształków kwasu moczowego w stawach i tkankach. Odpowiednia dieta odgrywa istotną rolę w leczeniu i zapobieganiu nawrotom tej dolegliwości. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta przy dnie moczanowej. Spis treści 1. Dna moczanowa – dieta. Jak powinna wyglądać? 2. Rola nawodnienia przy dnie moczanowej 3. … Continued

Kamil Afterfit

Dna moczanowa to choroba metaboliczna, w której dochodzi do odkładania się kryształków kwasu moczowego w stawach i tkankach. Odpowiednia dieta odgrywa istotną rolę w leczeniu i zapobieganiu nawrotom tej dolegliwości. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta przy dnie moczanowej.

Dna moczanowa – dieta. Jak powinna wyglądać? 

Dieta przy dnie moczanowej powinna opierać się na kilku kluczowych zasadach żywieniowych. Przede wszystkim, należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w puryny, które są prekursorami kwasu moczowego. Równie ważne jest zwiększenie spożycia produktów bogatych w przeciwutleniacze, które mogą wspierać wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, zwłaszcza zielonych liściastych, owoców, takich jak wiśnie, truskawki czy cytrusy, a także kasz, np. jaglanej lub gryczanej. Dieta powinna również obfitować w chude źródła białka, takie jak ryby, chude mięso czy jaja.

Niezbędne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ otyłość może zwiększać ryzyko wystąpienia dny moczanowej. Dlatego zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i produktów wysokoprzetworzonych. Zaleca się również spożywanie ostatniego posiłku co najmniej 2–3 godziny przed snem, ponieważ w nocy wydalanie kwasu moczowego jest mniejsze.

Rola nawodnienia przy dnie moczanowej

Dna moczanowa – dieta osób chorych musi zawierać odpowiednią ilość wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu odgrywa dużą rolę w leczeniu dny moczanowej. Woda wspomaga wydalanie kwasu moczowego z organizmu poprzez nerki, co pomaga obniżyć jego stężenie we krwi. Dlatego też, w diecie przy dnie moczanowej zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, a w szczególności wody. Oto najważniejsze zasady dotyczące spożycia wody przy dnie moczanowej:

 1. Spożywaj co najmniej 2–3 litry wody dziennie. Ilość ta może być większa w zależności od masy ciała, aktywności fizycznej oraz warunków atmosferycznych.
 2. Pij wodę regularnie w ciągu dnia, a nie tylko podczas posiłków. Zaleca się wypijanie szklanki wody co 1–2 godziny.
 3. Unikaj picia dużych ilości płynów bezpośrednio przed snem, ponieważ w nocy wydalanie kwasu moczowego jest mniejsze.
 4. Możesz uzupełniać spożycie wody herbatami ziołowymi lub sokami rozcieńczonymi wodą. Unikaj jednak soków owocowych bogatych we fruktozę, która może zwiększać produkcję kwasu moczowego.
 5. Podczas napadów dny moczanowej, zwiększ spożycie wody, aby wspomóc wydalanie kwasu moczowego i zmniejszyć stan zapalny.

Sprawdź też: Dieta keto a dna moczanowa – wpływ odżywiania na chorobę

Czego unikać w diecie przy dnie moczanowej?

W diecie przy dnie moczanowej ważne jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w puryny, które są prekursorami kwasu moczowego. Należy unikać przede wszystkim:

 • mięsa, zwłaszcza podrobów, takich jak wątróbka, nerki czy ozory, które zawierają bardzo duże ilości puryn. Zaleca się ograniczenie spożycia mięsa czerwonego na rzecz chudego drobiu lub ryb;
 • owoców morza, takich jak małże, krewetki, homary czy sardynki, które są jednymi z najbogatszych źródeł puryn w diecie;
 • roślin strączkowych, do których należą groch, fasola, soczewica oraz bób. Chociaż są one źródłem wielu cennych składników odżywczych, to zawierają również znaczne ilości związków purynowych;
 • napojów alkoholowych, zwłaszcza piwa, które może zwiększać produkcję kwasu moczowego w organizmie. Alkohol może również prowadzić do odwodnienia, utrudniając wydalanie kwasu moczowego.

Ponadto, w diecie przy dnie moczanowej należy unikać produktów bogatych w tłuszcze nasycone, takich jak tłuste mięsa, przetwory mleczne czy słone przekąski. Tłuszcze nasycone mogą zwiększać ryzyko otyłości, która z kolei sprzyja rozwojowi dny moczanowej. Ponadto w diecie przy dnie moczanowej należy ograniczyć spożycie soli, ponieważ może ona zwiększać wydalanie kwasu moczowego przez nerki.

Zalecenia dietetyczne w dnie moczanowej

dna moczanowa dieta jadłospis

Oprócz ograniczenia spożycia puryn i tłuszczów nasyconych, w diecie przy dnie moczanowej istotne są również inne zalecenia:

 1. Spożywanie ostatniego posiłku co najmniej 2–3 godziny przed snem, ponieważ w nocy wydalanie kwasu moczowego jest mniejsze.
 2. Unikanie spożywania dużych ilości alkoholu, który może zwiększać poziom kwasu moczowego we krwi.
 3. Ograniczenie spożycia soli, ponieważ może ona zwiększać wydalanie kwasu moczowego przez nerki.
 4. Regularne spożywanie produktów bogatych w witaminę C, która wspomaga wydalanie kwasu moczowego (np. papryka, brokuły, natka pietruszki).
 5. Gotowanie na parze lub w wodzie zamiast smażenia, aby ograniczyć spożycie tłuszczów.

Ponadto, w przypadku wystąpienia napadu dny moczanowej, zaleca się spożywanie lekkostrawnych potraw, takich jak ryż, kasza, chude mięso lub ryby oraz duże ilości płynów, aby wspomóc wydalanie kwasu moczowego.

Przykładowy jadłospis w diecie przy dnie moczanowej na 5 dni

DzieńŚniadaniePrzekąskaObiadPrzekąskaKolacja
1.Owsianka na mleku roślinnym z owocami i orzechamiJogurt naturalny z truskawkamiRyba pieczona z warzywami i kaszą jaglanąGarść migdałówSałatka z tuńczykiem, pomidorami i oliwą z oliwek
2.Jajka sadzone na szpinaku, chleb razowyBananZupa krem z brokułów, grzankiJabłko z masłem orzechowymKurczak pieczony z warzywami i ryżem brązowym
3.Płatki owsiane z jagodami i miodemJogurt naturalny z owocamiSałatka z pieczonym batatem, jajkiem i rukoląGarść orzechówŁosoś pieczony z warzywami i kaszą gryczaną
4.Omlet ze szpinakiem i pomidoramiGrejpfrutMakaron razowy z sosem warzywnym i indykiemSmoothie owocoweSałatka z pieczonym kurczakiem, pomidorami i oliwą z oliwek
5.Kanapki z pastą z awokado na chlebie razowymJabłkoRyba pieczona z warzywami i ryżem brązowymJogurt naturalny z owocamiSałatka z tuńczykiem, pomidorami i oliwą z oliwek

Czym jest dna moczanowa?

Wiesz już, jak powinna wyglądać dieta przy dnie moczanowej, a czy wiesz, na czym polega ta choroba? Dna moczanowa, zwana również podagrą, to choroba metaboliczna spowodowana zaburzeniami w wydalaniu kwasu moczowego. Prowadzi to do nadmiernego gromadzenia się tego związku w organizmie, co może doprowadzić do powstawania kryształków i stanu zapalnego w stawach i tkankach.

Główną przyczyną dny moczanowej jest nieprawidłowy metabolizm puryn, które są związkami występującymi naturalnie w niektórych produktach spożywczych. Organizm nie jest w stanie skutecznie wydalać kwasu moczowego, który powstaje podczas rozkładu puryn, co prowadzi do jego gromadzenia się we krwi.

Objawy dny moczanowej

dna moczanowa dieta objawy

Najczęstszym objawem dny moczanowej jest nagły, ostry ból stawu, który pojawia się zazwyczaj w godzinach nocnych lub wczesnych godzinach porannych. Najczęściej dotyczy to stawu śródstopno-paliczkowego w obrębie palucha stopy, ale może również wystąpić w innych stawach, takich jak kolana, łokcie czy nadgarstki.

Podczas napadu dny moczanowej, staw staje się bardzo opuchnięty, zaczerwieniony i gorący w dotyku. Skóra wokół stawu może być napięta i lśniąca. Nawet lekkie dotknięcie lub ruch stawu powoduje silny ból. Oprócz objawów stawowych, u niektórych osób mogą wystąpić również inne dolegliwości, takie jak gorączka, dreszcze, zmęczenie czy bóle mięśniowe. Objawy te są spowodowane stanem zapalnym wywołanym przez kryształki kwasu moczowego. Napady dny moczanowej mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, a po ustąpieniu objawów często pozostaje uczucie zmęczenia i osłabienia. 


Napisane przez Kamil Afterfit